Nejste přihlášen/a.
Může nastat situace, kdy v jednom domě působí bytové družstvo i SVJ. To nastane v případě, že část bytů patří družstvu (uživatelé bytů jsou pak v nájmu) a část bytů přešla do tzv. osobního vlastnictví. Nejvšším orgánem bytového družstva je členská schůze, na níž má každý člen jeden hlas. Nejvyšším orgánem SVJ je shromáždění, které se schází na zasedání. Na něm má každý člen sílu hlasu odpovídající podílu na společných částech domu, tedy v podstatě podle velikosti bytu. Zasedání SVJ se zúčastňuje i zástupce družstva (zpravidla předseda), který má sílu hlasu odpovídající velikosti všech družstevních bytů.
To není úplně přesné. Pokud část bytů patří družstvu, mohou být členové družstevníci./* Ti nejsou v "nájmu", ale jsou to uživatelé-družstevníci. Ano, družstvu patří podíl hlasů v SVJ podle počtu dužstevních podílů a zástupce družstva pak v SVJ zastupuje družstevníky.
Družstvo by mělo svým členům situaci vysvětlit.
---
/* To nic nemění na tom, že i družstevník může byt pronajmout.
Je-li vlastníkem nemovitosti (budovy a bytů) bytové družstvo, pak přenechá členovi družstva byt do nájmu, a to na základě nájemní smlouvy. Viz § 727 a násl. zák.č.90/2012 Sb. zákon o obchodních korporacích. Bytové družstvo je pronajímatel a člen družstva nájemce.
Nájemce může přenechat byt do podnájmu pouze se souhlasem vlastníka bytu, kterým je bytové družstvo. Pokud tak učiní bez jeho souhlasu, může se to považovat za hrubé porušení nájemní smlouvy. Bez souhlasu může dát do podnájmu část bytu, pouze pokud v bytě sám trvale bydlí. Viz § 2274 a násl zák.č.89/2012 Sb. občanský zákoník.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.