Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Solární panely na ohřev vody - nefunkční

Od: pave®

Dobrý den/ahoj, máme na střeše solární panely na ohřev vody v bojleru. Přestalo fungovat čerpadlo a tak se voda v bojleru neohřívá. Hrozí nebezpečí v horkých dnech? Na displeji, kde se zobrazuje teplota panelů (nebo tekutiny v panelech) je 150 stupňů Celsia. Tekutina necyrkuluje.

Hrozí požár?

Moc děkuji.

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

trtr
hodnocení

2x
Zdravím, to budou solární kolektory, s vakuovými trubicemi a kapalinou. Je tak? Pokud ano, tak poškození je možné, ale je tam ještě bezpečnostní přetlak. ventil a část kapaliny v nouzi prostě vyteče.
trtr
Bezpečnostní ventil bývá ve strojovně na úrovni expanzky, na To kusu + je tam většinou ještě jeden přímo na střeše u kolektorů - takový "rožek".

 

olin
hodnocení

2x

Pokud se jedná o solární systém s kapalinou a je ta tekutina na bázi že se z ní stane gel, potom by nic hrozit nemělo, jinak lze počítat s tím, že výrobce ví co vyrábí a nějakou pojistku tam má. Některá běžná čerpadla se dají koupit v hobymarketech, v OBI mají nějaká italská bez vnitřní elektronické regulace, jak v ostatních hobby nevím


doplněno 27.06.26 17:22:

obi.cz/...


doplněno 27.06.26 17:23:

obi.cz/...

olin

No u výrobce je uvedeno ČR..

 

jir
hodnocení

2x
Nedávno jsem tohle řešil na solárním systému Quantum, voda přestala cirkulovat a v kolektoru to ukazovalo teplotu kolem 140 stupňů. Kapalina, použitá v systému by měla zvládat teploty až 210 stupňů, ovšem opakovaně ji to nesvědčí.
S nejvyšší pravděpodobností máte zavzdušněný systém. Je potřeba odvzdušnit a doplnit kapalinu. Tato práce se musí dělat ve studeném stavu, tedy pozdě večer, nebo brzy ráno, kdy je kapalina studená.
Nevím, jak to máte vy, na systému Quantum je ruční pumpa, kterou se dá kapalina doplnit z kanystru a v jednotce s čerpadlem je separátor vzduchu s odvzdušňovacím ventilkem.

 

riva
hodnocení

2x

Požár nehrozí. Přestalo fungovat čerpadlo? Mnohem častěji čerpadlo funguje, ale kapalina uteče (tlak v okruhu klesne). Pokud je to tento případ, musíte do systému dodat novou kapalinu. Problémem může být právě oběhové čerpadlo, které má malou výtlačnou výšku a není schopno kapaninu rozpohybovat. V domácích podmínkách se tomu dá pomoci tak, že se

1. vypustí vzduch z expanzky.

2. do systému se doplní kapalina - tedy i expanzka bude (téměř) plná kapalinou.

3. v několika cyklech opakujte: kompresorem dofukujte expanzku, tím roste tlak v systému, zmenšuje se objem vzduchu v něm a pro oběhové čerpadlo zbývá menší výška k překonání. souběžně odpouštějte vzduch ze systému.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2026 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]