Nejste přihlášen/a.
Potřebuju udělat na konci chodby pod stropem takový regál na odkládání sezonního oblečení a spacáků a dalších věcí,nic extrémně těžkého.Chodba je 110 cm široká.Myslel jsem to tak,že by se 50cm pod stropem upevnila deska rozměrů cca 110 x 90 cm na tři stěny, takže by vzniknul dostatečný prostor pro ukládání věcí. Do zdi bych udělal nějaké uchycení na hranoly po celé délce nebo jen na dva puclíky na každé stěně? Nechtěl bych,aby to zespoda bylo moc vidět.Jak nejlépe chytnu rovinu na třech stěnách? Když to budu měřit třeba od stropu a pak budu vrtat díru,, tak se do tolerance na několik milimetrů nedostanu, takže se to pak bude kinklat. Dvířka bych asi neřešil,nebylo by je kam chytit,dal bych tam závěs.Nebo by to šlo?
Otázka zní:Jak nejlépe chytnu rovinu na třech stěnách?
Odpověď:na všech třech stěnách odměříte potřebnou rovinu ... nejlépe ( tj. na 100% ) obyčejnou "šlauch-váhou"
Pokud "šlauch-váhu" nemáte právě "po ruce", pak jde udělat i laicky ... a to z jedné ( nejlépe gumové) hadičky ( lze využít i delší klasický "šlauch" na stáčení vína ) a dvou cca 20 až 25 cm dlouhých skleněných ( či plastových ) průhledných trubiček ( o světlosti kolem 10 až 15 mm ... podle světlosti použité hadičky ).
Před měřením potřebné roviny je ale potřeba vodu ve "šlauch-váze" nechat dokonale odvzdušnit - tj. z hadičky naplněné vodou nechat odejít všechny vzduchové bubliny, které by mohly způsobit nepřesnost měření.
U odvzdušněné "šlauch-váhy" se hladiny vody ustálí ve stejné výšce, což uvidíte na obou koncích v průhledných trubičkách. Pokud jsou hladiny v klidu, ale nejsou v rovině, pak "šlauch-váha" není dostatečně odvzdušněna.
V takové situaci pak stačí hadičkou pouze několikrát pohnout ( či malinko zatřást ), aby došlo k uvolnění ... a následnému úniku vzduchových bublin přes trubičky na obou koncích.
Při měření pak potřebná "vodo-rovina" vzniká na principu stejné výšky hladiny u dvou spojených nádob ( u "šlauch-váhy" použitých trubiček ).
Je potřeba ... vycházet z jednoho zvoleného výchozího výškového bodu ( u kterého můžete jeden konec "šlauch-váhy" i zavěsit na pevno na hřebík zatlučený do zdi ) ... a seřídit si obě hladiny v trubičkách do roviny na zvolenou výchozí výškou, ... no a pak už jenom s druhým koncem "šlauch-váhy" "oběhnout" potřebná místa pro vyznačení roviny. S ohledem na šířku chodby hladinu u výchozího bodu budete mít určitě "na dohled".
Samozřejmě je nejlepší toto dělat ve dvou ( každý "člobrda" na jeden konec "šlauch-váhy" ). No a pak jeden "člobrdík" hlídá hladinu ve zvoleném výchozím bodě ... a druhý "člobrda" "kmitá" po místech, kde je potřeba vyznačit potřebnou rovinu.
Při trošce trpělivosti se to ale dá zvládnout i bez pomoci druhé osoby. Sám jsem si tak ( z "nouze" o lidi ) rozměřil výšky pro bednění pro schodiště z přízemí do prvního patra ... navíc se čtyřmi "točenými" schody
... to vše s potřebnou nutnou přesností pro bezproblémové uložení nášlapů a obložení, aby schody ... byly v potřebné "vodo-rovině", ... aby nevrzaly ... a td., ... prostě aby "seděly".
Se "šlauch-váhou" si potřebou rovinu ... na všech třech stěnách ... pohlídáte na 100%.
S ohledem na poměrně malou šířku chodby by ale možná bylo vhodnější ( myslím tím i rychlejší ) zvolit výše uvedené postupy jiných poradců ... tj. za použití klasické zednické vodní váhy, kterou uhlídat rovinu by bylo ... podle mého názoru ... zcela dostačující. Přeju hodně úspěchů.
Tak teď jste mne vrátil zpátky do dětství. S takovouto "vodováhou" jsme měřili doma s tátou. A rozhodně to bylo jednoduší a přesnější než klasická vodováha.
tracy,
... dnes už ale i někteří příležitostní kutilové mají "po ruce" takovou "mrňavou" příruční vodováhu s laserovým paprskem. Ale pro zjištění potřebné roviny v tomto případě bych to považoval za "zbytečně" veliký luxus. - Je ale docela možné, že by to asi bylo ze všeho nejrychlejší.
