Kotel Viadrus u22 kouří

Od: Datum: 15.12.10 19:29 odpovědí: 14 změna: 21.12.14 08:28

Máme starší typ kotle Viadrus u22 C. Dokud jsme topily dřevěm, vše bylo v pořádku. Začali jsme topit uhlím - hnědým a kotel kouří a po dvou dnech jsou kouřovody úplně zanešené. Pro tento typ kotle je zřejmě určené černé ulhí a koks - uhlí jsme ale kupovali před výměnou kotle, který bylo potřeba již vyměnit. Otázka z ní, dá se s tím něco dělat i tak, nebo to vydržet?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: kjanik112*
Datum: 15.12.10 21:45

Zkouška:ráno, před zatopením, zapalte v kotli noviny.Při mrazivém počasí musí rychle hořet a být přímo vtahované do komína. Ne-li, je něco špatně.Může být prorezavělý-proděravělý- kouřovod,-zespodu, že to není vidět, a přisává se falešný vzduch. Nebo vymést komín.Budete muset topit na vyšší teplotu, případně před přiložením uhlí tam vždy vhodit kousek dřeva, aby byl plamen.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mblvnbknhj
Datum: 17.12.10 17:43

Topit odhoříváním = nasypat uhlí a nahoře zapálit. Přikládat tak, aby vršek pořád hořel plamenem (žhavé odrábnout bokem a nasypat vedle tak, aby to nezasypalo všechny plameny). Přidat dozadu vedení vzduchu od roštu nad uhlí (trubka pr. cca 45mm) Viz diskuze na energoportál cz

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bog019
Datum: 21.12.14 08:28

Topení odhoříváním na U22 je opravdu perfektní, šetří mi to hodně času a spalování je dokonalejší. Z komína se zdaleka tolik nekouří, připomíná to navenek spíš topení dřevem v krbových kamnech. Po cca 3 hodinách není už kouř vůbec vidět, ikdyž kotel jede na plný výkon. Z mojí zkušenosti můžu doporučit následující postup:

1. Po odstranění popela naložit vrstvu 15-25 cm dřeva (i velkých kusů) na rošt, tak, aby mohl kolem něj částečně procházet vzduch.

2. Zasypat uhlím přibližně po dvířka.

3. Nahoru dát přiměřenou vrstvu papíru, kousek kartonu a cca 6 dřevěných briket případně další dřevo, pokud je na něj ještě místo.

Otevřít přívod sekundárního vzduchu (na přikládacích dvířkách) téměř naplno a dvířka primárního vzduchu na mezeru cca 15-20mm. Každá topná soustava je ale jiná, takže je to třeba vyzkoušet.

Potom už je možné papír zapálit, zatáhnout přiměřeně komínovou klapku a cca 7-12 hodin se o topení vůbec nestarat. Jedinou nevýhodu vidím v pomalejším náběhu, trvá to cca 2 hodiny než kotel získá plný výkon, ale to je možné urychlit zvětšením přívodu primárního vzduchu během první hodiny. Podle potřeby množství tepla a délky topení je možné měnit poměr množství dřeva a uhlí. U tohoto postupu dochází k dokonalejšímu prohoření uhlí, protože tomu pomůže teplo uvolněné z dřeva na roštu. Dřevěné brikety nahoře zase není problém zapálit a je s nimi mnohem rychlejší práce, než s klasickým roztopením třískami a dřevem. Pokud chcete od kotle ihned odejít je lepší použít kousek tuhého podpalovače, není tak třeba čekat na rozhoření papíru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alastorm
Datum: 18.12.10 18:31

Pročistil jsem komín co nejdůkladněji. Kotel navíc pár dní pořádně dehtuje. Když mám zavřená spodní dvířka a dvířka pro přikládání, hoří strašně slabě - pokud se dveře pro přikládání otevřou, kotel se nádherně rozhoří ale kouří. Otevřou-li se pouze spodní dvířka, koutel kouří slabě a hoří o něco málo lépe.

