Stavba domu

Od: odpovědí: 20 změna:

Dobrý den,

naskytla se nám s manželkou možnost koupě pozemku. Jen teď přemýšlím co postavit - dřevostavbu nebo zděný domek. Nechci nic velkého, rád bych jen přízemní "bungalov". Dispozice buď 3 + kk s většími místnostmi nebo klidně 4 (5) + 1s měnší podlahovou plochou (malé pokoje). Jistě spousta z vás si tímto prošla a proto se chciu zeptat co říkáte na "zděný dům do milionu" a podobné slogany?

Nechci v domě žádné high-end vychytávky apod. Ideálně bych si to představoval, tak, že koupíme pozemek a v horizontu 2-3 let bysme chtěli začít stavět. Co nejvíce si zařídit sami (přes známě řemeslníky apod.). Bydlet kde máme. takže stavět můžeme dlouho (nemusíme mít postaveno do 1/2 roku). Ideálně kdyby někdo doporučil nějakou prověřenou firmu.

Děkuji

20 odpovědí na otázku

 

 


0x
avatar jmlc

Pro doporučení by bylo dobrý uvést alespoň kraj.

Dřevo je sice rychlá stavba, ale ne každý tomu věří a může vás vytrestat chybou při stavbě. Svépomoc v případě dřevodomku vlastně bude vyloučena.

Případné opravy, dodělávky během let - k tomu je zděný domek. Jsou desítky typů cihel, tvárnic, panelů - opět podle představ majitelů.

svépomocí či s kamarády - tj. nechat si udělat základní desku firmou - pořádně. pak stavíte dle aktuálního počasí a aktuálních cen... Projekt doporučuji nechat zkopírovat podle nějakého domu, co se vám líbil u známých...


doplněno 06.08.17 19:42:

Za cca. 1200.000,- se dá postavit hrubá stavba středně velkého domku v dobré kvalitě. Počítám, že pozemek máte - to jsou někdy dva miliony k tomu...

A byť jsem chtěl všechno nechat postavit živnostníky, nakonec jsem tak polovinu sice zaplatil, ale udělal si sám... od té doby nemám rád "zálohy" ... většina živnostníků, co jsem je na domku měl, jsou v insolvencích, exekucích, a po záloze se už na stavbě neukázali.

Takže bych spíše varoval před "kamarádskými pomocníky" a platbou předem.


doplněno 06.08.17 19:59:

Měl jsem postavenu hrubou stavbu za 1500.000,- v roce 2008. Dnes jsou kupodivu lepší a přesto levnější materiály, více firem a "akční ceny"-- netlačí vás čas.

Zkuste si zadat poptávku podle vybraného projektu domu - to je základ. Z několika poptávek vyberete dvě a s jednateli firem proberete možnosti "snížení ceny". Uvidíte.

I lokalita dělá cenu za práci - možná u vás bude cena lepší... možná horší...

a porovnávat částky něčeho oproti představě nového domku s jinými rozměry - to je nesmysl


Jedná se o pardubický kraj. Ano dřevo mě zaujalo, ale je je pravda, že co se týče oprav apod. tak je to složitější, proto bych asi i jako laik volil klasiku - "cihlu". Co se týče materiálu, tak v tom jsem úplný laik. Vím, že jsou nějaké Ytongy, klasické tvárnice, porotherm atd. Klidně bych si nechal udělat desku a hrubou stavbu + střechu firmou. Poté již svépomocí. Rád bych to co nejvíce udělal na etapy tak, abych si nemusel brát moc velkou hypotéku. A myslíte že tímto způsobem lze postavit takový domek do cca 1,5 mil?


doplněno 06.08.17 19:53:

Mám "známého" a sním mám jen ty nejlepší zkušenosti. Nic předem si nebere a práci odvádí kvalitní. Toto mám tedy vyřešené. 1 200 000 kč?

můžete to trochu rozepsat do bodů +- co stojí?


doplněno 06.08.17 20:03:

Váš domek je jak cca velký? Patro? Jaká střecha?

Jak jsem psal níže, tak já chci měnší baráček a celková zastavěná plocha bude max 90 m2 spíše bych to směřoval k 80 m2. Pouze přízemí.

To s naceněním platí - já si nechal blbec nacenit jen jednou firmou "z kamarádství" a vše odsouhlasil, zaplatil... Celý můj dům je pár let zkušeností s různými typy lidí.

Mám podkrovku do 80metrů zastavěné plochy. Cenu ovlivní všechno možný, třeba způsob zdění, typ cihel, strop, izolace,... Před pěti lety jsem nadával, že jsem dával polystyren, dnes bych zase udělal jinou střechu...

Rozhodně nešetřete na kvalitě oken. Ostatní záleží na kvalitě práce dělníků.


doplněno 06.08.17 21:25:

určitě - stačí hledat a poptávat, využívat akce a slevy (ty skutečné). Ale základem je opravdu projekt domu - ideálního, jednoduchého i na stavbu!

Soused má ytong - místo stropu jen desky SDK, nahoře vatu - bungalov. Není to špatný domek - ale to jsou právě už zastavěné násobky - stejná užitná hodnota a zastavěná plocha 160 a víc metrů.

Na druhou stranu - on v důchodu nebude lozit po schodech... (já si pořídím Páter-noster :) )

Najdete-li ideální stavbu domu někde na návštěvě, neváhejte je požádat o zkušenost s domem a případně plány k RD.


