Zasuvka v koupelně

Od: Datum: 25.01.11 04:16 odpovědí: 21 změna: 03.02.11 15:51

Ahoj.Předělavam koupelnu a potřeboval bych poradit s elektroinstalaci,konkretně s zasuvkou.Podle nových norem se dáva proudovy chranič.Poradte jaky chranič- kolik Amperovy? a jestli samostatný přivod nebo mužu společně s kuchynskou linkou( mam na mysli zasuvky na lince pro menši spotřebiče, ne lednici nebo troubu)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: celp®
Datum: 25.01.11 05:42

Zdravím.Máte několik možností.1.Nechat všechno na elektrikáře.2.Použít proudový chránič v domovním rozvaděči.3.Použít v koupelně zásuvku s integrovaným proudovým chráničem. http://www.odbornecasopisy.cz/index.php?id_document=25749

Samostaný přívod je vždy výhodnější(třeba k vůli poruchám)

Ohodnoceno: 0x

Od: magdon*
Datum: 25.01.11 11:46

Záleží na tom, co chcete do zásuvky připojit. Jestli pračku, musí mít samostatný přívod. Jestli holící strojek, nebo fén, stačí společný i třeba s tou kuchyňskou linkou. Každopádně ale přez chránič. Hodnota chrániče ( v ampérách) musí být aspoň taková, aby Vám utáhl příslušný spotřebič. Když bude víc, nevadí (od toho je tam jistič). Vybavovací proud bývá obvykle 30 mA. Pozor na umístění zásuvky! V koupelně pro to platí dost přísné předpisy. Ty tady citovat nebudu, bylo by to na delší psaní (velmi zjednodušeně: nad vanou a vedle ní v žádném případě, minimálně 20 cm od hrany umyvadla). Nezapomenout na pospojování (včetně drátu od rozvaděče).

Datum: 25.01.11 16:22

Pravidla pro umístění zástrčky v koupelně jsou jen dvě-nesmí být níže než 120 cm od podlahy a nesmí být blíže než 60 cm od vodního zdroje (baterie).

Od: dalkom
Datum: 25.01.11 13:02

Tak.nejdřive je připojen jistič-16A a pak za nim proudovy chranič 16A /30ma.. je to tak spravně.Bude se použivat jen na fen,hol strojek atd a v kuchyni taky na ručni spotřebiče...

Datum: 25.01.11 13:35

Pokud budete mít přez chránič jen ten jeden okruh, tak jo. Většinou se to ale zapojuje obráceně - chránič, pak jistič (případně více jističů). Celý okruh samozřejmě 3 vodičově (jinak by to ani nefungovalo). Fázi a pracovní nulu přez chránič, ochraný vodič přímo.

Od: bono*
Datum: 25.01.11 13:54

Omlouvám se ,zapojoval jsem chránič do elektroinstalace vedoucí na zahradu a prodejce mi výslovně říkal, zapojit pouze dvěma dráty.Funguje mi tedy chránič,nebo ne?

Od: lui*
Datum: 25.01.11 17:10

Na konci na té zahradě máte na kolíku zásuvky co? Jestli tu nulu(modrý) tak je to špatně. Jestli nic, tak je to taky špatně. Zbývá třetí alternativa: něco. Pokud to něco, co to je? Kam je to zapojené?

Datum: 25.01.11 17:29

Z domu mám přes chránič protaženou fázi a nulu a tak pokračuji dál k několika svítidlům a jedné zásuvce,kde zemnící kolík nemám zapojený, zde používám pouze autonabíječku s jednoduchou vidličkou,které je to jedno.Zkoušel jsem to zkratovat, chránič bez problému padá, aniž to vyhazuje předřazený domovní jistič.Původně jsem celé zapojení chtěl řešit prodlužovačkou, ale toto mi poradili v elektroprodejně jako lepší řešení.

Od: magson
Datum: 25.01.11 17:37

Nezapojený ochranný kolík NEEXISTUJE! Ani když tam připojujete "jen" nabíječku. Nikdo nezaručí, že tam třeba Vaše manželka nepřipojí spotřebič 1. třídy. Musel byste mít speciální zásuvku.

