Americká kamna a topení dřevem

Od: Datum: 01.03.11 18:23 odpovědí: 7 změna: 12.10.16 19:50

máte někdo zkušenost s topením dřevem v amerických kamnech? prosím podělte se o ni. máme americká kamna (no. 18) a nechceme topit koksem nebo antracitem. na netu se píše, že v nich topit dřevem lze, ale nemám na to návod a podle návodu na koks se postupovat nedá, protože kamna neustále ve všech fázích topení a za každého počasí (aspoň trochu) kouří, nejhorší je to při každém přikládání a roztápění. palivo v kamnech má žhnout a ne hořet, ale jak toho docílit u dřeva, ke všemu když je tam tak (pro dřevo relativně) malý otvor na palivo...díky za jakýkoli ohlas. sorella


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: kejki
Datum: 01.03.11 22:56

Dřevo, pokud ho nechcete destilovat (čmoudit), musí nejprve plamenem chytit těkavé složky a po chvíli přivřít a nechat žhnout. Zkuste pořádné pilinové brikety, jsou dost suché, v žádném případě dříví čerstvější, než dva roky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sorella*
Datum: 02.03.11 00:35

máme doma ještě krbovou vložku a velký kotel na dříví a s nimi žádný problém není. dřevo na topení máme suché a do "amerik" naštípané na malá polínka (americkými kamny stejně neprojde větší průměr než cca 8 cm), ale přesto se nám topení nechce dařit. kamna neustále kouří. při zatopení bych kouř pochopila, ale co dělat, když polínka dohoří (resp. stanou se z nich už jen uhlíky) dřív než mohu zavřít komínovou klapku (což jde až když kamna mají dostatečnou teplotu - asi a asi když dřevo nehoří) a musela bych znovu přiložit = další příval dýmu. teprve po zavření komínové klapky je dle původního návodu dovoleno ovládat regulační mechanismy k utlumení intenzity hoření/tepla v kamnech - jenže to už v kamnech jsou jen uhlíky. btw. bohužel i po zavření komínové klapky (když už se zdá, že kamna nekouří) kamna přece jenom kouří tak, že to pomalu ani není okem postřehnutelné, ale za chvilku je ve vytápěné místnosti nedýchatelno. kamna jsou zařízena na žhnutí a přikládání jednou za den, to ale u dříví asi nejde, tak co s tím? prosím poraďte někdo. díky

Datum: 02.03.11 00:39
avatar

Netusim jak presne to maji Vase kamna udelane, ale selskym rozumem bych nechal drevo vyhoret do zhavych uhliku, naplno otevrel klapku do komina, pomalicku udelal skvirku ve dvirkach, kterymi budete prikladat, chvilku takto pockal az si kamna nasaji vzduch prez tu skvirku, pak otevrit a prilozit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sorella*
Datum: 02.03.11 00:44

jasně, takhle to přesně funguje u krbové vložky, jenže americká kamna mají právě ten vychytaný systém vytápění, na který tenhle postup neúčinkuje...potřebovala bych sehnat nejlépe někoho, kdo americká kamna má a umí v nich topit dřevem... přesto Vám moc děkuji za snahu a přeji dobrou noc ;)

Od: mfilip101
Datum: 28.11.14 14:22

Při zatápení v tzv. amerických kamnech je nutno mít komínovou záklopku otevřenou, čili páčka vpravo na boku dolů do vodorovné polohy. Tahové šoupě (klapka - je umístěna na boku kamen pod páčkou komínové záklopky) musí být zasunuté směrem dovnitř kamen. Při samotném zapalování (otevřená dvířka) doporučuji zavřít přívod vzduchu - šoupě vepředu dole posunout směrem doleva. Papír dolů, zapálit a rychle na něj třísky, polínka.

Po zavření dvířek naplno otevřít přívod vzduchu - šoupě vepředu doprava. Jakmile chytne pořádně plamen uvnitř, je třeba dát komínovou záklopku do polohy zavřeno - páčka na boku kamen se překlopí směrem nahoru. Tím se docílí toho, že veškeré horké spaliny jdou napřed dolů do prostoru pod popelníkem (úplný spodek kamen) a teprve pak zpět nahoru zadní částí kamen, kde jsou také topné průduchy.

Teplotu hoření lze regulovat pomocí přívodu vzduchu zepředu a pokud to nestačí a kamna příliš žhnou, další regulace je tahovou klapkou na boku kamen. Čím více je vysunuta, tím více se oheň utlumuje. Slouží dobře i při divokém povětří, kdy se jejím povytažením sníží tah komína. a příliš rychlé hoření.

Přikládání: zasunou tahovou klapku nadoraz dovnitř do kamen, otevřít komínovou klapku - páčka na boku vodorovně, uzavřít přívod vzduchu vepředu a TEPRVE PAK otevřít dvířka kamen (pokud nejsou jen žhavé uhlíky, doporučuji otevřít pomalu) a přiložit. Pokud se v této fázi vyvalí kouř ze dvířek, znamená to, že je na přiložení příliš brzy a palivo ještě není ve stavu žhavých uhlíků.

Vypadá to složitě ale jde jen o zácvik. Kamna je třeba občas vyčistit od sazí - na to je vzadu u komína kruhová plotnička, po otevření se dlouhým vytěrákem odstraní saze v šachtě. Poté se od sazí vyčistí prostor pod popelníkem - dostane se tam dvířky v podstavci kamen pod přívodem vzduchu. Nánosy sazí rapidně snižují účinnost topení, kamna se silně zanáší při topení hnědým uhlím, které je pro ně naprosto nevhodné. Ideální je tvrdé suché dřevo, nejlepší koks. To se naloží ráno a celý den topí, pak večer a vydrží do rána. Takže se nezapaluje, jse o kontinuální hoření po celou zimu. Trochu dražší, ale koks má obrovskou výhřevnost a stačí ho málo.

Hodně úspěchů

doplněno 29.11.14 18:44:

Ještě doplnění - popisovaný způsob topení je pro kamna Columbian No 35, ale pravidla platí s případnými drobnými odchylkami pro všechna "americká" kamna, mimochodem často vyráběná právě u nás.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sooze
Datum: 08.10.16 01:19
Jeste bych k predchozimu dobremu navodu doplnil, ze jestlize chcete topit drevem tak je treba z kamen vyjmout nasypku na koks. Normalne se vytahne vrchem z kamen.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: martel
Datum: 12.10.16 19:50

Kamna máme teprve krátce, ale problém s kouřením je pouze při zatápění (opětovném roztápění). Pokud je dostatečný tah komína (roztopená kamna), tak se mi daří bez zakouření do místnosti přikládat i horem. Pokud je uzavřen přívod vzduchu pod rošt, jsou kamna a komín jsou rozpáleny, má komín takový tak, že i horní násypkou saje vzduch do kamen. Tudíž kamna nemohou kouřit. American Bosko 12.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.