Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Proudový chránič - noční proud

Od: jvn® odpovědí: 16 změna:
avatar jvn
dobrý den, v rekonstruovaném baráčku mám nové rozvody elektroinstalacev mědi 3x2.5mm.
Elektro bylo zapojeno vše jak má být elektrikářem, přez rozvodnici se společným proudovým chráničem pro všechny jističe a vše chodilo v pořádku. Problém nastal až připojením spínacího relé nočního proudu a přepínače, který umožní zapnout bojler ve vysokém tarifu. Teď když sepne noční proud tak se stane , že proudový chránič vypadne a přeruší dodávku el. proudu v celém baráčku.
Nejdříve jsem měl za to že je chyba v připojení bojleru ( zásuvka/vidlice) ale při přepojení na " věneček" se stává že sepnutí nočního proudu mi vyhazuje proudový chránič.
Nevíte někdo kde by mohla být chyba?
doplněno 07.11.10 07:22:

Ještě pro doplnění nejde mi do hlavy, proč proudový chránič vypne jen občas a to při spínání nočního proudu?

 

 

16 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

celp*
hodnocení

0x

Elektrikář není všechno.Co říká revizní technik?Revize stojí od 1000,-Kč nahoru a máte nějakou jistotu,že je vše v pořádku.Jakou hodnotu má chránič?

 

ki*
hodnocení

0x

Dneska už se moc nenosí bakelitové, plastové nebo gumové průchodky, při přepínání nočního proudu se spíná nula, takže může být někde porušena izolace vidiče, který se náhodně dotýká. Ale je i možná i jiná příčina.

Určitě si tedy nechte zkontrolovat vodiče(způsob vydrátování) a zapojení dvojsazby jiným elektrikářem.Tam bude zakopaný pes.

 

didas*
hodnocení

0x

Na cívku spínacího relé vám jde nejspíš se spínacích hodin ochranný vodič namísto nulovacího. Pokud se na ochranném vodiči (žlutozelený) objeví i minimální napětí, proudový chránič vypne. Ve Vašem případě se toto zmíněné napětí dostane na tento vodič přes cívku spínacího relé nočního proudu, neboť druhý konec jeho cívky je zapojen na fázi. Přívod na spínací hodiny nutno přehodit a namísto ochranného žlutozeleného připojit nulovací vodič. Nutno zřejmě odstanit plombu, takže přes pracovníka rozvodného závodu ,neboť ten zřejmě chybu způsobil.

jvn®
hodnocení

Máte tedy za to, že bez odplombování hodin to nepůjde?

Mě nejde do hlavy, že když sepne noční proud a vyhodí mi to ochranu a následně pak ochranu nahodim tak už bojler bez problemů ohřívá do doby než sepne opět další cykl nočního proudu?

Je pravda že nejdříve se zaplombovala skříňka s dvojsazbovýma hodinama (elektroměrem) a z té byl veden přívod do rozvodnice, kde jsou jističe spolu s centrálním chráničem a spínač bojleru který má funkci zapnuto/automatika/vypnuto.

1/ Zjistí revize kde je zakopanej pes, když jsou už kabely zaházené pod omítkou? Nechci nic bourat.

2/ Nepomohlo by zapojit bojler bez chrániče, pouze jen na jistič?

didas*

Tak to je teda divné. Pokud lze opětně chránič nahodit i při sepnutém relé, tak to bude něco jiného. Protože se jedná o tzv. činnou zátěž nejde zde ani o proudový náraz který by chránič vyhodil. Chybným zapojením to teda asi nebude. Pokud máte bojler v koupelně musí být přes chránič. Nic bourat nebude muset. Vše se dá změřit. Ve které poloze přepínače to vyhodí? Pouze při automatice? Zkuste několíkrát zapnuto,vypnuto , zda to bude držet.

jvn®
hodnocení

Jj, vyhazuje to pouze když je to na automatiku. Při zapnutí bojleru při vysokém tarifu, proudový chránič drží .

didas*

Jde o to, zda nula přivedená ze spínaček a z přepínače "zapnuto" jsou jedny a tytéž nuly napojené z jednoho výchozího bodu. Zdá se že ne. Jinak to nemá logiku. Ve spínačkách je rovněž relé. Tak proč sepnutím relé ve spínačkách chránič vyhodí a sepnutím přepínače ne,pokud oba spínají tutéž nulu?

Chrániče se vyrábějí s různou citlivostí na tzv. chybový proud (mA). Jedině zda nemáte nějaký vysoce citlivý ,který až nepatřičně citlivě reaguje na něco indukovaného co přichází ze spínaček. Jinak nevím jak si to vysvětlit.

 

ki*
hodnocení

0x

Citace jedné odpovědi:
...s chybným zapojením blokovacího relé pro ohřívač TUV jsem se docela dobře vyvztekal. L připojeno za chráničem a N z přijímače HDO před chráničem, nevypadlo to, ale bylo to citlivé na zapnutí PC a dalších spotřebičů,...

diskuse.elektrika.cz/...

 

rv*
hodnocení

0x

Asi není nejrozumnější mít jeden proudový chránič pro celý domek. Až budete na dovolené a vyhodí vám proud do lednice, budete elektrikáře proklínat. Věci jako počítač a lednice je lepší zapojovat bez chrániče.

 

magdon*
hodnocení

0x

Chybu máte pravděpodobně v zapojení stykače v bytové rozvodnici. Ta by blombovaná být neměla. Stykač je ovládán nulákem přímo od elektroměru, který logicky nejde přez chránič. Máte-li ovšem trvalou fázi pro cívku stykače připojenou za chráničem, je samozřejmé, že chránič při sepnutí HDO vypadne. Není holt elektrikář, jako elektrikář. Oprava by měla být velmi jednoduchá.

magdon*

doplňuji: stačí přepojit fázi pro stykač PŘED chránič (otázka pár minut práce).

jvn®
hodnocení

no uvidíme... hned zítra odpoledne zkontroluji fázy pro cívku stykače, případně přepojim a až sepne HDO tak dám vědět co to provede :)

 

jvn®
hodnocení

ještě dotaz, musí být bojler připojen "natvrdo" přes věneček (čokoládu) nebo může být zapojen na vidlici/zásuvku?

magdon*

Může být přez zásuvku, je to i praktičtější.

jvn®
hodnocení

Tak je hotovo a odzkoušeno. Opravdu stačilo přepojit fázy pro stykač před chránič. Díky :)

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]