Izolace vlhké zdi

Od: Datum: 07.01.13 09:02 odpovědí: 8 změna: 08.01.13 20:49

Dobrý den,

mám starý dům, který byl dost vlhký, tak jsem ho nechal podřezat. Na části obvodové zdi se ale stále objevují mokré mapy a to až do výšky 2,5 m v závislosti na venkovní teplotě a vzdušné vlhkosti (venkovní). Na nejvíce mokrých místech chybí fasáda a zeď je obnažená na starou německou cihlu. Spáry jsem vyškrábal s domněním, že zeď vyschne, ale účinek podřezání zatím nepozoruji.

Poraďtě prosím jakým způsobem zeď zvenku ošetřit. Napadá mne nalepit zvenku EPS a v místnosti intenzívně topit krbem nebo použít vysoušeč. Děkuji Dvořáček.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: moto®
Datum: 07.01.13 09:58
avatar

V první řadě je nutné zajistit, aby zeď byla skutečně odizolována od zemní vlhkosti. Jednak je otázkou, jak kvalitně a důsledně byla zeď "podřezána". Osobně jsem viděl tyto akce dost odfláknuté. Dále je třeba zajistit, aby se na zeď nedostávala voda třeba z deště - nedostatečný přesah střechy, vadné okapy a případně voda cákající odrazem od země při sílném dešti. Svou roli hraje i kondenzace třeba při inverzi, vnější namrzlý studený povrch zdi se rosí z vzdušné vlhkosti.

Pokud je zeď opravdu zaručeně oddělena od zemní vlhkosti, tak je samozřejmě nalepení EPS dobrým řešením a zeď postupně proschne. Dle mého skromného názoru je asi nejvhodnější doba pro tuto akci začátkem podzimu když je zeď po létě relativně nejvíce proschlá a také se lépe pracuje než za horka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dvoracek
Datum: 07.01.13 12:15

Dobrý den,

děkuji za odpověď. Střecha je nová vč. žlabů, takže předpokládám, že vlhkost se dostává do zdiva nárazovým deštěm (návětrná strana) a také venkovní vlhkostí. Otázka je, jestli můžu poštiženou část zdi polepit EPS už teď, tzn. třeba v lednu, pokud to počasí dovolí a intenzivně vysušovat přes interiér. Nevím co to udělá, když na spodní části obnažené stěny nalepím EPS a po horní části fasády, kde je ještě původní břízolit bude stékat děštová voda a bude zatékat za EPS. Napadá mne ještě na horní část na přechodu z břízolitu na EPS osadit nějaký plechový parapet.

V březnu má dorazit kuchyň a potřeboval bych aby zeď už dále nevlhla. Děkuji.

Od: moto®
Datum: 07.01.13 13:19
avatar

Nepřijde mi to jako dobrý nápad. Navíc v lednu a únoru začínají teprve pořádné mrazy, takže pravděpodobnost vhodných podmínek bude malá. Také se mi nezdá jen částečná izolace a její ukončení v místě zdravé omítky. I když jsem viděl "specialisty" a to dost drahé lepit na křivou zeď bez omítky a se škvírami mezi cihlami, sám jsem takovou zeď nahodil a lepil EPS na rovnou a zdravou omítku a na rozdíl od nich jsem ale nedával navíc upevňovací hmoždinky. Pokusně jsem po vyzrání lepidla pokoušel polyš urvat, bez jeho destrukce nebylo možné. To ale rozhodně nelze v zimě. Sám kdybych se do akce jako se nabízí u vás pouštěl, tak rozhodně zaizoluji celou stěnu a ne jen kus za kuchyní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.13 20:21
avatar

Pane Dvořáčku,

Nevím kdy jste podřezával stěny a jak hodně byly vlhké. Uvědomte si, že když dneska podřežete zdi, tak aby voda vyschla, musí projít nějaký čas. Klidně i více jak rok. Jelikož parciální tlak působí zevnitř ven, tak pokud zalepíte stěnu EPS prodloužíte její vysychání.

Na přesnou radu je třeba mnoho dalších informací.

doplněno 08.01.13 19:06:

Síla a složení zdi, kolik bylo vlhkost před podřezáním, jak a čím bylo podřezáno, jak dlouho to vysychá, průběh teplot, větrání, atd...

je toho hodně..

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dvoracek
Datum: 08.01.13 10:45

Dobrý den,

děkuji za odpověď, můžete mi sdělit jaké další informace byste potřeboval vědět.

Děkuji Dvořáček.

Od: dvoracek
Datum: 08.01.13 20:41

Cihla plná německá zvonivka, tl. zdi 45 cm, malta vápenná, vlhkost před podřezáním šílená, ale bez plísní (nyní vnitřní vlhkost vzduchu cca 65 % - asi údaj k ničemu), podřezáno pilou, izolace modif. asf. pásem TECH 1000, plast. klíny po 30 cm, cementová malta a rozpínací přísada ( TRICOSAL ) pro tlakovou injektáž spáry (řezu). Podřezáno v srpnu 2012, větráno po příchodu z práce + topeno krbem, od 2013 vysoušeč.

Datum: 08.01.13 20:49
avatar

vloni v srpnu? a vlhkost šíléná?

čekejte rok i více, nežli vyschne...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kjanik112*
Datum: 07.01.13 22:14

Souhlas s kolegou cukrarem.Jen dodám, že i za mrazu zeď intenzivně vysychá, zima není ztracený čas.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.