Nejste přihlášen/a.
Ve strojnických tabulkách jsou hodnoty Wx a Wy což jsou hodnoty modulu průřezu v ohybu.
Když si vybereš tvoji velikost traverzy a podělíš větší hodnotu W menší hodnotou W, tak ti vyjde nějaké číslo a to je počet, kolikrát více traverz na placato tam musíš položit, aby byla nosnost stejná, jako při jedné traverze na stojato.
přesně napsáno!
laicky: můžete co chcete - jako C, bude mít vyšší nosnost, pokud potřebujete uložit jako U, je třeba předymenzovat
záleží co s tím chcete tropit
to je možné, můžete nechat i jako C, pokud vám přijde, že cihly jsou širší, použít větší profil, nebo dvě vedle sebe. ještě existují I a H profily, ale tuším, že asi chcete pracovat s tím co už máte. když tam dáte alespoň nějaký nosník, bude to lepší než nic. můžete také nazdít pilíř(e) na potřebnou výšku, a tedy nezdít na traverzu, a tím snížit trochu její zatížení cihlama.
PS: zajímavá stavba, nechtěl bych to opravovat, když to tak vidím...
trám, pokud bude zatížený, se prohne, prohnul by se i nezatížený (přirozená vlastnost), ale zde bude asi krátký na to, aby to prohnutí bylo viditělné, spíš že pokud se prohne, nebude už traverzu podpírat
pokud to bude rostlé dřevo a ne např. KVH, tak pravděpodobně popraská, tak jak trámy popraskané bývají, ale s tím asi počítáte a nevadí vám to
"Ta traverza nám bohužel vychází o dost níž". tomu nerozumím, vždyť můžete nazdít pilíře do výšky v jaké potřebujete traverzu mít
pokud je pilíř z pálených cihel zděných na maltu, nemusíte se obávat, že by neunesl traverzu navíc. pokud jsou zděné na jíl, také bych se toho nebál, zdivo musí být ale omítnuté (což mít budete)
Jestli se jen chlap nepouští do něčeho, na co sám nestačí. Pokud je statik, umí dělat statické výpočty a tedy musí umět vše posoudit. Pokud to neumí a na statika si jen hraje, můžete se dostat do stádia, kdy vám to může spadnout. A tady je dobré mít "čtení" situace statika, či dlouhodobé zkušenosti s podobnými stavbami. Vše dostatečně podepřít. Spočítat, jaké jde zatížení do pilíře, posoudit únosnost pilíře, popřípadě posílit únosnost malty, stahnout např. opásáním ocelové pásoviny, rohy úhelníky. Pokud je na tom pilíř už hodně špatně a nedá se posílit, pak následuje rozhodnutí ho zbourat. Navrhnout nový , případně doplnění nového základu v nezámrzné hloubce ,včetně postupu, jak podepírat zbylé konstrukce atd.
Poradím jen v tom, pokud máte dům netradičních řešení, chce to statika, který má o něco více zkušeností než statik důchodce. Musíte mít statika, který vám řešení bude garantovat. Rozhodně nelze nahradit statika babskými radami zde na poradně. Od toho důrazně odrazuji!
Co se nedá ověřit výpočtem, musí být zbouráno. Pokud se objeví ve stavbě netradiční malta ve formě "bahna", nezbývá, než bourat a podpírat. Pak stavět ze staviv, které statik spočítá se zaručenou pevností. Tedy mělo by být pak jasno, z jakých cihel budete dělat nové stěny nebo pilíře, s jakou pevností a s jakou maltou a s jakou pevností. To jsou parametry, které při koupi staviv musíte zadat. Co se týče ocelových profilů, opět angažujte statika a neobracejte se na laickou poradnu, která nedává žádnou odbornou ani právní záruku. Uvědomte si, že to je obor , který nenastudujete stažením vzorečku z internetu. Statika vyžaduje znalosti a potom i dlouholeté zkušenosti. Vy jako laik nevíte, jakým způsobem je konstrukce zatěžována, nevyznáte se v pojmech co je soustředěné a spojité zatížení, neznáte , na co vše se jednotlivé nosné prvky posuzují (např. tah v ohybu, smyk, tah,tlak, boulení a průhyb atd...). Dáváte pak zkreslené informace, používáte neodborné názvosloví, v kterém se nikdo nevyzná. Váš problém je daleko širší než otočení ocelového profilu do méně únosného uložení. Proto opravdu sežeňte pravděpodobně nejschopnějšího statika v okolí, kterého tyto anomálie nepřekvapí a dokáže si s nima poradit.
Ze své dlouhodobé praxe projektanta bych doporučil pražského statika ing.Jandáčka ale netuším, jestli ještě žije, pokud ano, jestli by se tím chtěl zabývat a kolik by to stálo. Mohu jen potvrdit, že si dokázal v letech kolem r. 2000 poradit s celkem krkolomnými problémy při podpírání různých objektů v pražské památkové rezervaci.
ingjirimares: máte určitě pravdu, výsledkem ale bude zaplatit statika (což není levné, pokud ovšem vůbec nějakého seženou) a ve výsledku zjistí, že se jim stavbu vyplatí celou sbourat a postavit znovu. no, vyplatí... bude to hodně drahé, ale levnější, než staticky zajišťovat obří vlaštovčí hnízdo...
