Vratná kauce

Od: Datum: 04.07.10 14:35 odpovědí: 6 změna: 04.07.10 16:47

Co to je vratná kauce při pronájmu bytu. Děkuji.

doplněno 04.07.10 16:17:

Ještě bych prosila poradit v jaké výšce se kauce většinou pohybuje. Je to např. trojnásobek nájmu nebo je to různé. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: marenka*
Datum: 04.07.10 14:45

Většinou se vratnou kaucí rozumí zaplacení nájmu dopředu. Např. nájem je 5 000,- , vratnou kauci máte 15 000,-. Tu dáte hned po nastěhování a pak neplatíte třikrát nájem. ;)

doplněno 04.07.10 15:57:

Dobrá, uznávám, ale brácha to takhle měl v paneláku. Tak se to asi jmenovalo jinak. *nevi* Omlouvám se.*modla* Jsem zvědavá, kolik lidí mi ještě nandá. *zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: camelot*
Datum: 04.07.10 15:00

Dobry den

Marenko, vsiml jsem si vicekrat, ze radite hodne, ale obcas i uplne nepravdy, nezlobte se na me, ale to neni moc dobre, nemyslite?

Vratna kauce je takova pojistka proti neplatici nebo neco, co slouzi jako urcita zastavni jistota.. Neco se poskodi, pripadne problemovy podnajemnik a podobne. Tato kauce nema s najmem nic spolecneho, pochopitelne, ze platite najem dopredu a z teto kauce se zadny najem neplati, tato polozka se po ukonceni najemniho vztahu vrati, pokud nejsou poruseny body ve smlouve.. Camelot

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 04.07.10 15:04

Mařenko. Tak to není. Dáš dopředu těch 15.000 Kč a ty peníze si pronajímatel nechává po dobu nájmu. Tyto peníze slouží k tomu, aby s nimi pronajímatel pokryl případné škody - např.poškození bytu. Nebo může dojít k tomu, že nájemce neuhradí nájem, dostane výpově´d a z bytu odejde. Pronajímatel si pak z této kauce odečte dlužný nájem. Jestliže celá nájemní doba proběhne v pohodě, tak při ukončení nájmu je celá kauce vrácena nájemci.

Z toho plyne, že zaplatíš kauci a ihned platíš nové peníze za první měsíc nájmu.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 04.07.10 15:06

Camelote. Já jsem opravdu neopisovala:D. Byl jsi rychlejší. *bezim*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: amlim*
Datum: 04.07.10 15:51

To je nesmysl! Kauce je jistina pro pronajímatele.

doplněno 04.07.10 15:53:

To je reakce pro marenku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lidka*
Datum: 04.07.10 16:47

Zde je přesné znění z ObčZ 40/1964 Sb. o kauci: *klik* Trojnásobek je maximum kauce. To znamená, že i ujednání o kauci v nájemní smlouvě nesmí být v rozporu s právními předpisy.

§ 686a

(1) Pronajímatel je oprávněn při sjednání nájemní smlouvy požadovat, aby nájemce složil peněžní prostředky k zajištění nájemného a úhrady za plnění poskytovaná v souvislosti s užíváním bytu a k úhradě jiných svých závazků v souvislosti s nájmem. Pronajímatel uloží složené peněžní prostředky na svůj zvláštní účet, společný pro všechny nájemce, u peněžního ústavu.
(2)Výše složených peněžních prostředků nesmí přesáhnout trojnásobek měsíčního nájemného a zálohy na úhradu za plnění poskytovaná v souvislosti s užíváním bytu.
(3) Pronajímatel je oprávněn tyto prostředky použít k úhradě pohledávek na nájemném a k úhradě za plnění poskytovaná v souvislosti s užíváním bytu nebo k úhradě jiných závazků nájemce v souvislosti s nájmem, přiznaných vykonatelným rozhodnutím soudu nebo vykonatelným rozhodčím nálezem nebo nájemcem písemně uznaných. Uvedené pohledávky má pronajímatel právo započíst proti pohledávce na vrácení úhrady podle odstavce 1. Nájemce je povinen doplnit peněžní prostředky na účtu u peněžního ústavu na původní výši, pokud pronajímatel tyto peněžní prostředky oprávněně čerpal, a to do jednoho měsíce.
(4) Po skončení nájmu je pronajímatel povinen vrátit nájemci nebo jeho právnímu nástupci složené peněžní prostředky s příslušenstvím, pokud nebyly oprávněně čerpány podle odstavce 3, a to nejdéle do jednoho měsíce ode dne, kdy nájemce byt vyklidil a předal pronajímateli.
(5) Na vyplacení peněžních prostředků ze zvláštního účtu má jinak právo strana, které svědčí rozhodnutí soudu nebo jiného veřejného úřadu se stejnými účinky.
(6) Na nájem bytu nelze použít ustanovení o prodloužení nájmu (§ 676 odst. 2).

doplněno 04.07.10 16:52:

My třeba kauci nepožadujeme, ale o to víc si nájemníky vybíráme. Ale to je samozřejmě možné na menším městě, kde ty informace snadněji získáte. Spíš si myslím, že kauce se pohybuje na dvojnásobku. *placni*

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.