S tímto způsobem "honění" roviny mám ale jen malinko zkušeností, takže se sem-tam vracím k již "omrknutým" zaběhnutým metodám. A zatím mi to stačí.
... přeji Vám příjemný den.
Nejjednodušší postup.Do protilehlých stěn navrtej čtyři otvory na hmoždinky,stačí na 8 mm.
Do nich zašroubuj odpovídající vrutové skobičky otočené nahoru.Do laminodesky,která bude tvořit dno prostoru,vyvrtej dirky podle skobiček,ty do dírek přesně zapadnou.A máš hotovo.
JABRAKA
doplněno 19.08.10 07:19:Pokud bys chtěl ještě prostor půlit,postup zopakuješ.
JB
Díky za všechny odpovědi i za variantu se šlauchem, ta je fakt geniální.
Ještě takový poddotaz - kdybych to chtěl upevnit tak,aby zespoda uchycení nebylo vůbec vidět,dalo by se? Našroubovat to na úhelníky zespodu?Díry skrz naskrz a šrouby s velkými podložkami,aby se to nevytrhlo?Nebo tam dát zespodu druhou desku,nějakou slabou,která by překryla tu horní,nosnou a její uchycení?
milankos,
Samozřejmě by to šlo i za pomoci těch "vinklíků".
Pokud je máte "po ruce" ( a nebudete je muset kupovat - tedy právě teď je máte "zadarno" ), tak je klidně využijte.
Mám ale dojem, že by to ( s odměřováním a odvrtáváním děr a j. ) mohlo být i dost pracné. Jde přece o odvrtávání několika děr do kovového nosníčku, což je ( podle mého názoru ) pracnější a určitě i časově náročnější, než upravit nějaký vhodný dřevěný hranolek - a třeba i většího rozměru.
Vinkl je sice pevnější, ale snad se v tom nově vzniklém prostoru nebudou skladovat metrákové kusy. No a s ohledem na předpokládané poměrně malé zatížení nového falešného stropu ... bych se ale asi držel toho dřeva.
Pro zhotovení falešného stropu bych využil... dva hranolky ukotvené na stěně chodby, do kterých bych ( ze spodní části - tedy z podhledu ) vhodně dlouhými vruty uchytil dostatečně tuhý ( odolný proti prohýbání ) plošný dřevěný materiál ( jako je např. laťovka, či cokoliv podobného ... a třeba i lehčího ... s možností pozdější vhodné povrchové úpravy - jako je natření barvou, či lakem; vymalování; nebo pro možnost úpravy vhodnou tapetou )
"Vrhl" bych se na to tak, že ... do vyznačené roviny falešného stropu na stěnách chodby ( ale zvýšené o tloušťku použité např. laťovky, která přijde přichytit k hranolkům ze spodu ) ... bych uchytil hranolky ( o rozměru asi tak kolem 6 x 6 cm ) ... a to tak, že bych oba hranolky ( na jejich koncích ) nejdříve jakkoliv zafixoval v potřebné rovině ... a pak bych po celé délce hranolků ( samozřejmě s potřebným předvrtáním ) odvrtal vhodný počet děr ... skrz hranolek se zavrtáním ( tedy vyznačením ) až do zdiva.
Vhodný konečný průměr díry ( do hranolku, ale i do zdiva ) by pak bylo potřeba volit podle toho:
1) ... zda se k pevnému uchycení hranolků ke stěně využije vrutů na hmoždinky,
2) ... či se do hranolků a do stěny vyvrtají otvory o stejném rozměru - kdy pro konečné zafixování hranolku ke stěně se použije pouze těsného zasunutí ( nejlépe naražení ) obyčejné kulatiny o průměru kolem 8 až 9 mm, která pak ( v konečné poloze ) bude .. z části ve zdi ( tak odhadem - min. kolem 7 až 8 cm ) a z části v odvrtaném ( těsném ) otvoru v hranolku ( tj. v délce 6 cm - dle rozměru hranolku )
3) ... no a ze spodní části by už přišlo pouze k připevnění ( povrchově upravené ) laťovky, či jiné podobné "ložné" plochy ( falešného stropu ).
4) ... ještě estetický problém by snad mohly dělat nerovné omítky na svislých zdích, protože pak by bylo potřeba nějak vhodně upravit místa styku svislé zdi a nově zbudovaného falešného stropu, aby konečný celkový dobrý vzhled nerušila nestejnoměrná mezara v místě obou styčných ploch, ... což by už ale neměl být neřešitelný problém.
Vhodných možností je ale určitě i víc, takže věřím, že se těch použitelných nápadů sejde určitě několik, takže bude z čeho vybírat.
Přeji úspěšné zvládnutí nového úložného prostoru. ... zdraví ... zvedavec777
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.