Topení uhlím - čmoud z komína -video

Od: odpovědí: 43 změna:

Chtěl bych se zeptat těch co topí na uhlí, aby podali své poznatky.

Mám nově DAKON DOR 20. Nově mám zapojený kotel a zkouším topit na ořech1 - mostecký.

Pořád jsem se divil, že dost z komína čoudím.

Posílám odkaz na video, kde je kotel v provozu na 65-70stupňů a záběr na komín. Zdalo se mi večer, že to kouří moc. Přes den to tak hrozné nebylo.


Chtěl bych zakoupit polský kostkoořech, nevíte někdo jak se chová.

Procházel jsem diskuze a zatím nic moc informace.

Kdo topí uhlím, jak to máte vy?

Děkuji

43 odpovědí na otázku

 

 


4x

Ten kouř z komína je super.

A taky je super, že se někdo zajímá jak mu to kouří. U nás v ulici je to někdy jak v pohádce ... mlha přede mnou a mlha za mnou ...

Mám už léta dakon 24. Nejvíc se mi osvědčil ořech bílina sdas.cz/... . Beru maličkej ořech dvojku. Má sice poněkud menší výkon, než třeba Most, ale hoří v pohodě.Když se ,,rozjede je v kotli nádhernej modrej plamen , jako od plynu. Nevýhodou je, že dělá dost velký kusy spečený strusky na roštu.

Na rozdíl od spoustu jiných lidí tvrdím, že nejhorší je poddimenzovanej kotel. Ale to prosím jen u těhle Dakonů. V extrémních mrazech se pomalu ohřívá a tím i nedokonale spaluje. Dle mého názoru jede kotlík v optimu, když je škvírka primárního-regulačního otvoru tak do 2 mm, což se slabým kotlem ve velké zimě nejde. A když už je kotlík nahřátej, tak se prostě automatickým regulátorem zavře a bočními otvory stále proudí do spalovacího prostoru vzduch, který umožňuje dokonalé spalování , ale kotlík už nazvyšuje svůj výkon.

A jak řeším dny s větší teplotou , kdy není nutné tolik topit. Je to jednoduché, prostě míň vyroštuju a kotlík nemá takový výkon. Je pravdou, že zbytek výkonu mi jde do 200 l bojleru, ale ani ten není nekonečnej. Je to taková ,,vyrovnávací rezerva výkonu kotle.

Zatápění je samo o sobě kumšt. Ale poučil jsem se, že výrobce v návodu ví co píše. OPRAVDU NEJDŘÍV NASYPU TAK DO 5 CM UHLÍ. A potom papír a DOSTATEK dřeva. Ten dostatek dřeva je NEJDŮLEŽITĚJŠÍ. Pokud chce člověk na dřevu šetřit, musí počítat s kouřem z kotle. Zkoušel jsem různé způsoby zatápění, ale tenhle se mi nejvíc osvědčil.

Zatápím a čistím kotel cca 1 x za 3 týdny. Jinak jede kotlík nonstop. A to si myslím, že bych ho asi ani čistit nemusel (při čištění komína 2x za rok vyberu asi tak kyblík sazí). Na noc snížím jen teplotu na regulátoru a ráno opatrně vyroštuju a teplotu zvýším. Mám třícestný regulátor, kterej mi kotlík i přes noc drží v optimu.

Problém je, když kotlík vyroštuju příliš. A nebo, když je na roštu hodně strusky a musím použít seřezávač popela. To se stane, že jde na rošt příliš mnoho ,,čerstvého uhlí a plamen se udusí a kotlík začně čoudit. V tom případě zavřu boční otvory, a regulátor na 90-ku a otevřu klapku do komína.Prostě jako když zatápím. A pokud se kotlík sám do minuty nezapálí, zahraju si na pyromana. Dřív jsem to dělal tak, že jsem otevřel jeden boční otvor, dal do něj kousek srulovaných novin, zapálil a uskočil. Ozvala se řacha, plyn ve spalovací komoře se zapálil a kotlík nečoudil. Teď to řeším tak,že tam stříknu injekční stříkačkou líh.

