Zateplení domu - negativní stránky?

Od: Datum: 04.03.11 20:12 odpovědí: 6 změna: 23.01.15 11:14

Zdravím,

chtěl bych požádat zkušené o radu se zeteplením.

Bydlíme v řadovce a máme dům situovaný tak, že máme přesně severní a jižní stranu. Severní strana je zateplená,protože od ní jde logicky větší zima. Rovná střecha prošla taky opravou včetně zateplení.

Teď jde o jižní stranu. V letních dnech zde 90% času svítí přímo slunko a jelkož tak cca 75-80% stěny tvoří okna se vstupem na malý balkón, je tu vždycky pěkné horko.

Letos bude situace jiná. Došlo k výměně oken, takže jsou už nová plastová (dřív byly jen klasické dřevěné ještě z původní stavby).

Otázka je taková, jestli má smysl zateplovat tuto stěnu, jestli to nebude víc na škodu než na užitku. Z druhé strany (severní) se po nových oknech a zateplení začínají více dělat plísně - barák prostě už tolik nemůže dýchat. No a já se obavám stejného jevu i na jižní straně. Navíc, jak na to budou reagovat okna - jestli udrží nápor horka (oproti těm starým) nebo by ještě pomohla trocha zateplení navíc k tomu.

Jde mi o to, jestli to bude se zateplením v letních měsících horší, jelikož barák bude rozehřátý a nebude moci "vychládnout",protože zateplení bude až na 2 strany od sousedů(jsme k sobě namáčknutí bez mezer) kompletně izolován.

Takže možnost - plísní?

Špatné podmínky v létě - velké horka, barák nemůže dýchat? Jde mi hlavně o místnost z té jižní strany, tam pobývám skoro celý den.

Další "fámu" (?), nevím, jeslti je to pravda je prý situace, že když zateplíte -"izolujete" barák jako celek (což až na ty 2 stěny od sousedů - i když dá se to považovat taky tak), což je naše situace nepovede k tomu, že se v baráku vše více "ponese", lidově půjde vše víc slyšet, jelikož se zvuk odráží od stěn a nemá "kam unikat". Příklad, když nebyl zateplený barák někde hrála televize a muzika (přece jen to není novostavba s tlustšími stěnami) bude více rezonovat a víc se nést po době,,stejně tak i mluva,atd...

Díky za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.03.11 20:21
avatar

hezký článek, usmívám se, a hledám alespoň větu pravdivou. ale jdeme na to!

"Severní strana je zateplená,protože od ní jde logicky větší zima" jejeda, a co z noci na jihu? a když týden je pod mrakem...takže chyba slušně řečeno.

"takže jsou už nová plastová" ale víte koeficient prostupu tepla? klidně můžou být horší jak kastlová!

"nových oknech a zateplení začínají více dělat plísně" to je někde chyba, ale musí se nalézt.

"barák prostě už tolik nemůže dýchat" blábol mnohokrát vyvrácený!

"Další "fámu" (?), nevím" blábol...

asi jsem nepotěšil, uvidíme kdo se do mě pustí!

doplněno 04.03.11 20:43: user, neberte to moc osobně, ale tento týden na stavební výstavě absolvuji podobné téma asi tak 8-12x za den. Použiji znalosti, výřečnost, medelové situace a ukázky špatných prací..
Nejde napsat několika věty zdůvodnění na několik vět. Páč z věty se vyvinou další a odbočující...
nechám to na Vás, zdali si mě najdete on line a můžeme probrat větu za větou, ale sdělit reakci na " Takže to mám chápat tak, že když se zateplí i jižní stěna, tak v té mistnosti nebude v letních vedrech ještě tepleji, spíš naopak?" je na delší článek, nebo jednoduše napsat NE, nebude tepleji. okna hlavně přehřívají plochu...
Ohodnoceno: 1x
 
Od: user*
Datum: 04.03.11 20:27

Takže to mám chápat tak, že když se zateplí i jižní stěna, tak v té mistnosti nebude v letních vedrech ještě tepleji, spíš naopak?

O tohle mi jde. Přes zimu to tu není hrozné = taky svítí slunko, obecně je to v pohodě.

Jediné, co mi tu fakt ještě chybí je ještě větší horko v létě (díky zateplení?) a vyšší tvorba plýsní (už teď se občas něco objeví, ale žádná hrůza).

