Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Napojení anhydritu na schodiště

Od: stovi odpovědí: 27 změna:

Dobrý den,

jak nejlépe vyřešit detail napojení anhydritu s podlahovým topením na betonové schodiště z pohledu dilatace? Betonová podlaha v patře je stávající, schodiště se betonuje nové a jde mi tedy o to jak udělat poslední schod.

1. návrh

Vybetonovat poslední schod jen do výšky EPS a pak to celé přelít anhydritem. Je potřeba anhydrit a schod ve vodorovné rovině jestě něčím oddělit?

2. Návrh

Vybetonovat jen předposlední schod a celý poslední vylít anhydritem s tím že napojení by bylo ve vnitřní hraně dvou schodů.

Na schodišti i na navazující podlaze bude lepený vinyl, každý větší spoj tedy bude vidět.


Napojení anhydritu na schodiště
Napojení anhydritu na schodiště #2

 

 

27 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

gg*
hodnocení

2x
Ani jeden způsob. Poslední schod udělejte až nad betonový strop do výšky budoucí podlahy. Rozměr schodu bude stejný jako u dalších stupňů toho schodiště. K tomu schodu pak položíte EPS uděláte dilataci a dolejete anhydrit.
krtek6

tak tak...a pokud už je schod udělaný tak se prostě nadstaví jeho výška, aby udělala bednění pro anhydrit...akorát...tady je to sice schématicky...ale vzhledem k tomu, že anhydrit bude 5cm minimálně...a nějakej polystyren...aby ten poslední schod nebyl vysokej půl metru

30.01.24 10:17

*palec*

 

stovi
hodnocení

Pokud ale anhydrit oddilatuji od posledního betonového schodu 10mm pásem, lepený vinyl se v tomto místě prošlape...To asi nebude vhodné řešení.

krtek6

co ti pomůže 10mm mileron jako dilatace od schodu když ty nemáš řešit dilataci, ale výškové problémy a to, aby se ti ten anhydrit měl kam vylít, respektive nevylil na schody

re4zon
Proste v tom miste daji jen tenky pas, treba 3mm, schod asi nema sirku dva metry aby to necemu vadilo.
krtek6

znovu...jeden o koze a druhej o voze...on musí vyřešit to co jsem zvýraznil červeně...ne dilataci

*a to jsem teď jak jsem to v rychlosti ještě maloval ještě zjistil, že jsem započítal jen anhydrit a EPS..ale chybí mi tam tloušťka podlahového topení, které nevím jaké bude..když teplovodní tak to bude dalších 10cm..takže výsledek? Poslední schod vysokej jak prase..

Napojení anhydritu na schodiště #3
krtek6

těch chyb tam mám evidentně víc...ale už nemohu editovat..u toho spodního jsem tu čáru přetáhl moc dolů až po schod...

ono tady v tomto případě jako vyřešení jednoho problému generuje problém další...on když chce zvedat podlahu v patře o EPS + podlahovku + anyhdrit tak musí všechny schody nadbetonovat o tu výšku co to zvedl, aby měly všechny schodý výslednou nášlapnou výšku stejnou a tím mu zas vznikne problém dole..kde se mu přenese ta výška z patra do přízemí, kde bude muset udělat nějakou mini podestu, aby zas neměl ten první nástupní schod vysokej...

 

stovi
hodnocení

Já ale žádné výškové problémy nemám, ani jsem o nich nepsal. Výška podlahy a i výška schodů je spočítaná tak aby to vyšlo na čistou podlahu. Budou 4cm EPS a 6cm anhydrit, k tomu je dopočítaná výška schodů. Šířka je 2m (1m schod a 1m volný prostor nad spodním ramenem schodiště.


doplněno 30.01.24 09:34:

Přijde mi lepší vybetonovat poslední schod jen do výšky EPS, kraj vyšalovat a zalít celé anhydritem aby se tam žádný dilatační pásek nemusel dávat.

Napojení anhydritu na schodiště #4
krtek6

To, že jsi o nich nepsal, neznamená, že je mít nemůžeš nebo jsi s nima nepočítal...takových už bylo..a až bys to vylil tak by následoval další dotaz co s tím máš dělat...proto jsem to zmínil...a kreslíš to furt blbě, což dokazuje buď to, že nevíš co děláš nebo nechápeš co ti píšu... má to být takto...

*to modrý co nejde skoro vidět, je obvodový mileronový pásek

Napojení anhydritu na schodiště #5

Téměř dobře, ale ten poslední výstupní schod by měl mít stejnou šířku jako ty ostatní. Podle vzorce 2v +š =630 mm, tedy např. 170/ 290. Nivelační anhydrit pak od schodu oddilatovat, stačí mirelonový pásek tl.3mm. Ve všech těch malůvkách jste zapoměl(i), že i poslední schod musí být celý.

stovi
hodnocení

@krtek6 Psal jsem 4cm EPS (pro přichycení trubek podlahového topení dostačující) a 6cm anhydrit. Nechápu proč tady pořád řešíš nějakou výšku, výšky jsou spočítané správně. Tvoje řešení s dilatačním páskem (který by měl být 8mm) mezi anhydritem a schodem je možná použitelné pro zámkový vinyl, ne pro lepený...
krtek6

