Hledám problém z oblasti hypoték pro diplomku

Od: Datum: 22.11.12 13:03 odpovědí: 5 změna: 22.11.12 22:15

Zdravím, píšu diplomku na téma právo a hypoteční úvěry, zajímalo by mě, jestli jste nenarazili na nějaký obecný problém, nebo nedomyšlenou otázku ohledně hypoték, která by stála za řešení. Díky všem za podněty. Nemusí jít o nic komplkovaného, hodně se řeší třeba otázka zda platby za vedení hypotečního účtu jsou v pořádku, nebo že hypoteční úvěr je lepší než spotřebitelský, protože za hypo zaplatíte třeba jen 3,5%, zatímco za spotřebitelský zlodějských 25% a pokud to nesplácíte, tak vám váš barák stejně seberou, takže není lepší zastavit ho rovnou?... nebo tak něco.

Díky i za jakékoliv podněty nebo vaše názory k hypotékám...

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: koukolik
Datum: 22.11.12 13:59

Kdysi "finanční poradci" tlačili klientům produkt, který spojoval hypotéku s životním pojištěním. Na to se zkuste informovat, jestli si to nějaký dobrodruh pořídil. Nedomyšlených otázek třeba v případě předčasného ukončení hypotéky je tam dost :)

Nebo třeba srovnání s úvěrem ze stavebního spoření, hlavně teď po strouhnutí státní podpory ...

Pokles hodnoty zástavy za hypotéku - viz USA - kdy se vyplatí přestat splácet a nechat dům propadnout bance (i když u nás to zatím tak tragické není)

Úvaha nad pojištěním hypotéky pro případ smrti nebo dalším rizikům...

Ještě k vaší poslední poznámce: hypoteční úvěr je přísně účelový, kontroluje se, jestli byl investovaný do bydlení. Spotřebitelský úvěr si můžete vzít na cokoliv, takže srovnávat úroky moc nelze. Můžete si ale vzít tzv. americkou hypotéku - úvěr na cokoliv jištěný barákem. Ale úrok je pochopitelně vyšší.

Od: tomasgulas
Datum: 22.11.12 15:14

Ahoj,

těch problémů je vícero, ale uznávám, že co může být pro jednoho problém, by při jeho popisu druhý mohl jenom koulet očima, protože má "problém" naprosto s něčím jiným. Dám samozřejmě příklad a zkus si zjistit zbytek. Jo a budu mluvit pouze o hypotékách, s jinými produkty nemám zkušenosti.

Obecně nejsi pro banky v ČR partner. Nemusí se tak moc snažit, protože mají poplatky za vedení účtu apod. To znamená i hypotečního účtu. Některé mají poplatek za schválení, některé ho mají, ale platíš ho až po přiklepnutí hypotéky, některé chtějí svého odhadce, prostě někdy mám pocit, že je tady kartel a každá banka ma sviňárnu v nečem jiném. Pokusím se Ti nadhodit pro mě nejpalčivější problémy:

1/ Když se rozhodneš pro variabilní hypotéku, stejně se většina bank jistí proti možnosti předčasného splacení (Hypoteční banka třeba na minimálně 3 roky), což by snad mělo být, dle mého názoru, i protizákonné. Samozřejmě k tomu mají kličky. Právě totiž variabilní hypotéka by měla být nejenom o tom, že máš třeba teď nižší sazbu a jdeš do rizika, ale právě i o tom, že můžeš jednou za měsíc (nebo možná jednou za tři měsíce) vložit ZDARMA mimořádnou splátku nebo to celé doplatit. U bank v ČR je to víceméně jen trik, ikdyž třeba FIO by to tak mít opravdu měla.

2/ Obecně je velký problém s mimořádnými splátkami. Jsou tu sice takové triky, jakože třeba můžeš splatit 20% z jistiny bez poplatku jednou za rok, ale to není úplně ono. jedinou možnost, kdy můžeš vše jednorázově bez doplatku zacálovat, je při výročí fixace. Ta je u některých banka nastavena na minimum tří let, což je tragédie. Většina má však minimum jeden rok, a taky pěkně mastný úrok, pokud si to uzavřeš na jednoletou fixaci. Jo, dobré je si uvědomit, že možnost doplacení při změně fixace je v zákoně, banky v ČR by s ničím takovým nikdy samy nepřišly.

3/ Úplná tragédie je hypotéka pro OSVČ. Osobně bych to přál zažít každému levičákovi, aby konečně přestal kafrat, jak jsou na tom OSVČ dobře. Ber si třeba, že bereš na fakturu 25.000,- měsíčně. Používáš odpočet 60% paušál, tzn. že Ti vychází 300.000,- ročně - 180.000,- (paušál) - zaplacená daň (při takto malém výdělku 0, pokryje to sleva na poplatníka) = 120.000,- Vydělíš to dvanácti a dostaneš čistého 10.000,- Z toho Ti třeba ještě Hypoteční banka odečte 2.400,- jako nutný náklad na zdravotní a sociální (ačkoliv by už neměli) a dokonce to odčítají ikdyž na stránkách mají, že ne. Prý "ano, u jiných bank se to nedělá, ale u nás to tak je." No takže abych to shrnul, na výdělek 7.600,- nedostaneš hypotéku ani na pergolu, natož třeba na byt. Popelář s 15.000,- čistého by ji dostal levou zadní a ještě by ho oslovovali pane.

