Zdravim. Premyslime o koupi elektrickeho auta a dokud jsou dotace na fotovoltaiky a tep.cerpadla-zacal jsem trochu zjistovat co a jak, ale stejne nic nechapu. Mate nekdo zkusenosti? Vyplati se to vubec? Jestli tomu dobre rozumim, tak TC je lepsi, ale navratnost cca 16 let?
Máme fotovoltaiku a elektroauto. FVE jsme nepořizovali ani tak z přesvědčení bůchví jaké návratnosti, ale jako investici peněz, které v bance ztrácely hodnotu. Elektromobil máme proto, že si nám líbí a ne proto, abychom ušetřili nebo zelenili. Tepelné čerpadlo pořídíme až odejde elektrický kotel stáří asi 25 let. FVE máme necelý rok a vypadá to na návratnost cca 10 let. Elektromobil šetří kapsu - spotřeba je zhruba 80 Kč na 100 km a i náklady na značkový serv ujdou. Nabíjení auta není nijak synchronizované s FVE, neb se to v našem případě nevyplatí.
U auta není až tak důležitá spotřeba na km, jako celkové náklady na km.
gg*
U vše aut jsou důležité náklad na kilometr jízdy. I u BMW , Mercedesu Porsche a Ferrari. A vidíte, někdo si je koupí a nejezdí škodovkou, VW a Dácii.
gg*
Oprava: U všech aut jsou důležité náklady na kilometr jízdy...
kenav
Elektroauto nabijite doma,pokud ano prozradte parametry nabiječky
gg*
Nejběžněji se doma nabíjí 3x16A, takže 11kW. Hodně záleží od elektro auta, co zvládne a pak od elektro přípojky. Rozmezí je cca 2kW jednofázově (230V 8A) až po 3x32A (22kW).
Většina lidí zajímá jen spotřeba, proto jsem nic jiného neuváděl. Auto Ioniq z Německa stálo 650000 (2 roky staré předváděcí vozidlo, najeto 800 km). Servis skoro nic nestojí a teď po záruce tam nebudu jezdit; furt chtějí čistit klimatizaci, vyměňovat vodu v ostřikovači nebo oprašovat brzdy. Mám wallbox Tesla 3x16 A, ovšem náš Ioniq umí jen jednu fázi a nabíjím proudem 12 A. V létě dávám auto na nabíječku dopoledne, zbytek roku čas neřeším. FVE máme 10 kW, baterkamy mají 11 kWh. Spotřeba domu je cca 15 MWh, půlku pokryje FVE.
jirib
15MWh za rok?To topíš do bazénu? Ty nejezdíš s autem do práce? Přes den je auto většinou pryč... Jak dlouho nabíjíš to auto jednofázově...několik dní?Opět otázka.Ty nejezdíš každý den do práce?
Dům je 150 let starý a zaříznutý do svahu, takže topení jde trochu ztuha. Do práce ve svých 78 letech nejezdím. Ročně najezdím do 10 000 km, spotřeba je něco přes 13 kWh/100 km. Nabíjím 1x až 2x týdně, vždy tak 4 - 8 hodin.
jirib
Píšete dopoledne...4-8hodin...to je celý slunečný den 6 měsíců v roce... Vaše nabíjení odpovídá zhruba 20.tis.km za rok... Takže najezdíte prd,to už je lepší taxík než mít penize ve fotovoltaice a elektroautě.Stále nechápu spotřebu malého reaktoru...
Souhlasim a vim, ze kdyz vlastnorucne tak vyjde na levneji a o dost, znamy to dokonce pocital, ale jeste vedet co a jak se sestavuje
gg*
Jestli nemáte nějaké Elektro vzdělání a všeobecně nadšení do technológií, tak je to celkem sci-fi a nebezpečné dělat si to sám. Hlavně to je další "krám" do baráku. Jakou máte roční spotřebu elektřiny? Co si od toho slibujete? Jaké máte plány ohledně elektromobilů a tepelných čerpadel? Jak teď topíte a ohříváte vodu? Jinak systémy na ohřev vody jsou celkem jednoduché a mají i nejrychlejší návratnost.
Při samomontáži získáte za své peníze zhruba 2x tak velkou elektrárnu než když to dělá dotační firma. Ale samozřejmě pracujete zadarmo.
gg*
Hlavně když to uděláte sám, tak bude složité získat revizi a připojení do sítě. To musí povolit distributor eg.d, ČEZ, PRE.. Jinak pozor na přetoky do sítě, protože pak hrozí vysoká pokuta.
