Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Teploměr venkovní rtuťový / petrolejový / kapalinový

Od: nipo

Zdravím. Zahlédl jsem na jednom obchodu že nabízí venkovní petrolejový teploměr, ale nevím jestli to není kec a nejedná se o klasický rtuťový. Pak tam měli i další tepoměr na prodej a tam uvedeno jen kapalinový. Ví někdo o co se jedná a jaké s tím má zkušenosti? Případně jestli to celé není jen bouda, jedná se o rtuťový teploměr ale bojí se to napsat. Rtuťové teploměry na měření tělesní teploty jsou snad zakázány, nebo ne (nebo jestli venkovní mají výjimku)? Případně jak je to s přesností u toho petrolejového, jestli existuje. Díky.

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

1x
avatar gilhad

Jen tak od oka bych si tipnul, že na objem je rtuť výrazně dražší než nějaký líh, nebo petrolej.

(Jinými slovy vydávat rtuťový teploměr za jiný, výrazně lacinější, mi nepříjde jako pravděpodobný podvod.)

 

0rion
hodnocení

1x

Rtuťové teploměry určitě neprodávají, v EU jsou rtuťové teploměry zakázány, a to všechny, i pro průmysl. Pokud se jedná o kapalinový teploměr, měl by být uveden typ náplně. Přímá náhrada rtuti, například u lékařských teploměrů, je Galistan (tekutá slitina galia, india a cínu).

 

hodnocení

0x
avatar nonek
Jedna z možností v kapalinových (například venkovních) teploměrech je obarvený líh (ethanol) nebo petrolej, třeba zde hobynaradi.cz/... Rtuť, ethanol, petrolej a další... třeba galistan ...záleží na rozsahu měřených teplot

 

nipo
hodnocení

No já bych nejradši rtuťový, ale dá se vůbec takový venkovní sehnat?

olin

Možná na inzerci, bazarech apod. Osobně bych rtuťový nechtěl. Příbuzné se "zasekl" obyčejný lihový do 40°C, měla ho na okně venku, tak pokud budete vybírat nový, volte nějaký se stupnicí přes 50°C

Kdysi dávno jsme rtuťový venkovní měli a byl pěkně naprd protože je na něj dost špatně vidět pokud je za oknem. Tím že je rtuť stříbrná musí člověk hledat úhel aby tam vůbec byl schopen odečíst teplotu. Pak se začali dělat obarvené lihové a dělají se dodnes. Je pravda že občas se rozpadne sloupec a pak ukazuje blbě ale dá se to opravit když se zahřeje a zchladí a nebo se koupí nový stojí pár korun.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2026 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]