Tim padem máte dle mého slozitejsi stavbu a ja bych se eoreticky mohl do toho 1 000 000 vejit

 


0x
Dobry den, nejlepsi je postavit z keramickych bloku nebo porobetonu s vysokym tepelnym odporem a usetrit si tim zateplovani. P.s.: bungalovy jsou sice jednoduche ale osklive. Lepsi je maly dvoupatrak - dole denni cast a nahore nocni
To je ale muj subjektivni nazor, protoze vuci bungalovum mam estetickou averzi

A proto ze bungalovy jsou hnusne, tak se mi libi. Vyrustal jsem v patraku a radsi bych jen jedno prizemi.

V cem se usetri? to bude naopak jeste drazsi...

Ono je to relativní . U přízemního domku si uděláte vše bez lešení jen s žebříkem. Na patrák je třeba mít techniku co vám to navalí na střechu (ten kamion tašek) . Scody zaberou obrovské množství místa . V každém patře potřeba mít sociálku .

 


0x

domek za milion je kravina...to jsou takové haciendy o 50m2 s tím nejlevnějším vybavením co jde..do toho bych nešel..když barák tak ať už to trochu vypadá...jako stavební rozpočtář když jsem si počítal barák, který bych chtěl (a to nejsem rozežraný a náročný), stavba svépomocí...tak jsem skončil bez vybavení na 1,5mil...kolegové co už stavěli nebo staví..se všichni točí kolem 2mil bez pozemku..a to také svépomocí..

 


0x

Bungalov-tot vec nazoru.Take jsem bydlela ve 4 patre -bez vytahu-tenkrat 2 male deti,pozdeji 12 patro s vytahem a ted "na stara kolena" bungalov,140 m2 obytne plochy ,uz nikdy schody,myslete na budoucnost-take nebudete vecne mladi-a nohy zacnou bolet...


Jak jsem psal výše, nechco zdaleka 140 m2. Chci něco malého, stejně je člověk pořád někde venku a domů chodí spát, navíc kdo by to uklízel

 


0x
avatar milancukrar

Kdyby byla jednoduchá odpověď, to by bylo krásné.

Za málo peněz nemůžete mít hodně muziky. Takže když dneska postavíte levně, zítra draze vylepšujete a opravujete. Tím nechci říci, postavte draze, ale ekonomicky. Jelikož se v ČR postaví tisíce nových domků, každý staví to nej podle sebe, nenanjdete nejlepší řešení. Když nespěcháte, máte kde bydlet, tak 2- 3 roky sbírejte zkušenosti čtením odborné literatury, článků, poraden a další vzdělávání.

Pak se teprve rozhodnete, co je lepší, zdali slabá zeď a silný izolant, zdali přízemní či patro, zdali z pálené cihly, porobetonu, či dřevostavba.

Vše má své + a - .

Přeji správnou volbu a dobrou firmu z Pardubic.


doplněno 07.08.17 17:53:

Jak správně píšete, "možností jsou miliony", tak nemůžete z několika dělat závěry.

Příklad, jeden postaví slabé stěny a silný izolant, druhý silnou, hodně silnou stěnu bez izolantu. Kdo na tom bude lépe?

Hned z toho bude debat na několk hodin. Pak začneme okna a opět zdali takové, či onaké..

Bohužel nenajdete nikoho, kdo Vám dá přesný výpočet ze dvou stejných baraků.


Rád bych od někoho ale slyšel, že on stavěl z toho a toho a měl to za tolik a tolik. Těžko něco vyberu, když o tom vím kulové a možností jsou miliony

 

A to jsem právě psal - tento měsíc je akce na ytong, příští na supertherm, pak zase na betonové cihly... Nejprve najděte projekt domku, který byste chtěl stavět. Z toho budete mít náklady v materiálu co se týče kusů, metrů,... Pak můžete hledat levný materiál.

Tlustá cihla - omítka a hotovo. Tenká cihla - izolace. Vlastnosti zdiva pálené cihly a porobetonu jsou jiné... Taky způsob vytápění hodně ovlivní domácnost.

Vaše otázka mi připomíná, jak se už několik let snažím zjistit konkrétní sumu, kterou někdo ušetřil na topení po zateplení. Za tu dobu jsem se dozvěděla jen jednu konkrétní odpověď, že soused některého ze zdejších přispívajících ušetřil oproti dřívějšímu stavu několik tisíc. A ještě jsem byla za blbce, co mi to jako pomůže, ale prostě jsem chtěla něco konkrétního a i nadále si myslím, že s tím zateplením u starých cihlových domů to není tak báječné, tak se tvrdí. Já být váma, tak jak vám bylo poraděno, zkuste se dívat kolem sebe a nebojte se zeptat. To je nad všechny reklamní triky. Z mých životních zkušeností doma i jinde, tak dnes bych nechtěla dřevostavbu a dobře si rozmyslela orientaci na světové strany. Kvůli čímdál větším vedrům bych volila sever - jih. Např. my máme většinu místností na západ a pro mě je to teď utrpení - třeba místo v ložnici spím v jiné místnosti na východ. Pokud máte místnosti na jih, tak v zimě je slunce příjemně vyhřeje a v létě tam to slunko nepálí až do západu.

 


0x
avatar nikdo

mapy.cz/...

50.6976547N, 15.1961944E

Tenhle baráček je vznikl jako přízemní 3+1. Stavěli ho před asi 15lety svépomocí rodiče mého kamaráda. Pozemek byl jejich. Pán je klempíř zámečník, takže si spoustu věcí udělal sám. Pomáhal syn a kamarádi. Cena? cca 800 tis. Dodavatelsky to bývá dvojnásobek. A vzhledem k růstu cen za těch 15 let, to bude určitě přes dva miliony.

Přístavba vznikla později.


doplněno 07.08.17 19:15:

Přístavba s tou garáží.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]