No a to je snad všechno. Možná, že mě ještě něco napadne a budu se modlit, aby se na tohle naši sousedi taky podívali.


Celkem zajímavý příspevěk. Jak to děláte, aby jste vydržrel přes noc? Kolik máte spotřebu uhlí cca za 12hodin? Nebo jak dlouho vydrží násypka hořet a na jakou teplotu. Je paráda, že čistíte po takové době. Já si nemůžu pomoci, ale musel jsem čistit maximálně za 4dny. Na zadní stěně byl nános popílku a pak už to začalo hůře táhnout.Nebyl to černý dehet, ale popílek ve větší vrstvě, který by šel i omést smetáčkem.A to jsem pořád hlavně řešil zpátečku, aby měla alespoň 60stupňů, protože nevím proč by se to mělo tak moc usazovat. Uhlí most, nebo polský kostkoořech.

Kolik máte vy zpátečku?

Jo hraní na pyromana to znám.. U toho kotle to je docela často potřeba.

Přes noc záleží, jak topím. Pokud je teplo, jako v tomhle období, chodím do sklepa 2x denně.

Pokud je zima, tak poslední přikládání je kolem 22-23-té hodiny, a ráno tam mažu už v 6 hodin. Je pravdou, že někdy tam zůstane ráno jen žhavý na roštu, a to řeším tím, že tam hodím nějaký větší poleno, nebo prkno, aby se mi čerstvý uhlí nedostalo přímo na tuhle rozžhavenou hmotu a tím pádem nezačalo čoudit. Ale nebývá to moc často.

Spotřeba uhlí je různá, podle teploty, podle toho jak se koupeme a podle toho kolik je u nás ubytovaných lidí (pronajímáme v patře 2 pokoje). Minimum asi 16 kg. Maximum i kolem 100 kg. A to vše měřeno za 24 hodin.

Když jsem s tímhle kotlem začínal, doporučil mi místní prodejce mosteckou pecku. Hrůza. Čistil jsem cca každej třetí den. Zadní průduch téměř zcela ucpanej.

Od tý doby jsem se naučil na bílinu, prodloužil komín o půl metru (byl asi malej tah) a uhlí objednávám na jaře, když je nejlevnější a nechávám ho ,,vyzrát" přes léto.

Při čištění shrabuju jen popílek ze stěn kotle. Ale když jsem při chuti, škrábnu i do tvrdýho usazenýho dehtu (cca 1-3 mm) A to potom kotlík jede jak rychlíková mašina. Bohužel asi jenom jeden den. Pak se tam ten dehet znovu usadí a je po ,,eleganci".

Zpátečku jsem pořešil trojcestným ventilem. A nemám ho jen na 60, ale na 75. Topenář mě sice upozornil, že to bude mít menší účinnost, ale já si myslím, že se to vyrovná kvalitnějším spalováním. A hlavně kotlík po celou sezonu i při čištění je pořád v teploučku a prakticky nikdy ho nerozjíždím se ,,studeným startem". Když jsem byl bez trojcestňáku , byly extrémní mrazy a měli jsme plně obsazeno, tak se mi taky stávalo, že jsem se na 60-ku na zpátečce dostal až v pozdních odpoledních hodinách. Prostě celej systém měl tak velkej odběr, že to ten kotlík nerozhicoval dřív. A to jsem měl na regulátoru nastavených 85. Není třeba popisovat, co takovej režim s plně otevřeným regulátorem udělá s kvalitou spalování. Hodně spalin + málo vzduchu = hodně nespálených částic = zanešeněj komín i kotel.

Co se týče uhlí, tak nedokážu to polský posoudit. Na jihozápad Čech se asi moc nedováží.