Bude to přesně tak drahé, jakou péči si to zaslouží,aby další fungování nemovitosti bylo bezpečné a podle požadavků moderní doby. Nelze očekávat, že oprava zdiva pojeného na bahno bude levná, když ani v době, kdy tak někdo postavil, nepoužil standardní pevné stavivo. Statici tyto konstrukce nazývají "hrachovinou"
Zajímavé. "Chlap" asi nebude statik, protože by nesplnil požadavky autorizačního zákona pro výkon povolání. Statik musí mít vysokoškolské vzdělání a minimálně 3, popřípadě 5 let odborné praxe. Potom má autorizační kulaté razítko, s kterým označuje statické výpočty. Ale o to nakonec nejde. Statik by musel být " jakobystatik" , který si na statika jen hraje a dobrodruh. Takového pravděpodobně máte. Protože promovaný statik je schopen spočítat všechny běžné konstrukce z oceli, betonu,železobetonu,dřeva, různých staviv, kde dokáže určit nebo dhadnout pevnost. Ale pokud má takovýchto netradičních překvapení moc, byl by statický výpočet na vodě, při průšvihu tedy snadno napadnutelný a proto normálního statika nejspíš neseženete. Tady nezbývá než dodat "Bůh s vámi "
Bourejte, podpírejte, zpevňujte, ztahujte.
Trochu vám alespoň napovím - spáry s neúnosnou "bahnomaltou" lze alespoň vyškrábat a znovu zpevnit cementovou maltou. Pokud by byly neúnosné cihly, lze potáhnout rabitz pletivem a šprycnout cementovou maltou také. Ale píšu, neznám váš aktuální stav a rozhodnutí je nutné udělat na místě než od stolu
Ve své stavební praxi jsem se naučil, že názor statika je třeba respektovat. Proto doporučuji se jeho radami řídit. Pokud to neuděláte, zodpovídáte si za dům sami. Nevím, jestli chcete žít ve strachu, co to udělá, až... Znám lidi, co to pochopili hned a raději vše , co se drolilo zbourali a postavili nové. Pokud to tak cítí statik , je nanejvýš pravděpodobné, že cokoli uděláte jinak, bude vás to stát mnohem víc, než nejistota a neklid z provedené "rekonstrukce".
Na koupi domu je opravdu lepší odborník, kderý dokáže odhadnout, co se skrývá tzv. pod "pokličkou" a včas vás nasměrovat, jak nákladné budou úpravy. Škoda, že to ten váš chlap nebyl schopen rozpoznat dřív.
Boban: to je nekončící diskuze. Ano, kolejnice , které se používaly pro stavbu železnic nejsou ze stavební oceli, nemají pevnost a jsou křehké. Nemají ve stavebnictví místo a nesmí se používat do staticky namáhaných konstrukcí. Pokud si to někdo dovolil, tak na vlastní odpovědnost. To je tak, když se staví systémem, co se v okolí najde a tím, kdo o stavebnictví nemá žádnou páru. Na chudém venkově toho bylo více než dost a stále bude. Je to never ending story.
jj, kolejnice jsou křehký a opravdu jdou přelomit jednou ranou palicí. Rupnout může, nějakým rázovým zatížením typu převrácení těžký skříně, zemětřesení, vedle po silnici pojede vibrační válec.. I když to drží sto let tak bych se jich bál..
Spáry mezi cihlama mi proškrábnout šly nejlíp 10mm vrtákem do betonu, držet trochu šikmo a šmrdlat spárou, příklep není potřeba. Oproti jiným škrabátkům mnohem rychlejší. Písek ze spáry pak vyfouknout vzduchem nebo vodou (pokud nevadí dole louže)
účko na prohnutí nic moc, když už tak íčko.. Jestli je strojař tak si průhyb snadno spočítá.
Ještě se vrátím k těm U profilům. Podle fotografie, když tam vidím krov, tam moc velké zatížení shora nejde. Myslím si, že U profily nakonec půjdou dát v dvojici nebo trojici nastojato (podle šířky zdiva), jak se má a jak se pro tento způsob podepření používá. I za cenu zbourání dveřního nadpraží a znovuvyzdění. Je to jen o posouzení stavu na místě, co jaký prvek unese. Pravděpodobně tam bude i pozednice, která by měla krov vynést po dobu instalace U profilů.Pokud budete dávat na rady statika a ten to bude průběžně kontrolovat, myslím, že vše dobře dopadne.
