Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Jak efektivně a úsporně topit podlahovým topením?

Od: xixao odpovědí: 24 změna:

Dobrý den, koupil jsem nemovitost, r.2016, cca 100m2, a nyní se učím vytápět s podlahovkou, mám kotel Protherm 12k. Jaký je podle vás nejefektivnější a zároveň nejúspornější způsob vytápění a proč? Nižší / vyšší teplota vody, nižší / vyšší výkon, škrtit okruhy nebo je nechat na plno (max přiškrtit, když je některá místnost přetopena). Nebo to vyjde +/- na stejno. Prosím o vaše zkušenosti a nápady. Momentálně jsem to nastavil na teplotu vody 26C, 4kW, termostat 21C. Díky moc. Nechci protopit majlant, ale samozřejmě se ani nehodlám klepat zimou.

 

 

24 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

3x

Jak Colombo tak 2024 mají pravdu. Účinnost elektrokotle je víceméně konstantní - cca 0,98. Tj z titulu zdroje tepla není zde úspora jako u tepelného čerpadla či kondenzačního kotle při nižší teplotě. Přesto dopourčuji co nejdelší provoz ve 24 hod / předpokládám tarif NT 20 hod ze 24 - tj topit těchto 20 hod na co nejnižší teplotu ale aby v místnostech byla požadovaná teplota vzduchu. Pokud je podlahové topení tak samozřejmě hydraulicky vyvážit aby jednotlivé místnosti měly požadovanou teplotu - tj kde přetápím tak přiškrtit průtok na větvi v rozdělovači / doporučuji si napsat jaké bylo nastavení aby se případně dalo vrátit/. Po min 24 hodinách vyhodnotit změnu a případně provést další zaregulování - ale u podlahovky dříve než cca 24 hod změna nenastane a neustálí se. Ale pokud přetápím nebo nedotápím celý byrák tak snížit ev zvýšit teplotu topné vody - ideálně ekvitermní řízení kotle dle venkovní teploty. Ruční nastavení teploty na kotli je samozřejmě také možné - např pro cca +10...+5°C...0...-5 ...a -10°C ale proč okolo toho běhat když tato regulace je dnes již standartem.

Kam se podějou ta dvě procenta energie?

EMG - elektromagnetické záření

Aha... A jaké a co se s ním stane?

Taky něco sežere oběhové čerpadlo kotle a napájení řídící elektroniky.

A tam se ta elektrická energie promění na co?

 

 

hodnocení

2x

Nejefektivnější je zapnout trvale kotel do provozu na nějaký výkon a nechat kotel v provozu několik dní. Teď je teplota kolem 0°C, takže když ti bude v domě příjemně, tak si můžeš poznačit, že při teplotě kolem 0°C ti stačí takový výkon na vytopení domu.

Pokud ti bude chladno, tak nastavíš vyšší výkon a zase musíš nechat kotel několik dnů jet.

Podlahovka jsou v podstatě velké akumulačky. Takže ty tam průběžně dodáváš teplo a podlaha ji pak postupně předává do prostoru. Kotel je v provozu 20hodin denně a ty čtyři hodiny netopení překlene právě akumulační funkce podlahy.

Jaká je vhodná "maximální" teplota vody do podlahy si zase musíš vyzkoušet.

A až budeš mít nastavený kotel, tak pak můžeš měřit teplotu v ostatních místnostech a podle využití místností a požadované teploty zvyšovat nebo snižovat průtok topným okruhem.

host

--- nechat v provozu několik dní...? Laický dotaz: je možné u podlahového topení po týdnu pobytu na horách přijet a zatopit si naplno, aby bylo za hodinku za dvě teplo jako z kotle na uhlí nebo na plyn? Nebo se dá naprogramovat, aby den před příjezdem začal topit naplno? Omlouvám se za dotaz mimo téma, jsem jen zvědavý..

2024

V podstatě nedá.

U podlahového topení prostor za 1-2h nevytopíte. Je potřeba zatopit podstatně dříve, zvláště pokud necháte dům "vychladnout" velmi výrazně..

jendad

Změny na podlahovce se projevují v 6 až 12hod. A to podle síly podlahy (akumulantu) . Proto se ani nevyplatí regulovat noční utlum , protože to za noc nevychladne.

re4zon
Ale jde, ne ze nejde. Proste se pusti do podlahy topna voda o maximalni teplote, co zvladnou trubky a kotel. Vysledek ovsem je, ze dojde k rychlemu narustu teploty podlahy a je potreba po ohrati hned ztlumit, jinak bude v dome 35 stupnu a za dve hodiny se protopi to co normalne za mesic..
host

díky za zkušenosti s tepelnou setrvačností podlahového topení a fakt, že to nejsou kamna od kterých je hned teplo, která jsou hned horká (ale také brzy vychladnou). Vaše rady pomohly.

re4zon - ale co tomu řekne podlaha, podlahová krytina či trubky je otázka druhá - aby takovéto zatopení nebylo pro některé komponenty poslední.