Tak jinak přeju pěknou zábavu s našimi kotlíky a jsem rád, že nejsou lidi, jak tu někdo psal, že zatopí, jdou do hospody a nechají okolí zamořit svým kouřem a nezodpovědností.

doplněno 20.03.11 07:53:

PS: Jedna taková zajímavost.

Myslím si, že jsou to kotle ROJEk. Ty pro dokonalou kontrolu hoření mají v sobě lambda sondu a tou zřejmě regulujou poměr vzduchu a spalin. Ale ta cena je úžasná.

 

 


0x
avatar barbakan

Spoustu let jsem topil hnědým ořechem (velká spotřeba-efekt mizivý) ,následovala hnědá kostka,ale kotel i tak dehtoval,ale poslední dvě sezóny topím německými briketami a jsem velice spokojen.Vysoká výhřevnost,málo popele a nedehtuje.Doporučuji!

doplněno 21.11.10 18:45:

Z videa není zřejmé,že by byl velký dým,ale zarazilo mne parabola na komíně!

 


0x

Na Dakon je to krásné, skoro bez kouře. Nesmíte se dívat na TV Znovu. Tam si vybírají právě ty, co zrovna roztápí. A to kouří každý kotel. *cert*

 


0x
avatar dexx

Jestli tohle je moc kouře, tak potom už jedině katalyzátor *smich*

Na polský uhlí jsem moc dobrý reference neslyšel. Osobní zkušenost nemám.


Zajímalo by mě jak to kouří jiným lidem při běžném topení uhlím :)

To video je když to jede v slabém žáru. Jinak je to víc vidět.

Záleží na tom,zda je komín studený=pak kouří víc.Dále záleží na nastavení vzduchu do kotle.Navíc bych řekl,že ten kouř není tak hrozný,i když já když mám ohřátý komín,tak není vidět,že se topí!Použijte Ledvické uhlí=MOSTECKÉ JE HORŠÍ!A PARABOLU PRYČ Z KOMÍNA!

nokia321, topíme uhlím, a tak jak to máte na videu to bych řekla , že je máme , někdy méně. Takže dobrý. Ono záleží i na rozptylových podmínkách.Nevím čím topí náš souset, ale ten si čmoudí fest a furt*smich*. A uhlí prý máme ledvické, tomu musíme věřit, to nelze nijak překontrolovat, a muž občas musí komín trochu vyčistit, též tvrdí, že to dehtuje. To ale spíš, když tam házíme jen dřevo*smich*.. Karina

 


0x

zdravim,polske uhli mam nejake ve sklepe od lonska a hori skvele,bohuzel letos me napalili a mam ve sklepe neco tmave hnedeho co moc nehori a navic hodne koksuje,musim pridavat vice vzduchu.obecne kdyz to konzultujeme v hospode ma kazdy jine zkusenosti,asi proto ze kazdy ma jiny kotel,vetsina domaci vyroby a zalezi i na poloze chalupy,vysce a prumeru komina atd,je toho docela dost co to ovlivni.


Je mi to jasné.

A další možnost je sehnat uhlí SOKOLOVSké, nemá někdo zkusšenost?

 


0x

Podívejte se na tuto diskuzi - hovoří se tam o zkušenostech právě s polským uhlím. Mladí mají starší Dakon. Loni měli drobný ořech, ale moc to nehořelo. Letos vzali ten lepší ořech a zatím si nestěžují. Dneska hovořili o polském uhlí na Radiožurnále. Prý se začíná hodně objevovat i na Liberecku - tak to možná vyzkoušíme. *tuc*

energoportal.cz/...=


Dnes jsem asi hodinu po zatopení, kdy kotel docela hučel vyfotil komín.

Řekl bych, že to čudí až dost..

Je možné, že dělám chybu, že nasypu uhlí rovnou na dřevo a tím komplet zapaluji. Poraďte někdo jak to děláte vy.