Při letmém pohledu do statických tabulek jsou průřezové charakteristiky modulu pružnosti k ose y a ose z rozdílné čtyřnásobně. Podle posouzení na únosnost by bylo potřeba přibližně 4x víc U profilů na vodorovno než při běžném uložení nastojato. Krom toho se ještě provádí posouzení na průhyb a v případě tohoto uložení se ještě provede posouzení na boulení , protože pásnice se bude mít tendenci boulit., což by znamenalo vevařit výztuhy. Suma sumárum, nevýhodné po všech stránkách. Finančně špatně, pracnost vyšší, únosnost znatelně nižší. Pokud neexistuje žádný jiný vhodný způsob uložení U profilů, tomuto se vyhněte obloukem.
zatím jste nenapsala, jak silný ten U nosník chcete použít
a popravdě, já furt nechápu, proč ho nelze dát na výšku jako C (ale už to nevysvětlujte)
myslím, že váš chlap ví co dělá
Otázky pokládejte statikovi. Jen pro představu:únosnost profilu na ohyb roste s třetí mocninou výšky průřezu, takže nějaké vybetonování nebo vyztužení nepomůže, když dáte profil na plocho. A když profil nic nenese, proč tam tedy je?
Když se to účko zašaluje a udělá se na něm železobetonový nosník, tak tam bude železobetonový nostník.. Nejspíš to unese i to účko samotný.. Jako větší problém mi přijdou ty kolejnice. Holt na nádraží se válely, tak hurá s tim do baráku. Že to je jako nosník naprosto nevhodná věc vesnickej jouda neřešil "je to železný unese to vlak, tak to unese i odlahu" Jenže kolejnice jsou křehký a na rozdíl od kolejí podlaha nemá pražce po půl metru...
Na fotce je na jedné straně viditelný piliř, který bude podpírat traverzu.
O co a jak daleko od prvního pilíře se bude opírat druhý konc traverzy?
Já bych rozhodně při současném stavu stavby nešetřil a nedával tam jakýkoliv ocelový profil naplacato. Je určitě lepší koupit pár kusů železa (oceli) a provést řádné (předimenzované) podepření, než tam něco zazdít a pak se chodit dívat co to dělá.
Já bych tam na pilíř položil ocelovou desku a na desku bych přivařil dvě traverzy (I-profil nebo U-profil). Pak bych doměřil vzdálenost k horní traverze a tu podepřel zase dvěma ocelovými profily svařenými do "krabice" a umístěnými na stojato.
Ale to co popisuju je pouze laický názor člověka bez zkušeností se statikou staveb.
Když z toho chceš udělat vědu a vyřešit to podle všech pravidel, tak si pozvi statika.
Když máš omezený rozpočet a chceš to vyřešit nějak normálně, tak si pozvi staršího zedníka a požádej ho o radu, jak by to on řešil.
V příštím životě se naučíte dát někomu, kdo umí kupovat nemovitosti, třeba 10 000, nebo někomu kdo umí psát smlouvy, nebo někomu kdo se živí jako inspektor nemovitostí, Taky nějaký všimny.
Vy přece máte stát úplatný a vychovávat děti, a nechodit na prohlídku s majzlíkem, kdy jste to viděla, že si budete dělat všechno sama, nakonec si toho chlapa asi odradíte, když mu budete fušovat do technických věcí, tak bacha na to )
Vy jste si mohla, to co vám napovídaly, dát do té smlouvy, a ne si nechat vykládat bajky o zvířátkách, a pak si nic z toho do té smlouvy nenapsat )
My nevíme, kde jste to koupila, někde jenom samotný pozemek může mít cenu 3 000 000, a jinde zase 100 000, takže my nevíme, jestli jste koupila dobře nebo špatně, ale static vám správně radí, co nejméně do toho vrtat! No, zase můžete po dojít dotaci dům po babičce
NZÚ light je snad pro důchodce, no né?
Možná by vás zajímalo:
ceskatelevize.cz/...
ceskatelevize.cz/...
Ty nemůžeš vysoudit peněžní částku, maximálně tak právo odstoupit od smlouvy...
Každopádně jsi neměla ani smlouvu s tím svým známým vysokoškolákem a asi ani smlouvu s tím tvým rodinným právníkem, to je tak, když neodborníci dělají věci aby ušetřily a pak to dopadá jak to dopadá...
Já to úplně vidím jak člověk takhle naivně kupuje a pak mávne rukou. Přesně jak říkáš, každé slovo musíš dát do smlouvy! Já už veškeré důležité jednání v řádu 7 místných sum nahrávám, Pro zjednodušení orientační přepis vždycky dám do smlouvy!
Je hloupost to dělat jinak a pak ještě se radit s právníkem, jestli se budu soudit, když vlastně není o co, o nějaké neurčité tvrzení nějakých neznalých lajků? To u soudu projedeš!
velmi nekvalitní zdí (pálené cihly lepené bahnem)
tvrdíte... --- já si myslím, že možná nadpoloviční většina lidí na planetě zemi bydlí daleko hůře, Přičemž i ty cihly jsou splácané z bláta bez vypálení, Malta jak bysmet hliněná. Ale ty lidi jsou tam daleko víc v pohodě, nekonzumuji zprávy, no, a vypadá to že i žíjí zdravě
A staví se tak i v České republice moderně, z bláta a udržitelně - místo obkladaček se třeba udělá marocký Štuk, a tak podobně...
Mimochodem, to máte odvahu dávat jako ženská traverzu na základě rad z internetu? Máte k tomu i nějakýho chlapa? A ten chlap vydělávat tak málo, že na zedníka nezbylo?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.