Svod dešťové vody na vlastní pozemek

Od: Datum: 07.01.14 09:22 odpovědí: 1 změna: 07.01.14 13:03

Prosím o radu jak spočítat velikost a hloubku jámy na svod dešťové vody z okapů (střecha cca 85m2), jakou vrstvu štěrku do ní dát a zda štěrk podložit geotextilii? A jaké trubky použít, zda plné, nebo drenážní na štěrkový podklad, aby voda stékala postupně? Popřípadě uvítám i jakoukouliv jinou radu, jak co nejlevněji a nejšetrněji (máme již komplet hotovu a upravenou zahradu) svést dešťovou vodu na vlastní pozemek. Firma nám to udělala do kanalizace, ale to je bohužel špatně a nyní to po pěti letech bydlení musíme předělat...Mockrát děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.01.14 13:03

Navrhuji Vám nejprve se podívat do stavebního dokumentace na Váš dům, mělo by to tam být řešeno - například "deštová voda bude volně vsakována na pozemku investora" nebo "dešťová voda bude vsakována do vsakovací/drenážní jámy" tak nějak a event. k té jámě i požadované parametry.

Dále je potřeba vědět, jaký typ země se nachází na Vašem pozemku a jaký je sklon pozemku od bodu, kde je svod z okapu do bodu, kde by se teoreticky mohla voda vsakovat, aby "nepřekážela" - voda do kopce nepoteče ;)

Z vlastní zkušenosti s jílovitým pozemkem a stavebním povolením "...volně vsakována na pozemku investora..." mohu poradit následující - zakončení drenážních trubek min. 2metry od plotu, raději více, neboť soused "pod Vámi" bude mít neustále problém - změní mu to trochu vlhkost na části jeho pozemku a ne každý se s tím dovede vyrovnat. Taky v místě, kde neplánujete pravidelný pohyb nebo budoucí stavby, protože v období dešťů "to tam bude plavat".

Nejsem projektant, abych fundovaně radila ohledně velikosti a hloubky případné jámy, protože u nás jakákoliv jáma=nepropustný bazén, ilozovaný jílem, proto máme volně vyústění drenážní trubky na povrchu, časem se tam vytvořilo trochu vymleté místo (dosypáváme většími kameny), kam se za deště chodí koupat naše kachny (indičtí běžci).

Jako nejšetrnější vidím řešení v tom najít nejprve vhodné místo, kam to bude ústit od okapu a pak ručně kopat pouze na šíři drenážní trubky, daný pruh během sezóny zase zaroste travou. V odstupu kolem vyústění osázet vodomilnými rostlinami, kterým nevadí trvalé zamokření.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.