Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Plyn je jiný než byl dříve

Od: autobus® odpovědí: 30 změna:

Dobrý den všem.

Chtěl bych znát názor jiných na kvalitu dodávaného zemního plynu , má proti dřívějšímu jinou kvalitu? hůře se zapaluje plamen má jinou barvu /někdy jako by hořel s plynem i papír/ je to zdání nebo částečná pravda? Budu zvědavý na odpovědi, "chytrolíni si mohou nechat rady pro sebe" .Zdraví Olin

 

 

30 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

9x

To bude podobné, jako když si ty ještě tři lidé sednete do jedné místnosti a každý si prdne.

Dost těžko se ti bude rozlišovat od koho je který plyn.

Dříve byl plyn pouze ruský. Teď je malá část plynu ruská, zbytek je ze zkapalněného plynu nebo z jiných zemí, které těží plyn. Proto složení plynu může být jiné, ale rozdíl asi bude velmi malý.

Kvalitu plynu může posoudit nějaká laboratoř, která by dokázala analyzovat složení plynu a porovnat to se vzorky z minulosti. A cena takového rozboru?

 

hodnocení

3x

Na 100% souhlasím a se mnou i mí známí. Už delší dobu pozoruji že má jakoby menší "výhřevnost". Prostě než něco začne vařit to je doba. Měla jsem starý sporák a vyměnila je to stejné..když jsem to řekla sousedce známým potvrdili to.

Občas lítám a čichám a mám pocit jako by něco někde doutnalo když vařím. Kecy že je to sporákem-připojením neberu. Mám vše v pořádku.

Ano. Kdysi jsem nemohla dělat řízky na největším hořáku - spálilo by se to. Dnes normálně.

 

vernon
hodnocení

3x
Je to směs norského, amerického LNG a ruského plynu. Má trochu jiné složení vyšších uhlovodíků.

 

hodnocení

3x

Trosku by bolo dobre sa zamysliet, nez sa zacnu sirit nezmysly o "inom plyne". Zoberme si vyrobcu varnych dosiek alebo plynovych kotlov - ma rozne modely pre rozne regiony a rozne plyny? Nema a nikdy nemal. Viesmany dovezene a prevadzkovane v case, nez zacala protiruska hysteria fungovali rovnako dobre na ruskom plyne, ako teraz funguju na zmesi inych plynov. Kazdy zdroj / nalezisko, ma pochopitelne mierne ine zlozenie, ale pre bezneho uzivatela variaceho na plyne to je nepodstatne.

Plynarenska sustava v CR aj SR ma okrem ineho obrovske podzemne zasobniky, kde sa plyn uskladnuje a tiez je pripojena na europsku siet plynovodov, najskor je teda v potrubi mix stareho ruskeho, americkeho kvapalneho tankerom dopraveneho, norskeho, britskeho a mozno nejaky Azerbajdzan. Vzajomny pomer sa moze menit, podla toho, ktory ventil je kde otvoreny.

Vacsi rozdiel nastane, ked niekto pri cisteni sporaka mierne posunie rozdelovac plamena a taha si to inokade a v inom pomere vzduch.

 

hodnocení

2x

Ak chcete poznat pravdu, musite si objednat analyzu zlozenia, co nebude lacne. Ziadny velky rozdiel tam ale nebude, stale je tam metan ako hlavna zlozka. Vyssi podiel propanu a butanu je len plus, uvolni sa viac energie pri spalovani.

kenav

Od kdy se do zemního plynu míchá propan a butan?Jinak kvalita plynu v bombe kolísá daleko vic.

vernon
Propan, butan a další vyšší uhlovodíky, tvoří část zemního plynu.
Ale u každého je jejich množství jiné.
kdosi

Od té doby, co pod tou zemí vzniknul. Kolik je tam propanu a kolik butanu se liší ložisko od ložiska.

cs.wikipedia.org/...

 

hodnocení

2x

Zdravím

V tomto sice starším článku je to popsané ,proč Vám připadá kvalita plynu jiná. dumazahrada.cz/... .

 

hodnocení

1x
avatar magdon

Samozřejmě, že je plyn jiný. Dřív byl jen z Ruska, teď je to převážně směs z nejrůznějších koutů světa. Neztěžujte si, kdyby to tak nebylo, pravděpodobně byste dneska neměl plyn žádný.