4/ Z toho vyplývá absolutní nekompetence zaměstnanců bank. Na jednu stranu se snaží řídit tabulkami, na druhou stranu se snáží vkládat vlastní invenci, která to táhne ještě více ke dnu. Takže ono si například pro ně není problém zjistit, že ačkoliv tomu člověku vychází čistého relativně málo, tak nemá žádné opravdové náklady, protože mu vetšina peněz zůstává na účtu, ale přesto to reflektovat nebudou.

5/ Nevíš, jestli hypošku dostaneš. Takže ony si banky hrají na nějaké předschválené hypo a podobné marketingové kydy, ale v reálu chtějí naprosto zbytečné podklady, ke kterým se nedostaneš, pokud nezaplatíš realitce rezervační poplatek. Takže abych to neprotahoval - zaplatíš rezervační poplatek (který se samozřejmě nevrací), zaplatíš za odhad a x dalších věcí a pak Ti stejně řeknou - smůla. Nic nedostaneš. Nikdy jsem nepochopil, co mají tyto dokumenty společného s prověřením bonity a taky si myslím, že s ní nemají společného nic, prostě jsme jenom v ČR a je to byznys a kartel. Jinak si tuto idiocii vysvětlit neumím, jako že by se sešlo tolik náhodných idiotů v každé bance. Prostě kartel.

6/ Asi by ses měla podívat na to, co jsi psala sama, jako poplatky za vedení hyp. účtu, teror banky při refinancování, prostě na podrazy bank v ČR. K tomu mě napadá i to, že banky dávají víceméně minimální hypotéky 300.000,-, ale spořka minimálně 500.000,- , že se dostáváš k úplně jiným úrokovým sazbám, než by Ti mělo vyjít (oni Ti jenom suše oznámí, že je tam "nějaké" riziko, ikdyž není), neřeknou Ti, proč hypo zamítli, teda proč konkrétně atd.

Bylo by toho dost a nazávidím Ti hrabat se v tom hnusu. Pokud budeš vycházet pouze z oficiálních dat banky, budeš mít pocit, že nic hezčího a jednoduššího než hypo u nich neexistuje, ale doporučuji si projít forum Měšce nebo třeba forum MBank, pro začátek.

Tak hodně štěstí, já jdu zvracet *haha*

P.S. Obchod by měl být výhodný pro obě strany, jinak je to větší či menší sviňárna. Doteď mám na stole papír z Hypoteční banky, kde jsou ouplně jiná data, než se kterými jsem přišel do banky. Takže je tam pojištění, které jsem nechtěl, délka fixace, kterou jsem nechtěl, počet splácených let, které jsem nechtěl, hodnota nemovitosti, která neodpovídá... To je to, těžko se to vysvětluje, musela bys u toho být. To je to a tamto a lepší pro bonitu by bylo tamto, tak já to zaškrtnu apod. Samořejmě je to jenom papír, ne nic naostro, ale už u toho mi začalo doklapávat, že jsem spíše v řeznictví a ne v bance. To je jako bych si šel koupit špekáček a řezník mi nacpal kilo pravé svíčkové a jeho falešnou starou...

Od: lyn*
Datum: 22.11.12 18:43

Díky mooooooc všem, je to velmi podnětné, podívám se na jedno po druhém z pohledu znění zákona a kdybych padla na něco fakt evidentně protizákonného , dám vám to sem, vidím, že vás to taky zajímá!

Takže pokud má někdo k věci ještě jakýkoliv takový super podnět, tak sem s ním!

To s přiznáním je pravda, navíc odpis berou jako náklad, (zase můj případ) , což teda nechápu proč,

už se těším, co na to říká zákon...ale tak nějak tuším, že to vůbec neřeší )

Od: tomasgulas
Datum: 22.11.12 22:15

Klidně hoď něco do placu, pokud se něco dozvíš nebo se klidně na něco zeptej, to se lépe odpovídá :)

Jinak je daň z prodeje nemovistosti, 3%, kterou platí prodávající, ale RUČÍ za zaplacení kupující. Je dobré to podchytit ve smlouvě. Stejně tak jako že nejsou dluhy za platbu elektřiny apod. Ta daň bude od příštího roku 4% a od roku 2014 by ji měl platit kupující! To je taky sviňárna.

Ale to už píšu, jako by sis měla vzít hypošku sama *smich*

Datum: 22.11.12 20:09

nehorázné poplatky za cokoli . . . *cteni*

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.