Výměna klasických zářivek za úsporné

Od: Datum: 14.01.11 19:01 odpovědí: 11 změna: 04.02.11 20:50
avatar

Zdravím všechny poradce a obracím se na vás s důvěrou a dotazem.

Zákazník má prodejní "atrium" osvětlené klasickými "komunistickými" zářivkami, celkem 50 trubic (délka 120cm). Vzhledem k umístění haly tam svítí téměř pořád, tedy denně od 8 do 18 hodin. Spotřeba tohoto osvětlení není pro jeho peněženku zanedbatelná, takže přišel se žádostí o výpočet a nacenění "nějakého" řešení. Zapátral jsem trošku na netu, nechtělo se mi měnit svítidla (muselo by se asi malovat), našel jsem LED náhrady trubic. Ovšem cena mne trošku odradila, to by mne zákazník asi zastřelil za hodně špatný vtip.

Takže dotaz: máte někdo zkušenost nebo nápad, jak situaci řešit s minimálními náklady a maximálním výsledkem? Zákazník je smířen s investicí, ovšem předpokládá rozumnou návratnost, ne za 50 let.

Předem dík za rozumné tipy, Hop.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.01.11 19:54
avatar
Vůbec nemám hope představu jak to atrium vypadá, ale v takovém objemu jsou stále nejvýhodnější klasické zářivky. Vyměnit stará za svítidla s lepším rozptylem světla, použít bodové halogeny, umístit zrcadla, použít v interieru světlejší materiály atd. Určitě by nejméně 20% energie ušetřil. R.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: hop®
Datum: 14.01.11 20:06
avatar

Raadek: zákazník se zabývá mimo jiné výrobou (a montáží) bezpečnostních dveří, sklopných postelí, kuchyňských linek na míru... A zde má vystavené vzorky, samé "větší" věci. Použitím jiných materiálů (třeba místo vzorků? :)) nebo umístěním zrcadel situaci řešit nelze, ani bodová svítidla by nebyla nejlepším řešením - ideální by zde bylo rovnoměrné přímé sluneční světlo.

Výměna starých svítidel za novější s lepší účinností je řešení, které mne také napadlo, ale tím se dostávám opět k otázce návratnosti investice na podobnou renovaci...

Díky za názor a tip!

Od: ar*
Datum: 14.01.11 20:12

Hope zrovna nedávno jsem se tímto zabýval, jak ušetřit na osvětlení akvarka,jak jsem vypátral tak jediné co je ekonomicky výhodnější a cenově dostpné je výměna zářivek T8 za zářivky T5 které nepoužívají klasickou tlumivku ,ale elektronický předřadník. Úspora by tam měla být asi 10 W. Taky jsem koukal na ty LED zářivky ,ale cena jak píšeš šílená.

Jo a jen tak na okraj ,zářivku "dal dohromady" Edmund Germer v těch letech tam měli problém s jiným režimem. *smich*

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hop®
Datum: 14.01.11 20:32
avatar

Are, zkusím to dopočítat, rozdíl 150kWh měsíčně je asi znatelný... Dík za radu!

BTW s každým režimem jsou problémy... ;)

Od: ar*
Datum: 14.01.11 20:38

Taky u T5 by neměla klesat "věkem" tolik svítivost jako u starších T8, ale zatím nemám odzkoušené, jak jsem "koupil tak prodávám"

doplněno 14.01.11 20:42:

Tak koukám že se obrázek moc dobře nezobrazil, nojo on je v gif.

Ta modrá čára je T5 a svítivost by údajně měla jen na 95% a u té červené T8 by měla postupně klesat až na nějakých 75%

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 14.01.11 20:31

Možná vyjde nejlépe nedělat nic a počkat, až budou LED za rozumnou cenu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 14.01.11 20:52
avatar

Rv: Ano, možná. Ale zákazník má nějakou představu a čeká, že tu jeho představu nějak naplním, upřesním, zkoriguji, anebo mu ji vymluvím. Takže možná dojde i na Vaše řešení, možná mu doporučím, ať se na to zatím vyse*e a nechá to tak. Ale i pro tento názor a doporučení musím (vlastně nemusím ale chci, to je v tomto případě stejné) mít nějaké rozumné podklady, proto přemýšlím, hledám, zjišťuji a ptám se. :)

Datum: 15.01.11 07:25
avatar

A nedalo by se do toho atria, nebo haly, dostat poctivé denní světlo, když to provozuje od 8 do 18 hodin? a jen v zimě přisvítit?

nemám informace, jak to atrium či hala vypadá, co je nad stropem...třeba uvažovat nad nějakými světlovody nebo světlíky, návratnost by mohla být krátká...

dokud bude svítit Slunce... za těch několik milionů nebo miliard let by se to vrátilo určitě, ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karelkarel
Datum: 15.01.11 12:01

Já bych celý prostor, stěny, strop i podlahu natřel bílou(reflexní) barvou a půlku zářivek vypnul.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: peca*
Datum: 02.02.11 16:24

Pro výpočet nějaké úspory je třeba znát akt.stav tzn. počet svítidel, kolika trubicemi jsou osazená, pokud toto uvedete velmi rád pomůžu s výpočtem a návrhem úspornějšího osvětlení, trubice LED jsou na trhu krátce ...a ta cena není ještě úměrná přijatelné návratnosti při svícení cca 10h denně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 04.02.11 20:50
avatar

Díky za nabídku, už jsem psal na začátku, že jde o 50 trubic, ovšem zákazník si trošku naivně představuje maximální úsporu téměř bez investice...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.