... Nebo se dá naprogramovat, aby den před příjezdem začal topit naplno... varianta B je správně . Dnes je to otázka programovatelného termostatu či kontaktu systému chytré domácnosti
2024

Na to naprogramování týden či dva "dopředu" bych zase tak moc nespoléhal. Spíše bych to řešil dálkovým dohledem přes WiFi a zapnul či vypnul vytápění dle skutečných potřeb a doby návratu. Vždy se člověku něco může stát a musí z dovolené odjet dříve. Je to pak daleko "operativnější".

 

hodnocení

2x

Drzat konstantnu teplotu celych 24 hodin a vyregulovat okruhy tak, aby kazda miestnost mala komfortnu teplotu.

 

vladimir2
hodnocení

2x

Dobrý den,

nyná máme tepelné čerpadlo, ale předchozích 5 let jsme topili stejným kotlem, co máte vy. Dle vlastních zkušeností:

1.sezona nastavování kotle ručně cca 25 ° na výstupu vody, báli jsme se přidat, aby nás topení elektřinou nezruinovalo. A byla nám docela zima.V obyváku jsme přitápěli kamny.

2 - 5 sezona, doplnili jsme ekvitermní regulátor. První rok jsme ladili ekvitermní křivku a pak už spotřeba klesala na cca 8MW za sezonu. Spotřba celého domu pak 12MW.

Obecně mám dobrou zkušenost s použitím ekvitermní regulace a pak je potřeba vyladit okruhy tak aby topila podlaha podle potřeb jednotlivých místností. Dále už to nijak neškrtit ani nevypínat kromně automatických odstávek ve vysokém tarifu.

Nyní po instalaci tepelného čerpadla v ceně cca 350 tis. (po odečtení dotace) máme asi poloviční spotřebu celého domu. Ale investice do TČ se stěží vrátí.

Hodně štěstí přeji Vladimír

 

km
hodnocení

1x

jsem jen laik teoretik, ale pokud se nepletu, tak je nejlepší topit co nejvíc kontinuálně, tzn. nižší teplota a pořád

Obecně to neplatí.

 

111®
hodnocení

1x

ono jaksi efektivně a k tomu úsporně nejde moc dohromady...nejlépe udržovat konstantní teplotu...= efektivně, úsporně je netopit..

 

2024
hodnocení

0x

No...tak s elektrokotlem toho pro úsporu moc nevymyslíte.

12K je pro tento RD téměř jistě předimenzovaný...a to tak, že hodně, i verze 6 by bohatě stačila.

Vy prostě jen musíte nastavit výkon na ideální hodnotu a teplotu v interiéru tak, aby Vám vyhovovala.

Samozřejmě že můžete použít i ekvitermní regulaci a neběhat 24h kolem kotle. Až ji nastavíte dle svých potřeb, už na to nebudete muset sahat.

Je to otázka diskuse. Mně jeden praktik argumentoval - pokud budu mít kotel na 3 fázích 3 x 2 kW a jedna spirála mi odejde - takmi zbyde 4 kW a to může být v mrazech málo a je nutné spirálu vyměnit. Pokud budu mít 9 kW - 3 x 3 kW tak při poškození jedné spirály mám pořád k dispozici 2 x 3 kW = 6 kW. Na druhé straně zatížení na fázi je u silnějšího kotle větší. Holt každá mince má rub a líc.

Výkon elektrokotle se dá regulovat. Takže nastalo poběží jen na maximální zvolený výkon v kW, víc ne, zatížení jednou fázi teda nemusí být velké.

 

ctenar
hodnocení

0x
Dotaz mi připomíná dilema rentiéra na plážovém lehátku, který se ptá na poradně, zda jíst nejdříve broskve nebo meruňky, až se vrátí z plavání.
Ve skutečnosti je to jedno. Pokud budete mít v zimě v domku nad 18 stupňů, tak vše ostatní jsou marginálie.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]