Jinak je to zhruba typ, který najdete na http://ostatni-dum-byt.sbazar…iadrus-22-mseno-o4840096.html až na malé detaily - v kouřovodu je klapka ovládaná páčkou, kterou se otáčí

Problém s hořením trvá již asi druhý týden. Dnes topení pouze dřevem a problémy viz. výše - problém s rozhořením.

Možná zkusím tu variantu s odhoříváním, nicméně nechápu, jak myslíte část "Přidat dozadu vedení vzduchu od roštu nad uhlí (trubka pr. cca 45mm)".

Datum: 18.12.10 18:45

I já měl podobné problémy,ale po výměně hnědého uhlí za brikety jsem velice spokojený a vřele doporučuji.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lok*
Datum: 18.12.10 19:07

když otevřete dvířka a kotel kouří,znamená to,že komín má slabý tah.Bud máte špatný komín nebo moc dlouhé komínové trubky od kotle,které jsou vodorovně.Musí být trochu do kopce/směrem vzhůru/,aby kouř mohl v nich stoupat nahoru.Jaký průměr ty trubky mají?Nebo jsou zanešené.Rozeberte je a uvídíte,jak jsou zacpané.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.10 19:48

Mám letité zkušenosti s topením ve Viadrusu. Rada, jako je "dohořívání" je blábol. Taková rada by možná fungovala v Dakonu, ale ne ve Viadrusu.

1. vyměňte hnědé uhlí za černou kostku či brikety

2. dobře vyčistit komín

3. utěsnit místo kolem roury, která vede do komína ( falešný vzduch, kotel potom nehoří a často se zanáší)

4. roztopit nejdříve dřevem na 40 - 50 stupňů

5. pokud komín slabě táhne, nechat stále otevřenou klapku do komína

6. topit na 60 a více stupňů, při menší teplotě topivo kvalitně nehoří a dehtuje

Topím ve Viadrusu 16 tou sezónu a začátky byly stejné jak ty vaše. Zhruba 4 roky mě trvalo, než jsem se v něm naučil dobře topit.Nejlépe je topit nonstop.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: alastorm
Datum: 18.12.10 21:17

Určitě vyzkoušíme černou kostku, bohužel jsme v červnu nakoupily hnědé uhlí a kotel jsme zapojovali až teď v listopadu. Zatím to vypadá na zanešenou trubku směrem do komínu - trochu prostrčeno hadicí a situace se zlepšila, ne o moc, ale o dost. Problém bude určitě to hnědé uhlí. Před nějakými dvěma týdny jsme teprve začali tím uhlím topit - do té doby dřevo a v pohodě. Po tom uhlí se ta začalo zanášet. Plánujeme koupit nějaké to černé uhlí/kostku na zkoušku aspoň až tak za týden či dva - nedostatek peněz. Do té doby se to bude pravidelně čistit aby to hořelo. Pak se uvidí, jak to půjde s jiným topivem místo hnědého uhlí...

Od: alastorm
Datum: 29.12.10 12:02

Ještě by mě zajimalo, k čemu je v přední části kotle nahoře taková vytahovací trubička s kolikčme, který se dá zatlačit dovnitř - nemůže to být regulátor tahu? Zřejmě k němu chybí ještě nějaký díl - dá se někde ještě koupit?

Od: karelkarel
Datum: 29.12.10 18:40

Na výstupu spalin z kotle je komínová klapka, která se ovládá tím táhlem, co má kuličku vepředu. Tu klapku mějte stále otevřenou. A hnědým uhlím topte tak, že přikládejte jen na jednu stranu kotle a nezasypejte úplně žhavé co ram zbylo, vždy musí být trochu žhavého vidět. Před přikládáním trochu proroštujte žhavé v místech, kde zůstane novým uhlím nezasypané. A otevřete trochu na přikládacích dvířkách sekundární vzduch růžicí. A napište, jestli Vám to pomohlo!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alastorm
Datum: 03.01.11 22:44

Topím tím způsobem, že po roztopení kotle na dřevo začnu přidávat i uhlí. Pak již, když je kotel roztopen, při každém přiložené žhavé prohrabu, na žhavé pak hodím 2 až 3 kousky dřeva a na dřevo přiměřenou hromadu uhlí. Nemáme již problém s kouřením - daří se mi topit až na 60°C - při 50°C zapínám čerpadlo a teplota obvykle klesne zhruba ke čtyřiceti - teď se již druhým dnem daří držet teplotu na 50°C až 60°C i se zapnutým čerpadlem.

