Jak na tapety - finta, zkušenosti

Od: Datum: 20.11.12 07:40 odpovědí: 7 změna: 21.11.14 20:37

ahoj, máte někdo zkušenosti s tapetami ve starých domech? nebude se tapeta časem loupat, nebude to plesnivět? (dům není podřezaný, tapeta nedýchá?)

je to cihlový, 100letý dům. trochu vlhčí to je, protože teď jsem ve dvou rozích u podlahy, šel až na cihlu. byly boule. otlučené je to ted cca 20x20cm. (rohy kde se toto dělo jsou rohy v obvodových zdech, není podřezáno jak už bylo řečeno. nutno říct, že je to za těch 100 let jediný zásah a ty boule už jsou tam kdovíjak dlouho. nezdá se, že by to postupovalo)

jinak zdi vlhké, zdá se nejsou (mapy na malbě nebyly), v obou místnostech se bude topit (to se dřív moc nedělo)

malbu mám samozřejmě oškrábanou. plánuju tam dát nejlevnější přetíratelné tapety. na ně pak primalex.

no a teď otázka: je nějaká finta, co udělat, by tapety líp držely? nebo nevidíte problém, dám obyč. lepidlo a bez problémů?

nejdřív napenetrovat?

díky moc


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.11.12 08:29
avatar

Tapetováním jsem se zabýval pomalu 40 let.Rozhodně je to nejlepší a nejtrvanlivější povrchová úprava stěn,je potřeba ji správně udělat.Je samozřejmé,že vlhké stěny a lopavá omítka,nebo vrstvy starých maleb trvanlivost nepodpoří.Plísně se mohou tvořit jen ve vlhké zdi,uvnitř.Tapeta šíření plísní nepodporuje.Pokud se použije papírová tapeta s dřevitou drtí,Rauchphazer ,je potřeba podklad důkladně zpevnit.Odstranit všechny staré nátěry a opravit prohlubně a odloupanou omítku,nejlépe finální stěrkou natáhnout širokým hladítkem a přebrousit.Tapetu je potřeba podlepit v rozích a spojích páskem papíru,lepit pruhy těsně k sobě.Nešetřit lepidlem,tapetu namazat z rubové strany lepidlem a po 5 minutách začít lepit .V koutě se tapeta ustřihne o 1 cm větší,a přehne za roh.Přesahující proužek se překryje vrstvičkou akryl tmelu a přilepí další pruh tapet,zase se začne lepit z rohu.Některé typy těchto tapet jsou už natřeny latexovým nátěrem,nemusí se ihned natírat.Lepidlo je nutno namíchat den dopředu,aby se dobře rozleželo.Má mít medovitou strukturu,nesmí se pří stékání trhat ani nesmí stékat jako voda.K natírání používáme váleček na malování.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honza523
Datum: 20.11.12 11:18

perfektní, díky.

i jak správně tapetovat má své postupy, byť se to zdá triviální věc. zeptám se na ty papírové proužky v rozích a u spojů. jaký papír na to? (a postup: na zeď do vrstvy lepidla proužek papíru, znovu přetřít lepidlem a tapetu? nebo to celé nechat zaschnout a až poté lepit tapetu?)

a s těmi kouty jsem to nepochopil :( myslíte, že ten 1cm tapety, který je za rohem, natřít akrylátem a přilepit jím ke zdi? nebo ten 1cm přilepit normálně do lepidla na zeď a ten akrylát dát až na tapetu zvrchu (na přesahující centimetr) a do téhle vrstvy se začíná s dalším "novým" startovacím pruhem tapety? (prostě na kraji - 1cm to drží akrylát, dále už standard lepidlo)

a lepidlem se maže jak pruh tapety z rubové strany tak zeď kam se tapeta lepí že?

Datum: 20.11.12 14:32
avatar

Je z praxe známo,že tapeta nelze přelepit přes kout.Jednak nebývá přesně rovný,jednak se nedá tapeta vmačknout do kouta.Proto ji přestřihnu a přehnu jen ten 1 cm(cca).Pro jistotu podmáznu lepidlem a kout srovnám akrylem,nebo stěrkou.Jen z toho důvodu,že na tapetě by druhá blbě držela.Proto spoj zpevnim akrylem,lepím hned do lepkavého.spoje podlepuji proužky papíru,nejlépe gramáž 80.Tedy běžný kancelářský.Já jsem si pro pruhy chodil do tiskárny,tam odstřihují kraje archů takže to mají jako odpad.Pokud někde nesednou k sobě okraje a vznikne škvíra,srovná se po zaschnutí akrylem aby to při vymalování nebylo vidět.

JABRAKA

doplněno 20.11.12 14:33:

Natírá se lepidlo jen na pruh tapety,lepí se na suchou zeď.Podmázne se jen místo,kde tapeta nechce držet.

JB

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honza523
Datum: 21.11.12 09:41

na podlepení by šly použít i noviny?

a jak správně podlepovat? oboje (noviny i tapeta) do mokrého, současně

Datum: 21.11.12 16:11
avatar

Měla jsem obrovskou předsíň otapetovanou textilem. Normální bavlněnou látkou, 140 širokou. Vypadalo to úžasně, protože i závěsy na botníku jsem měla z téže látky. Časem jsem ji vyluxovala.:) Lepila jsem ji takovým tím lepidlem, které vypadá jako prach se dřevem, rozdělaným a nabobtnaným ve vodě. To lepidlo samozřejmě prosáklo, ale po uschnutí to byl vlastně škrob. :) Zdi jsem natřela snad 3x, od nejřidší, po nejhustější lepidlo, dokud zeď sála.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.10.14 11:03

Chystám se brzy tapetovat a chtěl bych koupit (na e-shopu) papírové tapety,které mají v sobě,nevím,jestli se vyjádřím správně, dřevěné pilinky,před léty jsem je koupil u nás cca za 200kč/30m role,dají se také přetírat.Nevíte,jak se jmenují?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.14 20:37

Máte někdo zkušenosti s Rauhfaser tapetami?Jak správně s nimi pracovat?Mají se strany překrývat,nebo na sebe?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.