Rakousko a Maďarsko jsou bez plynu?

Maďarsko má ruský plyn, a platí za něj výrazně více než jiné země EU, které berou odjinud. Orbán tak dlouho lavíroval, až vyjednal nevýhodnou smlouvu. Ale aspoň má Putin na granáty.

Neberte jen okamžitou cenu, ale průměr ceny za poslední 2 roky, to je to, co zákazník musí zaplatit. Ještě loni ho měli 3x levnější, než my.

Orione,to kde ste ste našli takú blbosť. Ako Maďarsko platí za ruský plyn viac ako EU,keď EU neberie plyn z Ruska plynovodmi?

Maďarsko platí za dodávku zemního plynu víc než jiné státy EU. Co na tom nechápete?

 

 

hodnocení

1x
Spalovaní ovlivňuje i to co nasává kotel. Letošní pylová sezóna začala o měsíc dříve.
Složení plynu se samozřejmě trochu mění, proto vám dodavatel fakturuje nejen na základě odebraných kubíků.
Doma na sporáku nic nestandardního nepozoruji.

 

hodnocení

0x

Tento problém se už tady řešil v minulosti. Ze svého poznatku mohu říci že mám dojem,že se kvalita plynu jaksi přepíná.Ráno když zapnu hořák,tak mám hrnek vody daleko dřívě ve varu,než odpoledne,a plamen není tak čistý.Špičky plamenu jsou zbarveny do červena.Tak to je můj poznatek a rozhodně odmítám,že to dělají hořáky.*stop*

To je akurat vas subjektivny dojem, nie realita, technicky a fyzikalne je to nemozne.

Třeba to způsobuje jiný tlak, měnící se během dne podle odběru.
vernon
Tlak pro hořák je stále stejný. Kotle i sporáky mají totiž regulátor...

 

hodnocení

0x

Pravdou je, že rozdíl ve výhřevnosti zemních plynů z různých ložisek může být i 20%, ale nejspíš tak velké rozdíly tu nemáme, a co si pamatuju, ruský plyn měl průměrnou výhřevnost, tak je otázkou, jestli běžný uživatel je schopen to nějak rozlišit, nebo jsou to jen dojmy.

 

hodnocení

0x
avatar nomohakon
Asi jiné smradíky než co se přidávalo dřív.

 

hodnocení

0x

Možná už vám zkoušejí přidávat do metanu (zemí plyn) vodík.

Je to únosné tak do 10% vodíku, výkon klesne cca. na 97%.

Spalování směsí zemního plynu s vodíkem v domácích plynových spotřebičích – 1. část

https://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime-plynem/21952-spalovani-smesi-zemniho-plynu-s-vodikem-v-domacich-plynovych-spotrebicich-1-cast

Spalování směsí zemního plynu s vodíkem v domácích plynových spotřebičích – 2. část
https://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime-plynem/21989-spalovani-smesi-zemniho-plynu-s-vodikem-v-domacich-plynovych-spotrebicich-2-cast

Evropská unie připravila velký plán takzvaného Green Dealu, který zásadně změní evropský energetický trh. V rámci taxonomie (tedy jakéhosi jízdního řádu celé přeměny) se bude muset v Evropě už za pár roků přimíchávat do plynu vodík, který se vyrobí přebytky z obnovitelných energetických zdrojů, a posléze se dokonce bude spalovat pouze vodík. Je pravda, že nyní ještě není vše tak úplně uzavřeno, protože v rámci války na Ukrajině se ještě ledacos může změnit. Ale zdá se, že EU nebude chtít tento plán brzdit, naopak kvůli odstřižení závislosti na ruském plynu vše naopak urychlit. Na místě tak je dotaz čtenáře:

Musí se měnit plynový kotel kvůli přimíchávání vodíku?
https://www.dumazahrada.cz/clanek/plynovy-kotel-vodik-20220320.html

Tady je aktuální článek: Dvě úspěšné topné sezóny se směsí zemní plyn a vodík (17.1.2024)

Provozní zkouška směsi zemního plynu a vodíku po dobu dvou sezón potvrdila možnost využít až 20% podíl vodíku prakticky bez potřeby měnit plynové spotřebiče.

https://vytapeni.tzb-info.cz/vytapime-plynem/26348-dve-uspesne-topne-sezony-se-smesi-zemni-plyn-a-vodik

U zemního plynu v ČR lze počítat s průměrným spalným teplem cca 10,7 kWh/m3. U vodíku je spalné teplo 3,56 kWh/m3, tj. cca 3,23 krát menší. To znamená, že se zvyšující se koncentrací vodíku musí stoupat množství směsi zemní plyn-vodík, které je přiváděno do spotřebiče, pokud má mít stejný tepelný výkon.

