Non-stop chod čerpadla u plynového kotle

Od: Datum: 29.11.10 13:11 odpovědí: 29 změna: 30.10.14 18:07

Dobrý den,
před třemi týdny mi v novém domě nainstalovali plynový kondenzační kotel Buderus GB022 s řídící jednotkou RC35 s venkovním čidle. Při předávání mi udělali podrobné školení co kotel umí a co se dá nastavovat, ale já jsem na to zpočátku stejně koukal jako jitrnice. Teď po načerpání dalších informací sice chápu jak co funguje, co je to teplotní křivka a ekvitermní vytápění, ale pořád mi není jasná jedna věc, na kterou bych rád našel odpověď právě zde. Proč kotlové čerpadlo nikdy nevypíná. Jede vyloženě non-stop. I když je podle diagnostiky celý kotek vypnut (palivový ventil, plamen, zapalování, ventilátor - vše je vyp.), doběh čerpadla nastaven na 5 min, protimrazová ochrana neaktivní, čerpadlo stále běhá a běhá. I když si kotel za celé odpoledne ani neškrtne, čerpadlo jede prostě pořád. Předpokládám-li, že má čerpadlo výkon cca 80W, vychází mi to za měsíc nějakých 350 korun za elektřinu. Je to normální?
Děkuji za každou odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.11.10 16:36
avatar

Dobrý den, záleží zda je tepelné čidlo dobře nastavené. Při určité teplotě by mnělo zapnout čerpadlo, když klesne teplota pod určitou hranici tak zase vypnout. Dohadujeme se o oběhovém čerpadle?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hv*
Datum: 29.11.10 20:10

Ovšem, oběhové čerpadlo. Už jsem vyzkoušel přenastavit úplně všechno, ale nic nepomáhá. Čerpadlo běhá a běhá a běhá.

Od: ferda1954*
Datum: 02.12.10 02:26

Jsem si téměř jist , že na vině je nízká teplota nastavená na kotli.Tento moderní kotel nejen topí ale také sbírá přebytečné teplo a převádí ho tam kde chybí.Před čerpadlem je termostat a ten hlídá aby se nezastavilo předčasně a je jedno je-li voda horká nebo moc studená.Brání se tím zamrznutí soustavy.Zatopte si na 20 a více stupňů a režim čerpadla bude fungovat dle vašich představ.Nyní vám vadí , že čerpadlo běží stále ale budete překvapen až vám poběží i v létě.To je zase proti zatuhnutí.Pokud kotel nevypnete ale přepnete na letní provoz , tak čerpadlo čas od času bude pracovat a protočí vodu soustavou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 29.11.10 21:34

Tipuji , že stálý chod oběhového čerpadla je z bezpečnostních důvodů. To aby se kotel nepřehřál zbytkovým teplem zozehřátých těles a kotlového tělesa po jeho vypnutí . Je žádoucí aby oběhové čerpadlo , ještě krátkou dobu po vypnutí kotle zabezpečovalo oběh topného media a vypnulo , až se kotel ochladí na nižší teplotu. To by mohl zabezpečit jedině samostatný spínací a rozpínací termostat ,umístěný v kotlovém tělese. miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.11.10 21:43
avatar

Já to měl u kotle Vaillant taky tak. Čerpadlo šlo buď pořád nebo jen když kotel topil. Pak ovšem vcelku dost stopala v kotli po vypnutí teplota. Jelikož se mě to taky nelíbilo, tak jsem před čerpadlo dal časovej spínač, kterej sepne hned jakmile začne kotel topit a vypne asi tři minuty (nepamatuji si to již přesně, je to již několik let co jsem to dělal) po vypnutí kotle. Funguje to naprosto dokonale.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lolek
Datum: 30.10.14 18:07

Áno tiež som to teraz robil, použil som CS3-1B (max 300W) od Elektrobock a tá mini vecička vo veľkosti zápalkovej krabičky funguje skvele. Dobeh som nastavil na 4 minúty čo je tak akurát.