Těmto 2 novinkám se chci vyhnout, a proto váhám, jestli zateplit či ne. Nejde tu o to, že se v zimě ušetří o pár stovek...to mi za to nestojí, aby se tu nedalo být celé léto (jak jsem psal, slunko praží do oken a stěny nonstop).

Toť mé dilema ve zkratce . ps: plus ta fáma o tom, že když se barák celý izoluje, jde v něm vše víc slyšet (? -_- )

Datum: 23.01.15 11:14

Ohledně přehřívání - ono se bohužel běžně používá pojem "zateplení", jenže ve skutečnosti jde o "tepelnou izolaci", tedy o izolaci zabraňující prostupu tepla ať již z vnitřku ven nebo z neku dovnitř. Termosku taky můžete použít pro udržení teploty horkého čaje nebo pro udržení teploty (chladu) zmrzliny.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ladajaskva*
Datum: 04.03.11 20:46

Dobrý den. Klasické závěry postavené na neznalosti. Je potřeba si uvědomit několik základních věcí.

1.Zateplením severní, nebo jižní nebo jakékoliv plochy omezím teplený tok z místa s vyšší teplotou do místa s nižší teplotou

2. Dům nikdy nedýchal, nedýchá a dýchati nebude. To je pouze takový blábol, kdy si drtivá množina lidí myslí, že se vlhkost, čili vodní pára, vydýchá skrz stěny ven. Není to pravda. Tak se dostane ven pouze kolem 5 % nadbytečné vlhkosti. Ostatních 95 %vlhkosti ( vodní páry ) se jednoduše musí odvětrat okny, nebo vzduchotechnikou.

3. Plísně se tvoří tam, kde je velká vlhkost a nízká povrchová teplota a vzduch se nepohybuje.

4. Přenos hluku ze sousedních domů je způsoben tzv, zvukovými mosty, čili tím jak píšete, že domy jsou nalepeny na sobě, případně jenom odděleny separačním dechtovaným papírem, nebo PE fólií. Tak se to bohužel u řadovek praktikovalo a s tím už musíte umřít.

5. Když to zesumarizuji, tak tu jižní stranu zateplete a musíte zastínit okna, aby se nepřehřívaly místnosti. Ten balkon se vždycky rozpálí a nemá to souvislost se zateplením. Jedině zastínit - markýza, nebo něco podobného. A proti plísním je jedinná obrana větrat, větrat a větrat, S rekupeací to bude s nejmenšími tepelnými ztrátami a bude to nejpohodlnější, ale i nejdražší.

S pozdravem Laďa

Ohodnoceno: 1x
 
Od: stafan*
Datum: 05.03.11 11:37

Se vším souhlas, až na plíseň. Malujte vápnem a nebudete mít plíseň.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.03.11 21:39
avatar

Trošku moc informací ze všech stran.

Řeknu to také trochu na body.

1. Máte nová okna a nezateplíte.Co se stane?Vzduch se ohřeje uvnitř asi na 23 st C.stěna tuto teplotu nedosáhne,protože je venku -15 a únik tepla je tedy velký natolik,že teplota zdi bude 15 st C.To vše je jen příklad,který záleží na kvalitě stěny(tepelnému odporu).

Při relativní vlhkosti kolem 70% se dá očekávat teplotní spád 30 St C a rosný bod buď uvnitř stěny,nebo dokonce až na vnitřním povrchu.Není divu,že se na něm bude srážet voda a tvořit plísně.Co si počít?Víc topit tak,aby se stěna ohřála aspoň na 23 st C.

Průnik tepla pak bude několikanásobně větší než předtím.Proto se dáme do zateplování.

2. Máme zatepleno.Pokud budeme topit stejně jako před zateplením,bude v místnostech přetopíno.Kromě toho se teplo naakumuluje do keramiky stěny a sníží se ztráty.Ale protože je nám horko,ubereme na topení.A jsme tam,kde jsme byli.Přes některá místa,zvaná tepelné mosty,se teplo ztrácí stejně,jako předtím a vzniká vlhnutí a případné plísně.

3. I když se všichni tady shodneme,že "dýchání" zdi je nesmysl,tak z fyzikálního hlediska existuje děj,který způsobuje průnik molekul plynů a vodních par přes pórovité materiály,a tím stavební materiály jsou.Tato difuze je právě důvodem pro zateplování a různé parobrzdy a parozábrany.

Takže se musíme prokázanými příčinami zabývat a jsou zpracovány vědecké postupy pro zjišťování příčin některých negativních jevů.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.