Střecha z eternitu - výměna?

Od: Datum: 06.01.13 18:32 odpovědí: 13 změna: 26.09.14 20:13

Dobrý den, loni v létě jsme se nastěhovali do krajového řad. domu (stáří cca. 30let). Dnes jsem si všiml, že na zdi pod střechou je vlhký flek. Když jsem vylezl na půdu, zjistil jsem, že tam zatéká kolem komína a některé šablony z vlnitého eternitu jsou promočené i zevnitř. Teď nevím, jestli má smysl snažit se tuto střechu ještě zachraňovat nebo začít plánovat novou. Protože v horizontu nějakých cca. 3let bychom dům chtěli zateplit, předpokládám, že nová střecha by proto byla asi lepší. Je to ale samozřejmě otázka financí, kterých není nazbyt. Proto bych se rád zeptal, jaká je v průměru životnost střech z vlnitého eternitu a jakou byste případně doporučili novou krytinu na stávající krov, který se zdá být docela v dobrém stavu, ale je dimenzovaný na lehkou krytinu a cca. na kolik může taková střecha vyjít? (sedlová, 150m2, sklon 16 st.,2komíny, jedno střešní okno. Děkuji za každou radu.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: dada09*
Datum: 06.01.13 18:33

Ještě foto.

Datum: 06.01.13 18:34

...

Datum: 06.01.13 20:25
Eternity je latinsky věcnost. Ten název kdysi vybrali aby bylo jasno v otázce životnosti toho eternitu. Vím že existují specializované firmy, které se zabývají opravami eternitových střech. Očištění a opatření speciálním nátěrem prodlouží životnost střechy o dalších 20 let a vy budete mít víc času ušetřit na novou krytinu a taky na nekřesťanský prachy za ekologickou likvidaci azbestu.
doplněno 06.01.13 20:26: Věčnost né věcnost ;)
Ohodnoceno: 1x

Od: andrea1*
Datum: 06.01.13 22:55

Tento problém máme již za sebou. Měli jsme na našem RD eternitové šablony. Protože krov není dimenzovaný na váhu cementových nebo pálených tašek, měli jsme možnost volit mezi krytinou z trapézových plechových desek nebo šindelem. Jak jsme zjišťovali, tak plech je prý při deštích hlučný a musí se po nějaké době obnovovat jeho nátěr, podle kvality barvy. Rozhodli jsme se proto pro kvalitnější šindel. Využili jsme prkenného záklopu, který byl pod eternit. šablonami a který je nutný pod šindel. 'Rovněž jsme zateplovali. Likvidace eternitu stála 10 tis. Pokud budete chtít eternit natírat, tak je ho napřed nutné zbavit nánosu a mechového porostu, což se provádí tlakovou vodou. U takto omývaného eternitu se silným tlakem vody naruší i jeho povrch a vyplavuje se i azbest, který se rozstřikuje i s dalšími nečistotami do okolí. Takže jestli máte dům poblíž hranice se sousedem, je nutné počítat i s tím, že vše bude padat i na jeho pozemek. Tady hrozí potom postih za znečistění odpadních vod nebezpečnou látkou až 50 tis. Kč. My jsme se eternitu rádi zbavili a vám radím totéž, navíc i proto, že barva se cca po 5 letech musí opravovat, jak jsem u někoho, co to takto svépomocí dělal, viděla. Když si spočítáte cenu, kterou zaplatíte za údržbu a zohledníte, co již bylo výše napsáno, uvažujete správně, že je lepší nová střecha. Navíc si myslím, že vzhledem k přísným požadavkům na ochranu zdraví a životního prostředí při manipulaci s eternitem, není ani způsob omývání tlakovou vodou pro firmy oficielně možný.

Ohodnoceno: 2x

Od: ladaadal*
Datum: 07.01.13 06:08

Andreo, bohužel zapomínáš doplnit, že zatímco eternit s azbestem jim vydrží dalších 30-40 let, tak ten tvůj kvalitní šindel budete po 15ti letech měnit. Ještě nikdo nevymyslel lepenku, která by vydržela dýl než azbest. Pokud si tazatel nechá zrenovovat střechu solidní firmou, vydrží do další údržby 10 let za zlomek ceny.