Predtým sa mi už stalo že vo veľkých mrazoch keď bola teplota VV aj 80 stupňov po odstavení kúrenia a čerpadla termostatom sa vo výmenníku zdvihla teplota na vyše 100 stupňov a poistka proti prekúreniu v kotli odstavila plyn :) Len som sa potom čudoval prečo je zima keď termostat vysiela signál na kúrenie :) Keď sa to stane v noci a vonku je -15 nie je to bohviečo :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 30.11.10 10:05
avatar

Je dobře, že firma Vám udělala podrobné školení... zřejmě je solidní...

...ale ten stav, že čerpadlo běží non stop, není normální. Kotel a montáž s uvedením do provozu jsou ještě stále v záruce. Nezasahujte do něj, zavolejte tu firmu, ať pošle odborníka na kontrolu... když budete do toho moc strkat prsty, může se stát, že Vám budou odepírat záruku. Ani bych jim o vašem nadměrném snažení o nastavení nepovídal... jedná se o neodborný zásah nepovolané osoby...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hv*
Datum: 30.11.10 20:37

Na řídící jednotce lze nastavit doběh čerpadla po vypnutí plamene - to je nastaveno na 5 minut - nereaguje! Nevypíná. V domě se ještě nebydlí, takže teplota prostoru (v domě) je nastavena na 14°, regulace ja nastavena na řízení podle venkovní teploty s vlivem prostoru 5K. Max. výstup kotle nastaven na 50°, minimální na 10°. Kotel v tomto režimu ohřívá otopnou vodu ani ne na 28°, a plamen zapíná velice málo, a na velice krátkou dobu, na 40% výkonu. Drtivou většinu dne čerpadlo honí vodu teplou cca 20 - 25°, a palivový ventil je uzavřen. Al čerpadlo jede pořád, bez přestání.

Kdykoliv otevřu menu diagnostiky, zobrazuje se tento stav:

Výkon kotle 100 / 0

Plamen vyp.

Palivový ventil zav.

Ventilátor vyp.

Zapalování vyp.

Výstup 28 / 22 (+/-)

Kotlové čerpadlo zap.

atd.

Tak nevím. V menu chybových hlášení je vše OK. Ale že to čerpadlo jede pořád a pořád, to je fakt divný.

Datum: 30.11.10 21:11
avatar

Že jde oběhové čerpadlo ,je normální. V momentě,kdy kdy se Vám ho podaří vypnout(třeba pomocí časového spínače),přestane Vám celá topná soustava topit. Uvědomte si,že čerpadlo je nezbytné pro cirkulaci vody v systému.Nebude-li fungovat,ohřeje se pouze kotel,který díky tepelné pojistce za nějaký časový úsek nahřívání vypne.Servisáky můžete kontaktovat a nechat si problematiku vysvětlit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.11.10 21:22
avatar
tazatel píše v zadání otázky:
...Jede vyloženě non-stop. I když je podle diagnostiky celý kotek vypnut (palivový ventil, plamen, zapalování, ventilátor - vše je vyp.), doběh čerpadla nastaven na 5 min, protimrazová ochrana neaktivní, čerpadlo stále běhá a běhá. I když si kotel za celé odpoledne ani neškrtne, čerpadlo jede prostě pořád
je normální, když běží kotel i čerpadlo... není normální, když po doběhu těch pár minut kotel je stále vypnutý celé odpoledne a čerpadlo atd...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 01.12.10 14:33

Ještě doplním k mému předcházejícímu vyjádření . Pokud by se čerpadlo vypnulo současně s vypnutím kotle , okamžitě by přestala voda cirkulovat , v rozehřátém a tepelně izolovaném kotli se velmi dlouho udržela horká , která by prostřednictvím kotlového termostat blokovala další spuštění kotle i když radiátory topení by již byly studené. Kotel by opět zapnul až po vychladnutí kotlového tělěsa. Dostupné řešení je samostatné ovládání čerpadla termostatem jak jsem uváděl , například příložným termostatem viz. odkaz http://www.topeni-koupelny.eu…i/termostat-salus-at-10-4289/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radegast*
Datum: 31.12.10 10:22