Děkuji

Topení uhlím - čmoud z komína -video

Uhlí přikládejte, až se dřevo pořádně rozhoří, aby bylo spolehlivě dosaženo zápalné teploty uhlí. Pak je ještě důležité po přiložení uhlí přidat na sekundárním vzduchu, který zajistí dokonalé vyhoření odcházejících spalin. Sekundární vzduch můžete přivřít současně s primárním (dusivka) až vyhoří prchavé složky v uhlí (dehty) a plamen je světle žlutý nebo vrstva uhlí pouze žhne. Pokud jde z komína tmavší dým, tak je málo sekundárního vzduchu!


Díky za reakci.

Jak se otvírá sekundární vzduch?

Já mám po stranách pouze otevírání terciálního vzduchu, které používám. Jinak jednou jsem naložil uhlí na žhavé a kotel bouchnul a zacoudil z násypky celou kotelnu.

Bojím se tedy nasypávat později.

Ten čoud z komína byl takový šedohnědý.

 


0x

Taky záleží na tom, jestli kotel není předimenzovaný. My jsme koupili baráček s Dakonem asi 24, nedokázali jsme v něm topit, stále byl komín zadehtovaný. Máme 3+1 , místnosti 4x4m. Jednou nám komín chytnul. Tak jsem na radu kominíka koupila H412 a úplně to stačí, komín je čistej. Topím ořechem II, jsou to ale Ledvice, žádnej prach, ze dvou uhláků mám 3/4 popelníku. Když jsem měla jeden rok Most, tak mě přišlo, že to v kotli přímo roste. Co do kotle, to z něho. A dvoje ponožky. Je to hodně o uhlí a o tom, nedusit to. Někdo zatopí, naláduje tam a stáhne vzduch. A pak se celá obec dusí. Chce to holt se to naučit, ale to chvíli trvá. Hodně trpělivosti s kotlem i sebou!*slunce*

doplněno 26.11.10 09:42:

Hanys - když je blbej tlak, tak taky, ale já nejdřív udělám ze dřeva žhavý uhlí, až pak přikládám uhlí. Ale jeden tady to dělá tak, jak jsem popsala a jde do hospody, kde si libuje, že počká, až bude mít doma teplo... A mezi tím je to horor. Ale nepsala jsem, že to tak dělá tazatel. On se ptá na zkušenosti, tak jsem svoji popsala, nic víc.

komin proste na startu hulí,a ten vas normalne jako ostatni nez chytnou forsaz a pak se uklidni,myslim ze ten vas taky.


Dobře děkuji za odpovědi.

U mého kotle jsou po stranách otvory a jakoby kousek trubky , který kouká do prostřední přepážky.

Dnes jsem koupil na zkoušku polský kostkoořech (občas docela dost velké hroudy) a budu testovat.

Samozřejmě budu nechávat raději vyšší teplotu, abych omezil dehtování. (ale bylo to krásné držet kotel na 60 - vydržel 7hodin)

Přemýšlím do budoucna o akumulační nádobě cca 750-1000L. Docela by se mi hodil poznatek, jestli to někdo má, za jakou dobu je natopená a jak dlouho cca vydrží topit.

Děkuji

Držet kotel nejméně na 65 ° je skoro nutnost. To je ale pak dobré mít instalovaný čtyřcestný ventil. Pokud je externí ohřívák vody tak v primárním okruhu mít injektor, nebo další čerpadlo. I řešení s vykrýváním topného přebytku je možné. Myslím, že to se pak realizuje třícestným ventilem. Ovšem kapacita 1000 litrů bude asi na hodně krátkou dobu. Závislá na venkovní teplotě.

doplněno 25.11.10 20:39:

A teplota 65° nemá moc společného s dehtováním. Je to teplota rosného bodu. Pod tuto teplotu teče z kotle voda a zkracujete podstatně jeho životnost.

