Nejste přihlášen/a.
Podsklepený jednopatrový dům ve spoluvlastnictví 2 osob ve staré řadové zástavbě. Jeden byt v přízemí a jeden byt v patře. Protože jde o spoluvlastnictví, jsou tedy i oba byty ve spoluvlastnictví. Mezi dlouholetými spoluvlastníky nejsou a nikdy nebyly problémy, o to tedy nejde. Ale... jak lze byty ze spoluvlastnictví vyčlenit...asi spoluvlastnictví parcely a stavby, ale oddělené vlastnictví obou bytů? Poradí odborníci? Děkuji!
Dobrý den, musíte sepsat tzv. Prohlášení vlastníka, kterým přesně definujete bytové jednotky, případně další jednotky (nebytové), případně společné prostory, etc.
Co je to prohlášení vlastníka?
Jedná se o písemné rozhodnutí vlastníka (vlastníků), kterým se rozdělí dům na bytové a nebytové jednotky (např. kanceláře, obchody, garáže, ateliéry, atd.). V rámci prohlášení vlastníka je možné rovnou i vypořádat podílové spoluvlastnictví jednotlivých vlastníků. Pokud byl dům ve vlastnictví družstva, lze vyčleněné jednotky posléze převést na její členy. Po rozdělení domu na bytové jednotky je každá z jednotek samostatně zapsána v katastru nemovitostí a je možné konkrétní jednotku prodat, darovat nebo zatížit zástavním právem.
Co je potřeba k prohlášení vlastníka o rozdělení domu na jednotky?
Je nutná nejen znalost práva, zejména občanského zákoníku a katastrálního zákona, ale i praktická znalost fungování SVJ a správy společné věci, neboť majitelé jednotek společně spravují celý dům.
Každý dům má z hlediska katastru nemovitostí a stavebně-technického uspořádání svá specifika, které nelze obsáhnout v žádném vzoru. Neexistuje ani všeobjímající návod, který vám řekne, jakým chybám se vyvarovat. Každý dům je individuální a vlastníci domu mají své vize a přání, jak dům rozdělit a jak jej v budoucnu spravovat.
Jak probíhá rozdělení domu na jednotky v prohlášení vlastníka?
Je zapotřebí dům fakticky zaměřit po jednotlivých podlažích. Zaměření může provést geodet, popřípadě projektant provádějící stavební dokumentaci. Pro zaměření domu je nutné zajistit přístup do všech jednotek.
Výsledný podklad geodetů, kde na základě zaměření bude známa podlahová plocha jednotlivých jednotek, slouží jako podklad advokátní kanceláři, která se specializuje na katastrální právo a právo SVJ a tato připraví textovou část prohlášení vlastníka.
Samotné prohlášení vlastníka určuje, co je výlučným vlastnictvím jednotlivých majitelů jednotek a co je společnou částí domu, popřípadě společnou částí s výlučným právem užívání pro konkrétní jednotku.
Dále se určuje, jaká práva přecházejí na vlastníka jednotky a která zůstávají společná všem vlastníkům jednotek.
Zdroj: prohlaseni-vlastnika.cz/...
Co se týká spoluvlastnictví domu, nevím jak je to teď, kdysi měli rodiče soudní řízení ohledně spoluvlastnictví, matně si vzpomínám, že nešlo, aby jedni spoluvlastníci měli byt v přízemí a druzí v prvním patře, zjednodušeně řečeno, když má každý ideální polovinu, tak ideální polovinu všeho (každé cihly).
jak lze byty ze spoluvlastnictví vyčlenit...buď dohodou, že jeden přenechá druhému, nebo pokud jde stavebně rozdělit dům na dvě jednotky, tak to taky lze.
Tak nějak rozhoduje i soud, pokud se spoluvlastníci nedohodnou.
Co potom v pripade zatekajucej strechy, poruchy kabla medzi prizemim a poschodim alebo prasknuteho potrbubia v pivnici? To chce este zmluvu o niecom ako fond oprav alebo male SVJ. Celkovo je to akurat zdroj problemov do buducnosti ...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.