Proč byste to připojoval do sítě? Vždyť by vám vyměnili elektroměr a sledovali by každou fázi zvlášť. Tedy na jedné byste vracel něco téměř zadarmo do sítě a na druhé byste ve stejný okamžik čerpal ze sítě násobně dražší eletřinu. A to se zajisté málokdy vyplatí.
Proto pěkně s offgrid měničem a baterií a vše doma spotřebovat.
gg*
Když se vybere správný měnič, tak to může fungovat správně. Ale pravděpodobně nebude offgrid ale hybridní měnič. Každopádně to není nic pro běžného uživatele. To chce spíše nadšence do techniky, který ví co má dělat, nebo je schopný se to naučit. Ono několik stovek voltů stejnosměrného napětí dokáže být sakra nebezpečné. To určitě dobře víte.
V prumeru jsme na 12.4 kwh rocne a fve asi neni tou nejlepsi volbou oproti TČ? Preci to funguje i v noci i v zime a stoji cca stejne
jirib
Asi 12,4Megawattshodin za rok...? Kilowatt by bylo málo,mega,to je zase malý Temelín... Návratnost investice hraničí s funkčností... Myslíte si,že TČ bude fungovat 16let?
Na TČ potřebujete nízkoenergetický dům...,jinak se šetření nekoná... Při investici několika set tisíc Kč...s TČ a panely dnes možná 750.tis... Provoz elekromobilu asi za 1,50Kč/km...si to spočítejte,při spotřebē cca 16-22kWh/100km...a to na to nesmí moc šlapat...
@jirib Když si koupíte tank, tak jezdíte za těch 20kWh/100km. Když si pořídíte normální auto, tak spotřeba okolo 15 kWh/100km (ale i méně) je běžná. Taky mám průměrnou dlouhodobou spotřebu 14kWh/100km. V zimě při nabíjení ze sítě tak jezdím za 1Kč/km, přes jaro, léto až podzim ze slunce.
@jirib Taky? Posuzujete podle sebe? Já jsem normálně pracující člověk v nepřetrižitém provozu co dělá 12ky. To auto se dá ale v pohodě nabít ze slunce o víkendu, po celotýdením provozu.
A jak Vám někdo má říct dobu návratnosti, když neví nic o vašem domu, ani o tom kolik najezdíte a kde.. Spíše nevyplatí než vyplatí. Když si koupíte slušný diesel, budete na podobné ceně za km jako u EV. TČ je otázka čím topíte teď, jaké máte další možnosti, kolik protopíte atd.
Soused má vlastnoruční sestavu FVE. Není žádný elektrikář a liboval si, jak to měl za chvíli složené - údajně jen propojujes kabely podle návodu jako např u pc nebo televize... nevím, tlumocim, jak jsem nakoupil. Podíval bych se na nějaká videa na webu. Samozřejmě toto není napojeno do sítě! Má to na bojler, mrazáky...
Problém amatérského samodomo je zejména ve spolehlivosti, a to ve všech oborech. V diskuzích a poradnách je plno dotazů lidí, co něco sestavili a ono to nechce fungovat. Takže ano, lze to, většinou to i bude fungovat, ale nesmí to být naprostý amatér. Ostatně kolik lidí okolo vás si navrhuje a sestavuje vlastní počitače nebo televizory?
Je to přesnê naopak. V poradnách je spousta dotazů od dotačních nešťastníků, kterým to nefunguje a od kterých dává firma poté, co shrábla dotaci, ruce pryč.
tm
Tak je asi jasné, že ten, co neumí vyměnit žárovku, tak to asi dělat nebude...
Jsou dvě možnosti: buď neumí počítat ani jeden z nás, nebo oba. Vyšlo nám totiiž oběma totéž, lišíme se jen ve vyhodnocení výsledku. A to s uměním počítat nesouvisí.
jirib
Neumíte si spočítat,kolik jste do toho investoval? Kolik set tisíc?
Zkušenosti mám s elektromobilem i s fotovoltaikou (bez dotací). V mém případě se vyplatí oboje. TC jsem se vyhnul, pro jeho spornou výhodnost. Ovšem záleží oproti čemu to TČ porovnáváte. V mnoha případech končí životnost TC dříve než se začne vyplácet jeho velká pořizovačka. Více výhodné je raději pořádně zateplit dům, střechu, pořídit kvalitní okna.
Ano, je třeba střídač, ale jeho cena bude nízká, hádám kolem tisícovky. Z Aliexpressu ještě míň. Ale levnější a hlavně bezúdržbový, bude ohřev vody přímo sluncem. Ať už slunečními kolektory na střeše nebo takové ty čené propletence z hadice.
Tepelné čerpadlo by potřebovalo k panelům baterku, protože by mu nedělalo dobře neustálé vypínání když zajde slunce za mraky. Baterky by to zbytečně prodražily.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.