Popraskané zaústění do komína - pokračování

Od: Datum: 07.01.13 13:44 odpovědí: 8 změna: 10.02.13 13:30

Dobrý den, pustil jem se do opravy popraskaného zaústění krbových kamen do komína. Když už jsem se do toho pustil, chtěl bych pod kamna položit dlažbu (rodiče se na to kdysi vybodli a dali kus plechu na koberec, což není ideální). Problém je, že kamna jsou napojené pod takovým úhlem, který mi brání vysunout kouřovod z komína. Povedlo se mi to o cca 9 cm, ale dalších cca jednou tolik je ještě v komíně. (viz obrázek, čára na obrázku značí, kam až byl kouřovod zasunut). Myslíte že by těch 9 cm pro spojení bylo dostatečné, takže bych mohl zbytek uříznout a tím kamna dostat z místa?

Děkuji za rady.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.01.13 16:16
avatar

Zdravím,
když už jste to rozdělal takhle (podle mne rozumné), řešil bych to dál tak, že bych trubu uřízl tak, aby to šlo rozebrat a vyjmout i ze zdi. Zároveň bych to sundal i z kamen (čili všechno stávající potrubí pryč), zjistil, jaký mají kamna průměr výstupu, došel do železářství, prodejny krbových kamen apod prodejny a koupil kompletní truby nové - včetně dílů k zaústění do komína. Zkušený a znalý prodavač by vám měl umět poradit, co všechno budete potřebovat - koleno, trubu - délku si musíte změřit sám,kus těsnící šňůry, zděř, krycí růžici a optimálně i víčko, pokud budete potřebovat někdy třeba i jen na chvíli komín zaslepit - při čištění kamen apod.
Co budete potřebovat vědět při nákupu:
- průměr výstupu z kamen
- orientačně délky trub - svislé a vodorovné
- hloubku sopouchu (tloušťku zdi komína)
V případě že něco z toho vám není jasné, napište to, doplním večer. Někde na netu jsem viděl i obrázky zaústění do komína, pokusim se je najít a dám vám sem na ně odkaz.
Je váš komín vložkovaný?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.01.13 17:39

Ano, komín je vložkovaný. Kouřovod jsem odřízl a kamna oddělal. Nevím jestli nebude problém při kupování trubek, že na komínové vložce je přímo navařen vstup na kouřovod, který nemá 90°, ale je pod tím blbým úhlem (viz foto).

Datum: 07.01.13 17:40

jestě jedna

doplněno 07.01.13 17:40:

..

doplněno 07.01.13 17:41:

tak znovu a snad už mi tam ta fotka vleze

Datum: 07.01.13 20:24
avatar

Vypadá to "pěkně", dovolil bych si to nazvat "pomstou" lidí. kteří to montovali. Ale pak stačí si přečíst tento článek http://www.bydleniprokazdeho.…vaci-dil-pro-krbova-kamna.php a zjistíte, že ani výrobci komínů a ani výrobci dodavatelé kouřovodů toto nijak zvlášť neřeší (pokud se nejedná o redukce). Zaráží mne to o to víc, že naši předkové toto zvládnuté měli.
K věci. Řešení pro vás:
- kupovat nový kouřovod není třeba - zasunutí 9cm, o kterém píšete, bude stačit (u klasické kouřoviny např. pro koleno http://www.jpkkamna.cz/jpkkam…ourove-koleno-90-prumer-118mm je vzdálenost od hrany po první prolis - hlouběji truba zasunout nejde - jen 7cm)
- sopouch (to, co prostupuje zdí od svislého vedení do bytu) je potřeba odizolovat od zdiva, tzn. omotat např. těsnící šňůrou, čedičovou vatou a pod (záleží na tom, co máte k dispozici - jen to nesmí být hořlavé) a to v celém profilu prostupu zdí. Vyšší vrstvou (2-3cm) nic nezkazíte, spíš naopak. Hranu izolace je vzhledem k tomu, že originální krycí růžice přechodu zeď - truba asi neexistuje, potřeba co nejpečlivěji zarovnat s lícem omítky, aby při dozdění a zaomítání přechod byl co nejméně viditelný. Omítka nesmí být napojena na trubu (izolaci zaštukovat jen cca 1mm tloušťky štuku). V nejhorším případě dojde k popraskání pouze toho štuku, což je lehce opravitelné.
Pokud jste perfekcionista a chcete zvolit řešení zcela dokonalé ( za sebe říkám, že bych to udělal), můžete se pokusit poohlédnout po rozměrově vhodné krycí růžici, jako je třeba zde http://www.jpkkamna.cz/jpkkam…/348-Ruzice-kourova-125-mm-Cu a nasadit ji na trubu (prasklinky pak nebudou vidět), případně zajít za nějakým šikovným klempířem a nechat si udělat nějakou růžici podle vašich představ.
Při sestavování kouřovodu a kamen budete pravděpodobně postupovat stejně jako při demontáži, jen v opačném pořadí. Pokud se vám bude zdát, že i přes zasunutí truby do sopouchu na těch cca 9cm je truba volná, můžete ve vhodném místě sopouch a trubu svrtat třeba 2(3) vrtákem a zasunout do otvoru hřebíček jako pojistku.

doplněno 07.01.13 20:28:

Jen doplnění - výše uvedených 7cm jsem skutečně naměřil na koleně průměru 118mm instalovaném doma.

doplněno 07.01.13 20:32:

A ještě - jeden z výrobců komínů řeší izolaci sopouchu takto http://www.caf.cz/eko-kominy/…versal/prirucka/projekto.html
- obrázek s legendou je přibližně v polovině stránky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.13 21:02

když už to je takto rozkopane, tak bych to udělal na pořádek.. nevim jak to tam je přichycene ta roura, ale idelani by bylo tu šikmou rouru vyhodit a nechat si udělat koleno tak at to vyjde rovně ze zdi. ale nevim jak by to tam vyšlo.. jestli to jde vubec demontovat... pak to jedině říznout a napojit novy "sopouch pokud by to bylo takto možne provest tak bych to udělal..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.13 15:42
avatar

Dobry den jako klempir uz jsem nejednou vyrabel kolena primo na miru ,ale bohuzel to kupovane je lepsi je to zaruvzdorna ocel,jestli znate nejakeho klempire neni problem to vyrobit primo na miru ale nevydrzi jak to kupne

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.13 17:28

Tak mám po měsíci téměř hotovo (nakonec jsem to spojil s pokládáním dlažby a malováním), nakonec jsem to vyřešil jak je vidět na fotce, a přes to si nechám udělat z měděnýho plechu nějaký límec a bude. Snad budu mít konečně pokoj

Datum: 10.02.13 13:30
avatar

Výborně, vypadá to dobře. Tak ať se daří a ať to slouží k plné spokojenosti.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.