Nejste přihlášen/a.
Ahoj.Předělavam koupelnu a potřeboval bych poradit s elektroinstalaci,konkretně s zasuvkou.Podle nových norem se dáva proudovy chranič.Poradte jaky chranič- kolik Amperovy? a jestli samostatný přivod nebo mužu společně s kuchynskou linkou( mam na mysli zasuvky na lince pro menši spotřebiče, ne lednici nebo troubu)
Zdravím.Máte několik možností.1.Nechat všechno na elektrikáře.2.Použít proudový chránič v domovním rozvaděči.3.Použít v koupelně zásuvku s integrovaným proudovým chráničem. odbornecasopisy.cz/...
Samostaný přívod je vždy výhodnější(třeba k vůli poruchám)
Záleží na tom, co chcete do zásuvky připojit. Jestli pračku, musí mít samostatný přívod. Jestli holící strojek, nebo fén, stačí společný i třeba s tou kuchyňskou linkou. Každopádně ale přez chránič. Hodnota chrániče ( v ampérách) musí být aspoň taková, aby Vám utáhl příslušný spotřebič. Když bude víc, nevadí (od toho je tam jistič). Vybavovací proud bývá obvykle 30 mA. Pozor na umístění zásuvky! V koupelně pro to platí dost přísné předpisy. Ty tady citovat nebudu, bylo by to na delší psaní (velmi zjednodušeně: nad vanou a vedle ní v žádném případě, minimálně 20 cm od hrany umyvadla). Nezapomenout na pospojování (včetně drátu od rozvaděče).
Tak.nejdřive je připojen jistič-16A a pak za nim proudovy chranič 16A /30ma.. je to tak spravně.Bude se použivat jen na fen,hol strojek atd a v kuchyni taky na ručni spotřebiče...
Pokud budete mít přez chránič jen ten jeden okruh, tak jo. Většinou se to ale zapojuje obráceně - chránič, pak jistič (případně více jističů). Celý okruh samozřejmě 3 vodičově (jinak by to ani nefungovalo). Fázi a pracovní nulu přez chránič, ochraný vodič přímo.
Omlouvám se ,zapojoval jsem chránič do elektroinstalace vedoucí na zahradu a prodejce mi výslovně říkal, zapojit pouze dvěma dráty.Funguje mi tedy chránič,nebo ne?
Na konci na té zahradě máte na kolíku zásuvky co? Jestli tu nulu(modrý) tak je to špatně. Jestli nic, tak je to taky špatně. Zbývá třetí alternativa: něco. Pokud to něco, co to je? Kam je to zapojené?
Z domu mám přes chránič protaženou fázi a nulu a tak pokračuji dál k několika svítidlům a jedné zásuvce,kde zemnící kolík nemám zapojený, zde používám pouze autonabíječku s jednoduchou vidličkou,které je to jedno.Zkoušel jsem to zkratovat, chránič bez problému padá, aniž to vyhazuje předřazený domovní jistič.Původně jsem celé zapojení chtěl řešit prodlužovačkou, ale toto mi poradili v elektroprodejně jako lepší řešení.
Nezapojený ochranný kolík NEEXISTUJE! Ani když tam připojujete "jen" nabíječku. Nikdo nezaručí, že tam třeba Vaše manželka nepřipojí spotřebič 1. třídy. Musel byste mít speciální zásuvku.
Přez chránič vedou samozřejmě dva dráty: fáze (černá, šedá, nebo hnědá) a ptracovní nula (modrá). Třetí drát vedoucí do zásuvky je ochranný (zelenožlutý). Ten přez chránič vést nesmí (a ani nemůže, není ho na chrániči kam připojit). Funkci chrániče zjistíte jednoduše: Vezmete vadasku (nebo podobnou zkoušečku) a změříte napětí v zásuvce nejprve mezi dutinkami. Mělo by tam být 230 V. Nic jiného se neděje. Když se pokusíte o měření mezi dutinkou fáze (měla by být vlevo při kolíku nahoře) a ochranným kolíkem, musí chránič vypnout. (nebojte se, žádný "ohňostroj" nebude, proteče mžikově právě jen těch 30 mA).
To vcelku nemohu vyzkoušet, protože ochranný zelenožlutý nemám vedený. Dle rady v prodejně vedu pouze fázi a pracovní nulu.I zapojení na krabičce chrániče má dvě svorky shora a dvě svorky dole. Nahoře N1 a L1 a dole N2 a L2. Takže asi jsem tam ten chránič vůbec nemusel dávat. Jde o starý dům, kde je elektroinstalace vedena dvěma dráty, čili pracovní nula je protažená i na ochranný kolík.
Naprosto špatně! Při takovémhle zapojení tam máte ten chránič skutečně zbytečně. Nemůže fungovat. Podmínka správné funkce jsou právě ty 3 vodiče (respektive 5 při 3 fázích).
Ale uděláte. Záleží na tom, jak je to daleko do rozvaděče. Buď natáhnete z rozvaděče zelenožlutej, jak Vám tu radí, nebo jestli je to daleko, uděláte někde hodně blízko zásuvky dobré uzemnění, a kolík zásuvky připojíte na toto uzemnění. Bylo by ale dobré, vzhledem k tomu, že jste asi laik, nechat si potom přeměřit od nějakého elektrikáře zemní odpor. pro jistotu.
Tak že natahnu k zasuvce ochrany-žlutozeleny přímo z rozvaděče a fazi s nulakem přez chranič? Jak silny chranič?na zasuvky pro běžne domaci použití? 16A?
Chránič má v podstatě parametry dva: jeden je pracovní proud, který přes něj může téct za provozu bez toho aby ho poškodil. Udává se v ampérech a musí být větší než hodnota proudu předřazeného jističe - s ochrannou funkcí ale nesouvisí. Druhý parametr je tzv. vybavovací proud - když dosáhne rozdíl proudu tekoucí v L ("tam") a N ("zpátky") tuto hodnotu (proud teče mimo obvod jinam) chránič obvod vypne. V bytových obvodech se používají chrániče s hodnotou tohoto proudu 30mA.
Takže zelenožlutý mimo, fázi a nulu přes chránič
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.