Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Povinnost platit energie

Od: kudrlina* odpovědí: 5 změna:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Dcera byla majitelkou bytu, který k 31.12. prodala. Poplatky jako elektřina, plyn, voda, televize byly ale psané na jejího otce, který v tom bytě bydlel od října do prosince sám. Jak ale teď zjistila, otec, s kterým je ve velkém sporu, tyto platby neplatil. Od ledna budou mít byt už noví majitelé a tak se ptám, jestli má dcera nějakou povinnost za otce tyto poplatky za energie doplatit nebo jí to už nemusí zajímat. Podotýkám, že s otcem se již nestýká a ani neví, kde bude mít od ledna novou adresu. Děkuji mockrát.

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

0x
Vyrovnat dluhy (včetně penále) a pak se je snažit vymáhat na tom, kdo je způsobil. Proč by se tím měl zabývat nový majitel bytu?

jj, eticky by to tak melo byt, protoze novi majitele s tim nebyli srozumeni.

Ale kdyby se na to chtela vylozene vykaslat, tak by to museli zaplatit novi majitele a ti by to mohli vymahat bud po ni, protoze jim prodala byt s dluhem, o kterem nevedeli nebo rovnou po otci, ktery je vlastne dluzi, ne?

Ale zavolal bych na CEZ jestli je dluh spojen s bytem nebo clovekem.

jantar1*
Pánové, poněkud jste to nepochopili. Otázka zní, zda dcera jako majitelka bytu zodpovídá za otce, na kterého byly služby napsány. Nikdo se naptá, jestli je zodpovědný nový majitel...
šťastná*

 

šťastná*
hodnocení

0x
Povinnost platit energie (elektřina, plyn) má ten, kdo má s dodavateli sepsány smlouvy o dodání těchto energií. Pokud tyto smlouvy s dodavateli sepsal otec, je povinen je hradit on, rovněž tak vyúčtování energií. Existuje také možnost, že by je neplatil a při vyúčtování energií by mu nebyly zálohy započítány, což by mělo vliv na výši konečného nedoplatku či přeplatku. Poplatky za televizi hradí majitel televize nebo ten, který ji používá, viz zákon o televizních a rozhlasových poplatcích. Záleží zde asi na dohodě mezi nimi. Když nebudou poplatky hrazeny, myslím, že budou vymáhány po tom, kdo podal přihlášku k placení poplatků. Zálohy na vodu, případně ostatní služby spojené bydlením, by měl hradit ten, kdo služby využíval. Pokud by chtěla jít dcera do důsledků, při vyúčtování služeb za dané období, kdy otec v bytě bydlel, by měla otci poměrnou část nákladů na služby vyúčtovat. Pokud otec nebude nakloněn dohodě a platbám, nevím, jak to udělá. Nejsem si jistá, do jaké míry by při soudním vymáhání byla úspěšná. Nehledě na to, že by měla posoudit, jestli vynaložené úsilí a finance budou odpovídat kýženému výsledku. Pokud si nebude vědět rady, může se dcera obrátit s radou na odborníky. Vím, že pro nájemníky existuje Sdružení na ochranu nájemníků (SON). Zda existuje podobná instituce i pro majitele bytů, netuším. Pokud dcera využívá pro správu bytu jako jeho vlastník služeb nějaké realitní agentury, mohla by se možná poradit tam. Jinak nejjistější jsou asi rady právníka.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]