Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Které kamna koupit

Od: paya

Dobrý den, chtěla bych poradit ohledně kamen, které se vám osvědčily. S přítelem na chatě máme Jotul F3. Jsou fajn, ale nejsou do větších prostor. Plánujeme u rodičů dát do obýváku kamna, které by měly vytopit cca 160 m². Vypočetla jsem, že pro náš starší dům by snad měly stačit kamna, které mají výkon okolo 10 kw. Každopádně mi bylo doporučeno vzít klidně kamna s malinko menším výkonem a více přikládat, než pak zbytečně oheň "přidušovat."Teď k mé otázce: vybírám mezi značkami norské Jotul a německá Leda (ještě jsem uvažovala o Dánském výrobci Morso).

Prosím jen o nějaké zkušenosti. Konkrétně jsem našla Jotul F200 a Leda Brüssel, které by se nám líbily.

Předem děkuji za sdílení svých zkušeností. Mějte krásný den, Pavlína

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x

160m2 jednym tepelnym zdrojom? V jeho okoli bude na nevydrzanie a kdesi v rohu stale zima.

paya
hodnocení

Na zimu máme ještě kamna na tuhá paliva, které dům vytápějí radiátory, tady tyto by spíše byly na mezisezónu - jaro, léto, podzim. V zimě by se dotápělo ještě druhými.

 

hodnocení

2x
avatar milancukrar

"které by měly vytopit cca 160 m²"

nemělo to být 160m3?

paya
hodnocení

Dobrý den, ano teď na to koukám, mám to na papírku špatně napsáno, ale původně jsem počítala m3.

 

jendad
hodnocení

0x
Klidně kupte znova ty F3cb.
Obdobné topenište maji třeba morso.cz/...
Nebo kanadskakamna.cz/...
Jsou to všechno topeniště co mají americke certifikace , kde se testuje na ruzné rychlosti hoření - dušení s plnym topeništěm dřeva a musi čistě hořet.

 

lulek
hodnocení

0x
Dobrý den, kamna Jotul jsem viděl u kolegyně, která těmto věcem vůbec nerozumí, prostě to někde viděla na chatě a zdálo se jí, že to dobře topí. Za mě jsou velmi nepraktická, mají malý popelník, rošt je pár dírek v plechu, takže s tím nic moc popela nepropadne, zcela nevyhovující je regulace přívodu vzduchu. Sám topím jen dřevem v lokálním zdroji, Mám sporák Moravia, na kterém mohu i vařit a péct v troubě, přes léto je to krásná pracovní plocha a oproti Jotulu to je úplně jiná liga a stojí podobně, jako stál ten její mrzák Jotul, co vypadá jako nejlevnější kousek z Hobby marketu za pár tisíc korun. Mimochodem, podobné sporáky skandinávských značek jsem viděl za 200000 Kč, už když jsem před deseti litý kupoval tu Moravii. Skandinávské věci jsou strašně předražené. Zkusil bych hledat v sortimentu 3x levnějším, je tam spousta skvělých kamen.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2026 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]