Jak vypočítat výkon kotle pro můj dům

Od: Datum: 23.12.10 14:13 odpovědí: 7 změna: 23.12.10 16:06

Chtěl bych si koupit kotel na tuhá paliva a nevím jakou vikonost hledat.Za radu předem Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.12.10 14:24
avatar

Opět zde máme jedno naprosto nedostatečné zadání..

V podstatě jsou dvě možnosti..

1. Pokud máte stávající dům, kde již nějaký starý kotel byl, ale vy ho jen nahrazujete...a ten kotel Vám výkonově stačil, pak zvolte kotel se stejným výkonem pokud ho u starého kotle víte. Pokud nevíte jaký starý kotel měl výkon, pak lze sečíst výkon který máte instalovaný v topných tělesech, ať již podle délky,výšky a počtu desek u deskových radiátorů, tak podle počtu článků u plechových či litinových radiátorů.

2. Jestliže se jedná o novostavbu, pak se musí začít s dimenzováním celé soustavy podle výpočtu tepelných ztrát. To je výpočet, který Vám udělá každý projektant topení. Z něj se pak vychází jak při návrhu potrubí, ale i topných těles...a typu a výkonu kotle...a exp.nádoby.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendax
Datum: 23.12.10 14:50

Zkuste tady tu kalkulačku http://kamna.astranet.cz/shop…Vytapeci-schopnost-vzduch.htm

Ale přečtěte si poznamku dole že to je kalkulačka pro kamna - pro přitápění.Pokud mate kotel jako hlavní zdroj tak to vynasobte 2.Kalkulačka je pro teploty okolo 0°C.To by jste se v zimě moc neohřál*zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.12.10 15:06
avatar

jendax:

To snad ne...Proboha..tyto "výpočty" jsou ještě méně přesné, než kdybych Váš dům viděl z projíždějícího rychlíku a podle toho Vám kotel navrhl.

Pro nějaké přitápění je to v podstatě jedno...

Ale jako výpočet hlavního zdroje se podle těchto pseudotabulek postupovat nedá..

To je pak zase o tom, že spousta lidí ušetří za výpočty...a pak si pro jistotu dají do domu kotel s výkonem 28kW, i když by jim výpočtově vyšel kotel s polovičním výkonem.

NE a NE...takhle se to NEDĚLÁ.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jendax
Datum: 23.12.10 15:32

Pokud chcete vypočítat uplně přesně kotel Tak musíte na tzb.- info. Ale to stejně nikdy nebude platit na 100%. Prostě mám znamy kotelníky a ty když je zima asi -20°C tak kotel je akorát.Ale jakmile se oteplí a oni mají naloženy kotel tak ho stejně zadusí.

Pak jistě víte co se valí z komína.Nehledě na to jak ten komín musí být zadehtovaný.Nejoptimálnější je kotel předimenzovat a k tomu akumulační nádrž.Ale to už stojí Nějaké šišky .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.12.10 15:42
avatar

Proč na tzb-info...tam se to "samo" také nespočítá... Já Vám to spočítám také, ale ne za "pěkně děkuji".., to není práce na 5 minut.

Jistě i v přesném výpočtu jsou menší chybičky..., ale pokud se výpočet udělá opravdu poctivě, pak je odchylka od skutečných hodnot v jednotkách procent.

Výpočtová venkovní teplota pro většinu oblastí ČR je -15stC, pak je logické že tepelná ztráta při této venkovní teplotě platí pouze pro tuto teplotu...a při "nejčastější" zimní teplotě tedy cca při 0stC je kotel předimenzovaný...

Nejoptimálnější není kotel předimenzovat..., pak by totiž i ta akumulační nádrž musela být poměrně dost velká...zbytečně velká.

V případě uhelného kotle (a vlastně i kotle plynového) bych já osobně doporučoval jít s jeho výkonem na cca 80% max.90% vypočtených tepelných ztrát.

doplněno 23.12.10 15:49:

To je přesně ono...Pokud máte známé kotelníky, co mají v kotelně kotel co topí optimálně teprve při -20stC, pak je to jednoznačně předimenzovaný kotel. V podstatě u většiny instalací v ČR jsou kotle předimenzované..., a nejen kotle, platí to např. i pro zásobníky TV, a oběhová i cirkulační čerpadla.

Před rokem jsem projektoval jeden aquapark.., rekonstruovaný areál, kde se kompletně měnila technologie, potrubí atd.

Cirkulační čerpadla TV tam byla předimenzována o cca 100% a to ještě s tím, že původní rozloha bazénů byla cca poloviční oproti stavu po rekonstrukci a přestavbě! Dtto bylo stejné se zásobníky TV...potrubními rozvody atd.

V prvním okamžiku jsem si myslel, že mám chybu ve výpočtech já, když mi vyšla čerpadla poloviční i po dvojnásobném zvětšení bazénových ploch...tím pádem i větších soc.zařízeních, šatnách a dalších provozech.

V současné době běží provoz více než rok...a na výkony čerpadel si nikdo nestěžoval..Samozřejmě že tyto nová čerpadla mají také 50% spotřebu el. energie...a při běhu 16h denně si úsporu dokážete asi představit.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jendax
Datum: 23.12.10 15:51

Proč by měla byt aku nadrž velká. Znamy si dělal nádrž na 3 m3 a je naprosto spokojen. Ted topí jen 2-5 hod. denně a kotel nedusí ,pěkně ho naloží a najednou má čisty kotel i komín.Kotel jede v optimálním režimu.Je jasné že má předimenzováný kotel ale taky mu ho navrhli topenáři. A taky další věc - má nový dum a ten už je slušně zateplen.Tam je vubec problem sehnat tak maly kotel - na ty male tepelne ztraty.;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.12.10 16:06
avatar

Tak určitě..pokud má Váš známý aku nádrž 3m3 (což podle mne zase není tak malé "tintítko"), tak mu systém funguje, věřím a je to OK.

Jistě kotel na tuhá paliva má většinou výkon od 12kW...např.Viadrus Hercules U26 12-16kW. Kotel s nižším výkonem se bude hledat těžko.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.