Datum: 25.01.11 17:43

Jo a při zkratu mezi fází a pracovní nulou by měl vypadnout v první řadě jistič, ne chránič.

Datum: 25.01.11 17:33

Přez chránič vedou samozřejmě dva dráty: fáze (černá, šedá, nebo hnědá) a ptracovní nula (modrá). Třetí drát vedoucí do zásuvky je ochranný (zelenožlutý). Ten přez chránič vést nesmí (a ani nemůže, není ho na chrániči kam připojit). Funkci chrániče zjistíte jednoduše: Vezmete vadasku (nebo podobnou zkoušečku) a změříte napětí v zásuvce nejprve mezi dutinkami. Mělo by tam být 230 V. Nic jiného se neděje. Když se pokusíte o měření mezi dutinkou fáze (měla by být vlevo při kolíku nahoře) a ochranným kolíkem, musí chránič vypnout. (nebojte se, žádný "ohňostroj" nebude, proteče mžikově právě jen těch 30 mA).

Datum: 25.01.11 17:42

To vcelku nemohu vyzkoušet, protože ochranný zelenožlutý nemám vedený. Dle rady v prodejně vedu pouze fázi a pracovní nulu.I zapojení na krabičce chrániče má dvě svorky shora a dvě svorky dole. Nahoře N1 a L1 a dole N2 a L2. Takže asi jsem tam ten chránič vůbec nemusel dávat. Jde o starý dům, kde je elektroinstalace vedena dvěma dráty, čili pracovní nula je protažená i na ochranný kolík.

Datum: 25.01.11 17:47

Naprosto špatně! Při takovémhle zapojení tam máte ten chránič skutečně zbytečně. Nemůže fungovat. Podmínka správné funkce jsou právě ty 3 vodiče (respektive 5 při 3 fázích).

Datum: 25.01.11 17:49

Díky,tak jste mne nepotěšil, ale má to logickou podstatu.No už s tím nic neudělám.

Od: lui*
Datum: 25.01.11 21:00

Ale uděláte. Záleží na tom, jak je to daleko do rozvaděče. Buď natáhnete z rozvaděče zelenožlutej, jak Vám tu radí, nebo jestli je to daleko, uděláte někde hodně blízko zásuvky dobré uzemnění, a kolík zásuvky připojíte na toto uzemnění. Bylo by ale dobré, vzhledem k tomu, že jste asi laik, nechat si potom přeměřit od nějakého elektrikáře zemní odpor. pro jistotu.

Od: allda
Datum: 25.01.11 19:41

Ahoj.Jak to ma byt zapojeno ktyž v domacim rozvodu mam jen fázi a pen.

Od: ferda6
Datum: 26.01.11 01:49

PEN musí být rozdělen na dva vodiče, tedy PE a N (dále samostatně vedené).

Datum: 26.01.11 08:44

Takhle by to mělo být zapojeno. (Bohužel se mi nepovedl kvalitnější obrázek)

Od: allda
Datum: 25.01.11 19:46

Tak že natahnu k zasuvce ochrany-žlutozeleny přímo z rozvaděče a fazi s nulakem přez chranič? Jak silny chranič?na zasuvky pro běžne domaci použití? 16A?

Od: ferda6
Datum: 26.01.11 01:41

Chránič má v podstatě parametry dva: jeden je pracovní proud, který přes něj může téct za provozu bez toho aby ho poškodil. Udává se v ampérech a musí být větší než hodnota proudu předřazeného jističe - s ochrannou funkcí ale nesouvisí. Druhý parametr je tzv. vybavovací proud - když dosáhne rozdíl proudu tekoucí v L ("tam") a N ("zpátky") tuto hodnotu (proud teče mimo obvod jinam) chránič obvod vypne. V bytových obvodech se používají chrániče s hodnotou tohoto proudu 30mA.

Takže zelenožlutý mimo, fázi a nulu přes chránič

Od: sikol
Datum: 03.02.11 15:51

Mužu z přivodu pro zasuvku s proudovym chraničem. připojit i světlo.Jedna se o koupelnu?

Vim že by měl byt samostatny světelny okruh,...ale mužu?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.