Jaky mate nasaveny PID? Hadam 22

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.01.11 17:00

při nastaveném doběhu čerpadla na 5 minut musí kotel vypnout jinak je něco špatně doběh je od toho aby vychladil výměník tepla v kotli a ten se pak bez nebezpečí přehřátí odstaví a za 5 minut cirkulace se voda v systému také ochladí kontaktujte servisáka a požadujte když doběh 5 minut , lze nastavit i více tak ať vypne co má nastavené

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radegast*
Datum: 02.01.11 20:32

defaultnim nastaveni buderus kotlu je pid22. A toto nastaveni nebeze 5 min jako dobeh cerpadla v potaz

Prectete si manual

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hv*
Datum: 03.01.11 14:29

Co je to DIP22? A kde se to nastavuje?

Od: radegast*
Datum: 05.01.11 13:23

dobry den hv

manual jste asi necetl tak budu ve sve odpovedi obsahlelsi ..

evidentne pouzivate "Rizeni dle venk.tepl" v tom pripade je cerpadlo z logiky veci zapnuto porad

ctete navod http://www.buderus.cz/admin/d…6_RC35_EMS_Montaz_2009_CZ.pdf

kapitola 6.3.2

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hv*
Datum: 05.01.11 20:58

Vážený příteli, tak tento manual jsem už pročetl snad stokrát. Řízení mám nastaveno dle teploty prostoru. Čerpadlo běhá pořád, a plamen zapíná dle prostorového termostatu. Čerpadlo vypne pouze v případě, kdy se do oken opře slunce, a teplota v domě stoupne výrazně nad teplotu nastavenou jako teplotu prostoru.

Příklad: nastavena teplota prostoru 16°C. čerpadlo jede furt pryč, a kotel zapíná plamen tak aby udržel teplotu 15,7 - 16,3. Přitopí, vypne plamen, ale čerpadlo pořád jede. Až když díky jinému zdroji tepla stoupne teplota v domě na 17,5°, vypne i čerpadlo.

Udělal jsem takovou zkoušku: Na jeden den jsem do místnosti kde je umístěm termostat (resp. RC35) nainstaloval teplomet s vlastním termostatem a nastavil ho tak, aby držel 16,4°C. Kotel celý ten den vůbec nezapnul plamen (odběr plynu 0,0) ale kotlové čerpadlo běželo celý den, i když je doběh čerpadla nastaven na 5 minut.

Datum: 05.01.11 23:08

Kontrolní otázka : Doporučil byste příteli, aby si zakoupil do domu plynový kondenzační kotel?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hv*
Datum: 06.01.11 07:36

Rozhodně ano. Až na tu záhadu s tím čerpadlem je ten kotel fakt bez chyby. Hlavně sežere málo plynu. Ohřívá topnou vodu pouze na velice nízkou teplotu. Když nastavím kotel na ekvitermní vytápění dle venkovní teploty a křivku nastavím do 50°C, kotel přihřívá vodu pouze na nějakých 35°, při nastavení teploty v domě na 22° a vlivu prostoru 5K. A to i v těch nejtužších mrazech. Už jsem to tu někde psal. Kotel moc nepřitápí. Čepradlo honí vodu po baráku, dokud se nevyužije veškeré její teplo. Jenom je mi divné, že to takto pracuje i když ekviterm vypnu, a řídící jednotka by měla fungovat pouze jako prostorový termostat.

Pro udržení konstantní teploty v domě (např. 22°C) je ten kotel fakt super. Radiatory jsou pouze mírně vlažné, a přotom je teplo. Ostatně dle mého názoru je právě toto vyhovující režim pro kondenzační kotel. Pokud by jste ovšem chtěli aby kotel topil na 60° a na radiatoru nebylo možné udržet ruku, potom se veškeré výhody kondenzačního kotle degradují. Ta kondenzace funguje nejlépe při malých teplotách otopvé vody, a pak kotel opravdu šetří. Technik mi dokonce řekl, že jsem mohl použít i větší radiatory, protože kondenzační kotle mají rádi chladnou zpátečku.

Od: darius
Datum: 20.03.11 08:06

Dobrý den.