20% podíl vodíku znamená snížení výsledného spalného tepla z cca 10,6 na 9,21 kWh/m3. To znamená zvýšit množství dodávaného plynu o cca 15 %. Již v současnosti vzhledem k nejrůznějším energeticky úsporným opatřením v oblasti potřeby tepla pro budovy klesá spotřeba plynu. I z pohledu přenosové kapacity distribučních sítí včetně domovních přípojek se 20% příměs vodíku k zemnímu plynu jeví jako bezproblémová.

Takže to bude mít menší výkon (20% vodíku = 95% výkonu s metanem a nižší účinnost) a musíte spotřebovat víc této směsi.

 

ja1
hodnocení

0x

Zemní plyn používáme k vaření a topení od roku 1988. Původně byl na vaření klasický, přetryskovaný sporák Mora a na topení a ohřev vody maďarský plynový kotel ÉTI 15E s připojeným kombinovaným bojlerem.

Vše fungovalo bez problémů až do roku 2014 kdy kotel nahoře prorezl a začal prosakovat. Při té příležitosti jsme již kotel nechali vyměnit za kondenzační s vestavěným zásobníkem asi 50l od firmy Buderus a současně dali rekonstruovat kompletně rozvody topení a plynu z ocelových na měděné.

Opět vše fungovalo spolehlivě (kromě dvakrát zanesené hadičky od expanzní nádoby v kotli kterou stačilo prošťouchnout drátem) až do podzimu 2023 kdy najednou kotel přestal hřát a ohřívat vodu a začal psát chybu - porucha plynové armatury.

Přijel servisák, a vyměnil takovou kostku s ventily, a při demontáži se z ní vysypal docela velkou hromádku prášku, podobnou grafitu. Povídal že je to způsobeno sirovodíkem z plynu, který s mědí reaguje za vzniku tohoto svinstva. Stejným svinstvem byla potažená uvnitř i měděná přívodní trubka (vnitřní součást kotle!) k této armatuře. Tato trubka je svislá, pod armaturou, takže když kotel zapnul, tlak plynu to svinstvo vmetl nahoru do armatury a zničil jí. Tak armaturu servisák vyměnil, trubku vyčistil a kotel zase začal fungovat až do letošního března.

Kotel zase přestal fungovat (už za pět měsíců!) a začal psát tu samou závadu. Tak jsme doma měli studený odchov. Servisák přijel, vyměnil armaturu, vyměnil přívodní trubku za nerezovou a ještě řekl že nám sežene plynový filtr aby se armatura znovu neucpala tím svinstvem.

No, musím to zaťukat na dřevo - filtr sice ješte nemáme ale zatím je pokoj (používáme totiž kotel na ohřev teplé vody).

Takže za mně hovořím ano, v plynu co byl dodávaný dříve a dnes skutečně je rozdíl. A to k horšímu. Obě opravy byly pěkně drahé.*zed*

Některé plyny obsahují vyšší obsah sirovodíku, ale měly by se vejít do normy. U vás to tipuju, že vám dodavatel poslal nějaký nekvalitní plyn, chtělo to odebrat vzorek a nechat udělat rozbor. Kdyby plyn nevyhověl, veškeré náklady by šly za dodavatelem.

 

tojejedno
hodnocení

0x

kondenzační kotel se musí nechat minimálně jednou z 3-4 roky vyčistit, jinak se tím bordelem ucpe

měl jsem ve spalovací komoře naprosto ucpané to žebrování popelem, musel to dát ven a čistit nějakým svinstvem s horkou vodou, pskalo to jak sopka :D

od té doby jednou za 3 roky servis s čištěním , vyjde to levněji než ta oprava

 

jaj*
hodnocení

0x
Poslední dobou déle trvá než se mi rozehřeje pánev.

Manželce taky.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]