Nejste přihlášen/a.
Po rozvodu jsem opustila společný dům (chalupu) který nyní máme oba v podílovém spoluvlastnictví. Tzn. patří mi ideální polovina nemovitosti. Bývalý manžel se znova oženil a oba užívají i moji polovinu. Prý jim oběma (nebo jen jeho manželce?) mohu stanovit určité nájemné. Mám jim (jí) poslat klasickou Smlouvu o nájmu bytu (dle vzoru z netu)? Co když to odmítnou či nebudou reagovat?
kajvo, vlastnictví v podobě ideální poloviny nemovitosti je nejhoší vlastnicví jaké může být. Všichni vlastní vše a nikdo neví co přesně.K jakékoliv změně je nutný souhlas obou vlastníků. Nejlepší by bylo abyste se bývalým manželem, nebo jeho manželkou dohodla , že od Vás tu Vaši ideální polovinu odkoupí. A měla byste navždy pokoj. Protože i kdyby přistoupily na nějakou kompenzaci v podobě nájemného, Vy se musíte, jako vlastník id. poloviny, o nemovitost starat i nadále a např, se podílet finančně na opravách, úpravách. Na těch se ale zase musíte předem oba dohodnout.Prodávat ideální polovinu úplně cizému člověku je skoro nemožné ( Váš bývalý manžel má vždy předkupní právo) a pokud k tomu dojde , kupní cena je vždy (díky uvedeným problémům) vždy hluboko pod tržní cenou nemovitosti. Ideální polovina je prostě takový "danajský dar".
V krajním případě, kdy se spoluvlastníci nemohou dohodnout, se nabízí možnost obrátit se na soud s žádostí o zrušení podílového spoluvlastnictví. Ten ze zásady, že nikoho nelze nutit v setrvání ve spoluvlastnictví, musí spor spoluvlastníků rozhodnout. Výsledky mohou být dva. Buď je dům za náhradu jednomu ze spoluvlastníků (tržní hodnotu) přikázán a ten může druhého z vlastníků vyplatit, anebo soud může nařídit prodej nemovitosti a výtěžek po odečtení nákladů rozdělí mezi spoluvlastníky.
Soudní spor je vždy finančně a psychicky náročný, proto by se vlastníci ideálních polovin měli raději vždy dohodnout mimosoudní cestou, buď rozdělením nemovitosti, anebo prodejem domu jako celku.
Ve variantě vyplacení ovšem pozor. Problém může nastat v případě, že jeden z vlastníků by chtěl výkup druhé ideální poloviny nemovitosti řešit hypotékou. Druhý ze spoluvlastníků totiž musí dát souhlas se zástavou své polovičky ještě předtím, než mu bude vyplacena kupní cena (banka umožňuje čerpání až po zapsání zástavy do katastru), což může být zejména v případě vyhrocených vztahů mezi spoluvlastníky celkem problém.
Karina
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.