Jak vyrobit umělý pískovec

Od: Datum: 23.01.11 20:21 odpovědí: 6 změna: 30.10.16 21:34

Chci rekonstruovat oplocení a rád bych jej realizoval sám (jako všechno okolo) a to z umělého pískovce. Jen nevím jak se vyrábí, jednotlivé složky a příp. technologický postup ( s formami bych si už poradil). Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.01.11 20:29
avatar
echnologický postup výroby umělého pískovce.
1/ Pro výrobu umělého pískovce používáme výhradně formy elastické - pružné. V naší nabídce najdete polypropylenové a silikonové formy které jsou pro tuto výrobu nejvhodnější.
2/ pro výrobu umělého kamene a umělého pískovce použijeme následující materiály: Plniva a pojiva . Plniva jsou různé jemné písky a vápence (přírodní barvy případně obarvené) které později tvoří strukturu výsledného výrobku. Pro výrobu těchto produktů používáme především křemičité písky frakce 0.5 - 1.2 mm. V podstatě jde o to, že čím jemnější frakci křemičitého písku použijeme tím jemnější bude struktura výsledného výrobku.
Jako pojiva používáme dvousložkové polyesterové pryskyřice, případně truhlářská lepidla. Při použití epoxydových pryskyřic je velkou výhodou rychlé vytvrdnutí a konečné zprůhlednění. Obvykle odformováváme finální výrobek po 3 - 5ti hodinách.
Dalším druhem pojiva je bílý cement, případně sádra. V případě použití sádry je však nutno počítat s menší pevností výrobku. Nevýhodou bílého cementu a sádry je skutečnost že nezprůhlední a jsou vidět mezi zrny plniva. Lze je tedy použít pouze v případě pokud požadujeme výraznější probarvení.
U probarvených křemičitých písků není dále nutno přidávat prášková barviva. V případě požadavku na sytější ostín obkladu doporučujeme do ještě suché směsi přidat práškové barvivo Fronton v barvě kterou požadujeme. U dávkování Frontonu se nedoporučuje dávkovat větší množství než 7 % z hmotnosti pojiva.
Příprava směsi: Do kbelíku případně jiné vhodné nádoby si nalijeme pojivo, do tohoto nasypeme takové množství plniva, aby výsledná hmota "držela tvar". Jako poslední složku přidáme tvrdidlo (2% objemu polyesteru).
Tvrdidlo dávkujeme zcela přesně např. injekční stříkačkou. V případě špatného dávkování tvrdidla nebude výsledný výrobek dostatečně kvalitní.
Po dokonalém promíchání natlačíme výslednou hmotu do forem.
Vždy si připravíme pouze takové množství hmoty, kterou opravdu zpracujeme.
V případě použití dvoudílných forem, natlačíme hmotu v tenké vrstvě do každé poloviny přesně po okraj. Po vytvrdnutí obě půlky spojíme a vzniklou dutinu vyplníme sádrou případně betonovou směsí. Tímto způsobem docílíme uspory vlastního materiálu k výrobě umělého kamene. *jasne*
Ohodnoceno: 2x
 
Od: stukater
Datum: 12.10.16 15:33

Rád se podělím o své zkušenosti a i přes to, že je původní dotaz už dost starý, zde na původní dotaz odpovím, třeba se to bude hodit někdy v budoucnu někomu dalšímu. Mé povolání je zedník a strýcové, otec a otec otce byli zedníky a od nich jsem získal mnoho zkušeností, receptur a fíglů. Přeji hezký den.

Provádím imitace mramorů, pískovců, travertinů a dalších kamenů. Stará osvědčená receptura jak věrně napodobit například jemný žlutý pískovec se zrzavými skvrnamy je následující:

-1 díl bílého cementu třídy minimálně 52,5

-2,5 až 3,5 dílu maltového písku

Směs se rozmíchá s vodou a aplikuje se buď do forem anebo v tloušťce cca 1cm po celé ploše například na sokl domu. Plocha se uhladí nahrubo dřevěným hladítkem a latí a pomocí zelené skalice se plocha nepravidelně na několika místech popráší a celé se to potom ještě zatáhne nerezovým hladítkem anebo širokou špachtlí. V případě formy se do forem napráší nepravidelně zelená skalice a potom se tam napěchuje namíchaná hmota. Místo zelené skalice lze použít i ocelové piliny. Takto vznikne věrná a nerozeznatelná kopie pískovce, který má žlutavou barvu písku s přirozenýmy rezatými skvrnami po zelené skalici, žádné pigmenty anebo barvení na povrchu se neprovádí. Je to jednoduché, odzkoušené starými mystry a hlavně trvanlivé. Takovýto pískovec stářím a časem mění svůj vzhled(ocelové piliny se rozkládají a obarvují hmotu) a je to perfektní způsob napodobování pískovce z čistě minerálních materiálů. Způsob napodobení pískovců pomocí románského cementu tu zmiňovat nebudu, protože jde o velice nákladnou záležitost, která se kvalitativně a vzhledově vyrovná výše uvedenému návodu. Znám plno starých a osobně odzkoušených receptur na napodobování kamene, například mramory, Marocký štuk-Tadelakt, Žula, Travertin, Teraso a další.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: valeros
Datum: 29.10.16 23:00
Zdravim pana Stukatera ,mužete mi prosím napsat na email sasekp@post.cz ,potrebuji od vas radu a moc by jste mi pomohl s vašemi zkušenostmi ! děkuji ,pavel
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ficus
Datum: 02.09.14 06:09

Umělé obložení pískovcem se jednoduše vyrobí tak, že se potřebná plocha nahodí jádrem, druhý den se nahodí na rovnou plochy ještě jedno jádro, v síle cca 1,5cm, vyškrábou se spáry v libovolné kombinaci a velikosti "kamenných kvádrů. Po zavadnutí se povrch zdrsní ocelovým kartáčem do struktury kamene. Naposledy chybí barva pískovce. Ta se "vyrobí" postřikem proti plísni co se stříká na angrešt. A je hotovo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.09.14 06:53
avatar

Jako laikovi Vám to nedoporučuji!

Zvládnout technologii výroby bez praxe = předpoklad zmetku a zbytečných nákladů. I ve velkovýrobě plotovek mají problémy třeba s rovnoměrným probarvením. Uvažte: Jak chcete dosáhnout stejné dávkování barvy při vícenásobném míchání směsi v malém množství? Jak dokážete dodržet potřebný poměr složek? Bude použitý materiál mít stejné vlastnosti, máte třeba stejný písek na celý plot? Kolik jste schopný vyrobit forem? Kolik metrů oplocení, teda plotovek potřebujete? Jak dlouho budete potřebné plotovky vyrábět? a další...

Už jsem viděl pár výrobků, které po čase nevydržely povětrnostní podmínky, vlhkost a mráz udělali své... Jak na truc, jen třeba tu a potom o pár metrů dále. Prostě jedna várka míchání nebyla správná...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ddd
Datum: 30.10.16 21:34

Jako pojivo použít epoxidy je dost drahé.Nemá někdo zkušenosti třeba použít jako pojivo třeba akrylátovou penetraci?.Prostě smíchat písek s akrylátovou penetrací?Nebo jiný akryláty?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.