Kotel čistíme důkladně jednou za týden - spíše když se nedaří roztopit na více, jak 35°C a kotel začne kouřit - tím hnědým uhlím se rychle zanáší. Při topení dřevem problém s čistotou nebyl. Při tak vysokých teplotách zmizelo dehtování. Komínová klapka i spodní dvířka jsou otevřená a kotel topí perfektně - konečně teplo...

Stěhovali jsme se do domku před rokem - byl tu starý dakon s vrchním plněním a samotížka - vyjímečně se nám podařilo dosáhnout teploty 40°C (na uhlí i na dřevo), ale spíše jen 30°C až 35°C. Kotel buď kouřil jen při zatápění, nebo i když se topilo delší dobu a dehtoval - těch 40°C bylo vážně maximum a více ani ťuk. Navíc poslední dva radiátory netopily vůbec a třetí radiátor od konce nikdy nehřál na plno - spíše tak na třičtvrtě. Trubky se navíc na třech místech zužují. Takže jsme hodně protopily elektrickými radiátory - dva pokoje byli díky těm třem radiátorům bez topení.

Ale tento rok, teď, když už vím, jak v novém kotli (starý viadrus) topit pořádně i na uhlí, jsme celou zimu v krásném teple o jakém se nám nezdálo. Starší viadrus + čerpadlo byla správná volba - když se zapnou všechna topení, tak se poslední dva radiátory ohřejí tak na půl - s čerpadlem hřejí všechna topení na plno.

Opravdu se stačí jen naučit - navíc i díky radám zde, které rozhodně využiju i ve větší míře v budoucnu. Rozhodně děkuji za radu uživateli 123mirek® a jeho zkušenostem ale i ostatním. Jakmile se zbavíme zbylého hnědého uhlí, zkusíme černé uhlí, černou kostku či brikety. Také byla dost zanešena trubka vedoucí od kotle ke komínu - jejím udržováním jde vidět, že tah komína je velmi dobrý.

Zatím tedy roztápíme dřevem na 40°C a poté kombinace dřevo + uhlí viz. výše. Mám obavy, aby kotel nezhasnul, kdybych přikládal jen uhlím, bez těch 2 až 3 kousků dřeva

Od: thymallus
Datum: 23.02.11 20:45

Topíte maximálně na 40°C?! TO je málo! Už v návodu píší, že minimální provozní teplota má být 60°C!

My máme taky kotel Viadrus U22 a obvykle topím na 80-90°C. Máme samotíž s expanzkou na půdě. Začínám topit dřevem a až jsou žhavé uhlíky postupně přidávám černé uhlí. Měli jsme i koks a ten méně čmoudí. (Malým koksem se topí lépe, ale rychleji shoří, větší koks potřebuje vyšší teplotu pro hoření, ale déle vydrží). Uhlí čmoudí, ale je to takový univerzál. Když jsme měnili uhlí/koks, tak hned po dřevě přišlo na řadu uhlí a potom koks, na kterém se topí dále.

Regulátor nefunguje, čili veškeré ovládání kotle ručně

Na začátku spodní klapku otevřít naplno, růžici taky, pak obvykle okolo 60°C růžici zavírám a okolo 70°C přivírám i spodek a klapku do komína - uhlí tak vydrží déle. Jinak obvykle přikládám co 2h...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.11 21:09

No to je určitě málo 40 °C. Rosný bod je někde přes 55-60°C jinak to dehtuje a kouří všude možně. Kor tadyty litinový kotle , mam ho taky , chce to jet na 70 - 80 °C.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: thymallus
Datum: 23.02.11 21:21
Ano, presne tak. Podle navodu minimalni provozni teplota vody ma byt 60st, jinak dochazi ke korozi clanku a tim se snizuje zivotnost kotle...
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.