Bude fungovat? Stmívací mezizásuvka LED E14

Od: Datum: 22.11.12 11:29 odpovědí: 3 změna: 22.11.12 21:34

Dobrý den,

chci stmívat nástěnné svítidlo, těch s vestavěným stmívačem je velmi málo, našla jsem však tento STMÍVAČ (stmívací mezizásuvka): http://www.conrad.cz/stmivaci…mezizasuvka-s-kabelem.k614500 . Bude fungovat dohromady s tímto typem svítidla (s otvorem na žárovku e14): http://www.hallux.cz/bodovka-…rovkou-3078-malaga-z1627.html a k tomu - kvůli úspoře energie - Led žárovka stmívací např.: http://www.led-prodejna.eu/product.php?id_product=16 nebo musí být ten stmívač součástí toho svítidla, aby se ta ledka dala stmívat.

A ještě jsem se chtěla zeptat, jaký je rozdíl mezi stmívací mezizásuvkou s fázovým úhlem VYPNUTÍ: http://www.conrad.cz/adapt-p-…mivani-se-spin-100-mm.k614502 a fázovým úhlem SEPNUTÍ http://www.conrad.cz/adapt-p-…ni-se-spin-faz-uh-vyp.k614501 . Případně co bych potřebovala koupit k výše zmiňovanému účelu (stmívání svítidla se stmívací Led žárovkou).

Elektrice nerozumím a když jsem se radila s pánem v Domu světel, tak mi zarytě tvrdil, že Ledky stmívat nejdou a že se nástěnná svítidla se stmívačem nedělají, o mezizásuvkách neslyšel. Našla jsem však na internetu mezizásuvku a byla bych ráda, kdyby to mohlo fungovat, aniž bych musela rýpat do zdi.

Děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.11.12 12:04
avatar

já bych souhlasil s pánem, že LEDky stmívat nejdou. Stmívače jsou konstrouvané pro příkony kolem 60watů a běžné led žárovky berou 3-10 wat to už budete mít stmívač na doraz a furt vám přes něj půjde dost proudu.

Pětimetrový LED pásek dělaný na 20watový zdroj mi taky svítí na trafo s třetinovým výkonem bez nějaké výrazné ztráty svítivosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.11.12 18:41
avatar

Co se LED světelných zdrojů týká, jejich stmívání potřebuje speciální předřadník a hlavně speciální těleso. Ta Vaše stmívací mezizásuvka Vám pude stmívat tak akorád klasickou i halogenovou žárovku, ale i transformátory pro halogenová svítidla, nikoliv však LED ani úsporky. U LED zdrojů je potíž v tom, že jsou velice citlivé již na malé napěťí, v noci svítí i při vypnutém vypínači vlivem indukovaného napětí z vodičů, které jsou v souběhu na dlouhé trasy, takže na nich naměříte třeba 25V, a LEDka bude viditelně svítit (nikoliv však plným jasem, jen takovým sporadickým světlem asi jako doutnavky) i když jmenovitá hodnota je 230V.

Fázový úhel sepnutí a vypnutí slyším prvně, pravděpodobně jde ale o to, že se zásuvka nedá vypnout vypínačem, ale vytočí se pouze potenciometr stmívače na maximální "tmu", čímž se dodávka el energie elektronicky přeruší.

doplněno 22.11.12 18:48:

Cituji z jednoho návodu k el. zařízení s funkcí spínání a vypínání fázového úhlu nulou pro všechny, kdož jako já tento výraz neznáte (kopírováno z PDF souboru) Pri fázovém rízení úhlu zapnutí se tranzistor sepne v úhlu mezi 0 a? a vypne pri pruchodu
proudu nulou. Tento zpusob rízení je vhodný pro indukcní zátež (indukcní transformátory).
Pri fázovém rízení úhlu vypnutí se tranzistor sepne pri pruchodu proudu nulou a vypne se pri
vetším fázovém úhlu. Tento zpusob rízení je vhodný pro:

? kapacitní zátež (elektronické transformátory stmívatelné napetím 230 V )
? odporovou zátež
? smíšenou zátež (kapacitní, odporovou a indukcní), pripojenou na stejný stmívac.

znaky? jsou i v tom PDF. ( http://old.niko.sk/navody/Ovl…5-410_Stmievac_1400VA_UNI.pdf )

Ohodnoceno: 2x
 
Od: zelenac2135
Datum: 22.11.12 21:34

Děkuji moc za odpovědi.:) Vidím, že to není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.. *nevi*

Ale po dalším bádání jsem možná našla nové řešení. Úsporná žárovka DorS Diming od MEGAMAN ( dočetla jsem se o nich zde: http://www.kupzarovky.cz/inde…ge=news_article&article_id=16 ). Je to nějaká čtyřstupňová stmívací žárovka, která se stmívá jakýmkoliv obyčejným vypínačem.. ten stmívací systém je jakýmsi způsobem integrován přímo do žárovky.

Jen netuším, jestli mě o jednoduchosti opět neklame zdání *nevi**hi*

Tady něco v AJ: http://zarivky.cz/docs/Megaman/megaman_DorS_DIMMING.pdf

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.