Od: andrea1*
Datum: 07.01.13 12:35

To je pravda. ˇPokud eternit není narušen kořínky mechů a lišejníků, to znamená je udržovaný, vydrží jak píšeš. Firma musí při manipulaci s eternitem dodržovat přísná pravidla týkající se ochrany zdraví zaměstnanců a i životního prostředí. Dokonce je povinna hlásit na KHES práce s osinkocementovou krytinou (eternitem). Nevím, jak by firma jinak očistila eternit před nátěrem, než tlakovou vodou. Třebas na to mají jiný způsob, o kterém nevím. Před lety si toto dělávali majitelé domů svépomocí a vím, že od červeného eternitu byly červené i chodníky. Dnes by toto asi neprošlo. Ale to je starost firmy. Navíc vlnitý eternit nemá tak hladký povrch, jako šablony. Co se týče životnosti šindele, je toto uvedeno v odkazech. (25 až 40 let). My jej máme na přístavku již déle jak 15 let a zatím drží. Uvidíme, jak to bude dále. Na RD jsme dávali šindel IKO. Ještě jsme dávali hřeben z měděného plechu, který by měl v důsledku chemických reakcí zamezit růstu mechů na šindelích. Jinak s tebou souhlasím.

http://www.iko.cz/documents/guarantee.xml?lang=cz

http://www.trimot.cz/stresni-sindel-iko/

Ohodnoceno: 0x

Datum: 08.01.13 17:24

Dnes jsem tu měl na posouzení pokrývače a domluvili jsme se, že zatékání se provizorně opraví tmelem a pěnou a na jaře zřejmě nová střecha. Doporučili mi jako nejvhodnější náhradu za eternit i vzhledem ke krovu zaklopit OSB deskami a položit šindel, s tím že mě střecha přežije (věk 38 let) a poté se případně může položit i další vrstva. Mohu požádat o zkušenosti těch, kteří mají tuto krytinu na střeše a případně i doporučení konkrétní značky?

Od: dus
Datum: 07.01.13 11:44

Jestli chcete střechu zachovat ,tak si nejdřiv pozvěte pořadnyho klempíře at uděla znovu oplechovaní to co vidím na fotce je šlendrianství . Na bočním lemovaní kominu není stojaty falc ,ktery zamezuje vodě spoza kominu se dostat pod krytinu -zasparovaní kominu -dilatačnyi lišty přichyceny hmoždinkama a zatmelene polyuretanovym tmelem ... .

Datum: 07.01.13 17:03

Dobry den prvne jsem si vsiml te lehke konstrukce krovu,je delana na lehkou krytinu tytu satjam lindab ruki atd.jsou to tvarovane plechy podobne taskam,bude treba sundat krytinu vymenit spatne krovy ,natahnout difuzni folii pozor u zateplene strechy kontaktni u nekontaktni hrozi takzvany stanovy efekt izolace se zacne dotykat folie a izolace zacne nasavat vlhkost pribit kontralate a latovani ,latovani natrit bochemitem udelat oplechovani haky zlaby atd,aprisroubovat krytinu

Datum: 09.01.13 11:21

Dnes jsem tu měl na posouzení pokrývače a domluvili jsme se, že zatékání se provizorně opraví tmelem a pěnou a na jaře zřejmě nová střecha. Doporučili mi jako nejvhodnější náhradu za eternit i vzhledem ke krovu zaklopit OSB deskami a položit šindel, s tím že mě střecha přežije (věk 38 let) a poté se případně může položit i další vrstva. Mohu požádat o zkušenosti těch, kteří mají tuto krytinu na střeše a případně i doporučení konkrétní značky?

Datum: 09.01.13 17:30

Dobry den u sindele by vas melo zajimat prevazne slozeni kvalitni modifikovany asfaltovy sindel vydrzi az trikrat vice nez oxidovany ,dulezite je hlavne odvetrani sindele ,zvlaste pokud budete zateplovat strechu a kvalitni oplechovani,pod sindel nedavejte obycejnou lepenku saje vlhkost a krouti se .,takzvany terpapir oznacenim A330H, ja pouzivam katepal u osb desek nesmi byt spoje v jedne rade ale na vazbu,ja bych pouzil spise bednenou strechu lepe v ni drzi lepenkove hrebiky

Od: vlastimail
Datum: 26.09.14 06:06

Zdravím,

tak nevím jestli je to pro Vás už vyřešené ale nedám dopustit na plechovou střechu od Lindabu.Lehká, ocelový plech s titanzinkovou úpravou,barev že si nevyberete.Jen ne šindel...! Podobná firma je Ruuukkii- finsko. Ten samý systém co Lindab okopírovali poláci a prodávají na aukru za levnější ceny.Cena lindab topline ,hnědá, červená okolo 220 kč m2, poláci tuším 150 m2...S pozdarvem

Od: hubas*
Datum: 26.09.14 20:13

Co statický posudek a následná "lehká" pálená taška (čili ne bobrovka atd...) od renomovaného výrobce, ceny od 200kč/m s dph a je to bez kompromisu. Kolik váží čtvereční metr kvalitního šindele a záklop z osb?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.