 


0x

mám akumulaci3000l kotel dakon29 natapim za 12 hodin na 80 C pak to nechám dohořet zavřu ventil na výstupu z kotle vypnu čerpadlo a dva dny to běží na smotíž dvougenerační dům plocha 200m čtverečních 10 těles, tepelná ztráta domu15kw.


Aku nádrž = můj sen. Někdy časem snad bude.

Po nějaké době zjišťuji, že čmoud z komína je normální.

Když se kotel zahřeje , někdy ani není nic vidět.

Nevíte někdo jakým způsobem se dá jednoduše změnšit topeniště aby se předimenzovaný kotel utlumil -( uvedené na těchto stránkách):?

levne-topeni.kvalitne.cz/...

Děkuji

U mého Dakona jsem měl problém s ořechem.Permanentně zasypával oheň a čoudil.Vyřešil jsem to tak že jsem pověsil na stěnu v násypce plech,který přesahoval dolní hranu o ca 10cm .Uhlí přestalo "přebíhat "oheň a bylo to vpořádku.Tím se také snížila spotřeba a nečoudil.Délka plechu je potřeba vyladit.Časem se pokroutí ale to nevadí,při čistění jsem ho sklepal kladivem.

 


0x

Doporučuji přikládat do kotle tak , aby při přiložení nebyl zcela přiloženým uhlím , zakryt (zadušen) stávající oheň. Pokud možno před přiložením uhlí , vhodit na oheň polínko dřeva. Doporučuji rovněž oheň před přiložením postrčit do zadní části topeniště , tak aby nově přiložené uhlí bylo na volném roštu , tím počalo hořet od kraje , nikoliv z vnitřku nakupeného uhlí v topeništi. Chybou při obsluze kotle považuji také chvástání se předností , že kotel nasypu uhlím a nemusím tam celý den chodit. Kotel vyžaduje obsluhu jak zde již bylo řečeno , hlavně proto , že hoření v různých fázích hoření , potřebuje k dokonalému spálení paliva různé poměrně přesné množství vzduchu (kyslíku). Toho se dociluje , jeho obsluhou , která může byt i částečně automatická. miro


To zadušení jsem poznal hned první den topení. Bouchlo mi to a začoudilo celý sklep.

Od té doby přikládám buď s předstihem, nebo na dřevo , papír , to co je schopné se rozhořet.

Ještě mám nahoře v místnosti teploměr a pořád sleduji teplotu a snažím se kontrolovat kotel co nejčastěji.

Nyní zkouším boční (sekundární) otvory, jaký to bude mít vliv na spotřebu paliva a celkové vychytávání.

To že píší, že se má koukat kukátkem na barvu plamenu, to pro mě asi není, vidím pořád skoro stejný plamen (buď větší nebo menší).

doplněno 18.12.10 14:08:

JINAK JSEM SE PŘEMOHL A SATELIT Z KOMNÍNA DEMONTOVAL.

UŽ MÁ MÍSTO NA JINÉM DRŽÁKU NA FASÁDĚ, ne tak vysoko.

Pane MIRO,

dík za celkem věcné shrnutí jak topit. Děsné je, že každý sedlák zaprvé zahodí od všeho návod, pak v hospodě mudruje, jak být chytřejší, než výrobce a dalších 20 let se nechce poučit ... Takoví spoluobčané mají místo na Balkáně, v Evropě viditelně překážejí. Pro informaci : doba "všepalů " - za 15 tisíc se jistě nevrátí! Moderní topení hledejte pod / automatické kotelny /.

 


0x

To polské uhlí je šunt. To není hnědé uhlí ale lignit. Hoří to jak papír. Tepla nic moc. Je fakt, že to nedělá asi moc popela, ale myslím, že se to nevyplatí.


Já vidím, že rozdíl u polského a most je, ale zatím nemůžu říct, že hoří jak papír. Nemá takové grády, vyhřevnost je nižšší to je poznat, ale funguje.


PŘEJI VŠEM PĚKNÉ VÁNOCE

Topení uhlím - čmoud z komína -video #2

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]