Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
máte,prosím,někdo zkušenost s odstraněním zaschlých skvrn od hypermanganu (Manganistan draselný - KMnO4) z bílé bavlněné (100 %) textilie?
Na Wikipedii ( cs.wikipedia.org/... ) je zmínka o použití kyseliny octové.Mohu použít obyčejný ocet prodávaný v obchodě (těď si nejsem jistý jestli 6%,8% nebo 11 %)? Nepíše se tam ale,jak postupovat.Stačí skvrny pouze potřít? Jak dlouho to mám nechat působit? Co poté?
V jedné starší knížce (Název:Odstraňování skvrn,Autor:Antonín Květoň,Nakladatelství Mona,Rok vydání 1992) jsem nalezl toto :
,,Skvrny od hypermanganu potřeme tříprocentní kyselinou šťavelovou. Potom látku vymácháme (dle potřeby asi za několik minut) ve vodě s trochou tříprocentního čpavku (1 díl čpavku, 50 dílů vody - 1 čajová lžička čpavku na 2 dcl sklenici vody) a nakonec v čisté vlažné vodě.U barevných látek musíme být velice opatrní a předem provést na vhodném skrytém místě zkoužku stálobarevnosti.Potřísněná místa můžeme také namočit do syrovátky a po několika hodinách vyprat ve vlažné saponátové vodě.
Skvrny můžeme potom dočišťovat koncentrovaným lihem. Musíme předem vyzkoušet jeho účinek na skrytém místě.
Líh by mohl uvolnit barvivo.
Skvrny od hypermanganu na bílých látkách potřeme vodou a posypeme odbarvovačem Duha.
Potom látku dobře vymácháme v čisté vodě."
Lze ještě dneska ten odbarvovač Duha koupit? Přece jenom je to 20 let stará knížka.Existuje nějaký podobný přípravek?
Máte někdo s těmito skvrnami zkušenost? Opravdu mi na jejich odstranění hodně záleží.Nerad bych,abych to zkazil a tuto textilii nějak zničil.
Předem moc děkuju za odpověď.
Odbarvení skvrn se dosáhne směsí peroxidu vodíku a kyseliny chlorovodíkové případně směsí kyselin šťavelové a sírové. Namísto kyseliny sírové by se dala použít kyselina octová, tedy ocet. Po odstranění se nutno materiál důkladně a opakovaně proprat vodou. Kyseliny se používají zředěné. Dlouhodobé působení těchto směsí má však za následek znehodnocení materiálu.
Všechny ty kyseliny se dají běžně sehnat (například v drogerii)? Například u té chlorovodíkové bych nepochyboval,ale u té kyseliny šťavelové se nejsem jistý,zda by se mi ji podařilo sehnat.
Protože mé chemické znalosti nejsou moc dobré a s kyselinami pracuji nerad,tak bychtoto řešení nechal až jako třetí.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.