Levná oprava fasády

Od: odpovědí: 3 změna:

Dobrý večer,
při rekonstrukci chalupy mi bohužel nezbyly peníze na opravu fasády,
Proto prosím o radu jak jí lacino opravit, jedná se o takzvanou fasádu koštětovou metodou, což mi bylo vysvětleno, že se to dělalo přes koště, tomu ale nerozumím. A tato vrstva se loupe dolů. Stačilo by drátěným kartáčem seškrábnout, natáhnout perlinku s lepidlem a pak naštukovat?
Děkuji za případné opdovědi

3 odpovědi na otázku

 

 


2x

Dobrý den. Laciné, 2 x placené. Vždycky je nedostatek peněz příčinou špatného řešení. A na opravu toho špatného řešení se vždycky najde dostatek peněz. No, já bych řekl, že velmi podstatná informace chybí - z jakého podkladu se ta pometlová fasáda loupe? A kolik do toho chcete investovat a o jakou se jedná plochu. Nejlacinější bude to trochu oškrábat špachtlí a podobným pometlem tam nastříkat stejnou fasádu, jaká tam byla. Asi to bylo něco z cementu, písku, potěráku a vody. Prostě takový špric. Po zaschnutí to celé natřete vápnem a máte vymalováno. Jinak na stříkání omítky existuje takový strojek, kterým se nanášel břizolit. Na odkazu je to i s obrázkem : stavmachem.cz/...

S pozdravem Laďa

 


0x
avatar milancukrar

matonko, možnost to sice je, ale je i jiný způsob. Záleží na tom, jaký chcete povrch. Asi bych to neodstranoval ocelákem, ale stlačeným vzduchem.

doplněno 20.03.11 10:03:

doplním Kjaníka, osobně jsem se zůčastnil jako malý kluk podobné fasády. Přísada byla i písek a slída! Pak se fasáda třpitila jako že má šupinky.

Rok 1969!

 


0x

Koštětová omítka je z let 20.tých a 30.tých, kdy byla v módě. Byla to levná, cementová omítka. Nahazuje se tak, že zedník drží v levé ruce dřevěnou hůlku, kterou zešikma opře o zeď, v pravé ruce drží březové koště, keré namočí do řídké , cementové malty, a koštětem uhodí o hůlku a malta prskne na zeď. Pokud se opravuje památkově chráněná stavba, je třeba, aby opravované místo mělo podobnou strukturu omítky jako originál. Zedník musí zkoušet sklon koštěte, koště upravovat a pod., až se přiblíží k originálu.( Každý zedník má svůj rukopis, proto tuto omítku dělával na domku jeden zedník ). Pro památkového zedníka je to běžná rutina, ale dnešní mladí zedníci už tento způsob neznají. Pokud Vaše chalupa vypadá s touto omítkou zajímavě, stálo by za to, ji zachovat. Je ale také možné, že na chalupě byla omítka trhaná-do syrové jemné se přitlačil hobl a utrhl se-vznikla pak špičatá omítka. Také byla v modě v těch letech. Pak byla líčena štětkou, hroty se ulámaly a barva vytvářela jakoby kuličky. Takovou omítku napodobit je tvrdý oříšek. Možná máte omítku stříkanou strojkem, říkalo se jí falešný brizolit, jak zmiňuje kolega nahoře.Popsané omítky jsou levné a rychlé, pokud najdete zedníka, který tyto postupy našich pradědečků ovládá. Doplním předešlého kolegu- vápno nebo barvu je lepší na tuto omítku nastříkat, najděte malíře pokojů, který tuto stříkačku ještě má.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]