Máte v domě nainatslovány pouze radiátory nebo i podlahové topení?

díky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radegast*
Datum: 06.01.11 12:39

hmm

a co sviti na Rc35? LEDka pro Noční provoz?

Paklize ano tak: a mate-li nastavenou teplotu prostoru 16C => kotel se prepne do nocniho utlumu protoze teplota je pod 17C a pak cerpadlo bezi furt.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: des*
Datum: 23.01.11 01:09

Aby ti nešlo čerpadlo pořád,předělej si termostat na zásuvku ke kotli.Potom to bude pracovat jak si představuješ.V měřeném místě klesne teplota,termostat sepne zásuvku,kotel se zároveň s čerpadlem zapne a pojede do té doby ,až se ohřeje referenční místo.Poté PT vypne zásuvku,kotel,i čerpadlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: des*
Datum: 23.01.11 01:12

Jinak to ,že běží čerpadlo nonstop,je normální,tedy vpořádku,a bere max40W,podle nastavení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jojo*
Datum: 26.02.11 11:59

Zatím Vám všichni velmi odborně poradili, ale neřekli to hlavní, že přímo na čerpadle je přepínač rychlosti a ten mívá zpravidla 3 polohy a jedna je pro trvalý chod čerpadla. Takže tuto polohu pro trvalý chod nepoužívejte - naprosto to není nutné. Doporučuji pro tento banální úkon zbuzerovat servisní firmu která to instalovala a nechat je přijet aby otočili knoflíkem. A pokud při vaší reklamaci si s tím předtím nevěděli rady, tak to nepotřebuje komentář. Nezapomeňte jim poslat fakturu na proplacení zbytečně spotřebované elektříny. Plynový kotel mám doma už 30 let, takže už něco o nich vím. A hlavně už vím o mnoha zlatých ručičkách které je po tu dobu postupně a za velké peníze servisovali. Zpravidla bohužel jako totální amatéři chránění monopolem na kvalifikovaný zásah do plynových a elektrospotřebičů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 26.02.11 13:12

Já žasnu, odborník se diví. Používaná čerpadla Grundfus, Villo a pod. mají skutečně přepínání otáček, myslím že ve třech stupních. Jenže jejich běh je ovládán přívodním napětím.

Takže nevím jak ta třetí "rychlost" si pro sebe "zablokuje" napětí, aby bylo pořád v provozu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: des*
Datum: 20.03.11 13:36

Jojo-dělal jsem při topenařině až do důchodu servis plynových kotlů.A na plno píšu,že jsem takovou prasečinu o třetím stupni a ostatních smyšlenkách cos napsal,vživotě neslyšel.To že máš doma kotel 30let ,jen oznamuje těm co to tady čtou ,že víš o kotlech a čerpadlech PRD.A proboha,nešiř to o sobě. Na vysvětlenou-VŠECHNY rychlosti čerpadel jsou na trvalý provoz!Vypínání a zapínání je řízeno 1)ručně 2)automatikou kotle,3)termostatem,4)automatikou čerpadla(jen některá).Grundfos např. Jo a v návodu u kotle je všude psáno-nepoužívejte stupeň č1protože nestíhá odvést ohřátou vodu z kotle.Proto se používá 2 nebo 3poloha.Před 30ti lety byly čerpadla MAJOR,Minor a jiná která neměly regilaci vůbec.

Bulshit is eternal.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.03.11 14:27
avatar

chlapci, vždy se najde někdo, kdo si myslí že ví více něžli ostatní, přitom ostatní ví že nic neví...

jako třeba já nevím co je "Bulshit is eternal"

eternal je barva, ale toto...

:)

doplněno 20.03.11 18:10:

desi, děkuji, jsem mlád proto se musím stále učit...

páč blbost je věčná a já nad ní MUSÍM vyhrát!

Ohodnoceno: 2x
 
Od: des*
Datum: 20.03.11 17:23

Bullshit is eternal =blbost je věčná:D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.03.11 14:27

pro Jojo - to sem se zase jednou zasmál ještě ještě

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.