@ ingjirimares, ano, ano vím..já jsem se chtěl co nejvíc držet autorova schématu, tak jsem to zas tak neřešil..a ten mirelon jsem tam dal;) sice ne možná tak okatě, ale upozornil jsem na to tou modrou barvou*smich**hi*

krtek6

@stovi: a já jsem schválně napsal, že EPS i Anhydrit bude po 5cm. Zkus použít hlavu a zamyslet se nad tím proč jsem to tak udělal. Až na to přijdeš, tak mi poděkuj...A to jestli bude dilatační mirelon 3,5,8 nebo 10mm je tady v tom problému tak nepodstatná informace, ale ty to furt řešíš jak světovej problém...udělej to prostě tak jak jsem ti to nakreslil...

stovi
hodnocení

@krtek6 Tak to si náchám rád vysvětlit abych ti mohl poděkovat, proč mi doporučuješ 5cm EPS + 5cm anhydritu když musím pro podlahové topení použít 6cm anhydritu?

Nevím jestli si měl někdy v ruce lepený vinyl, asi ne když nechápeš proč řeším tu dilatační spáru.

krtek6

@stovi: kvůli úspoře materiálu a hlavně peněz a času. 1cm EPS je podstatně levnější jak 1cm anhydritu. Nehledě na to, že menší tloušťka anhydritu = kratší doba tvrdnutí a schnutí = rychlejší doba navazující výstavby. Nevím kde jsi přišel na to, že nad podlahovkou musí být 6cm vrstvy. Běžně se dává 3,5-4,5cm do nevytápěných skladeb a 5cm na vytápěný podlahy. 6cm je zbytečnej luxus, proto ti to rozporuju. A furt s tím tvojím vinylem. Dilataci řešíš úplně zbytečně, protože stejně v tom místě ten přechod mezi podlahou a schodem budeš mít olemovaný schodovou lištou, která ti tu dilataci v řádech mm zakryje...stačí takto?

stovi
hodnocení

@krtek6 Ano 3,5 až 4,5mm souvislé vrstvy, tedy nad trubkami. Vzhledem k tomu, že podlaha není úplně rovná všude těch 6cm být nemusí. Lepší než se někde dostat pod spodní hranici.Schodová lišta přece nebude v ploše podlahy (napojení anhydritu a posledního schodu, modře označeno) , ale na hraně schodu (červeně označeno). To je nesmysl.

Napojení anhydritu na schodiště #6
krtek6

právě, že bude tam kde je modrá...protože první a poslední schod má byt z hlediska bezpečnosti označený jinak než ostatní okolí...takže je to furt tak jak píšu...a tam kde je červená čára..tam je roh schodu tam se taky dává lišta...a pokud chceš ten schod přelít celej až po jeho hranu )červená čára)...tak furt platí to co jsem už psal dříve...zabednit čelo posledního schodu a zohlednit výšku nalití u dalších schodů

krtek6
Ale pokud ten schod přeliješ celý až po hranu..tak dřív nebo později se ti to nejspíš vydroli tak či tak...
stovi
@krtek6 můžeš poslat foto svých schodů? To označení bych opravdu rád viděl :)
krtek6

@stovi. v 2+1 bytě těch schodů moc nemám

stovi
hodnocení

@krtek6 tak tím se to vysvětluje :-D

 

 

hodnocení

0x

Principiálně takto. Poslední schod musí být celý a skladba podlahy ho dorovná

Napojení anhydritu na schodiště #7
stovi
hodnocení

@ingjirimares Jak by jste v tomto případě vyřešil detail napojení na anhydrit s potřebou dilatace a použití lepeného vinylu, který potřebuje nivelovanou podlahu?

V 10:25 jsem na to odpověděl a i předešlé malůvky to obsahují. Při kreslení detailu si musíte nakreslit opravdu vše, včetně nosné konstrukce a řešit i přenos hluku ze schodiště do okolních konstrukcí. Doporučoval bych se v tomto obrátit na projektanta, protože čím více požadavků je kladeno na detail, tím složitější je, ho vyřešit. Ale vůbec bych to tím hlukem ze schodiště nekomplikoval, to už je takový projektantský high tech. Vám stačí provést plovoucí podlahu tak,aby se hluk z podlahy nešířil do okolních kostrukcí. Tím se zároveň řeší i dilatace anhydritu. Jestli přiznáte nebo nepřiznáte dilataci i v nosné konstrukci záleží na konstrukčním řešení osazení schodiště na podestu. Od tohoto pak můžete řešit další.

 

hodnocení

0x
avatar dakon

Dobrý den,

nejsem specialista, ale máme anhydrit vylitý jako poslední schod, zakryté shodnicí z lamina. Vršek překrytý alu lištou. Na tom je nalepeny 3mm vinyl. Ohlídejte si dobře výsku. U nás to přelily - špatně udělaná výška. Za nadlití jsem nezaplatil, ale topí to hůř a schod je vyšší

I špatné detaily jsou k něčemu dobré. Alespoň víte, že tudy cesta nevede. On anhydrit na polystyrenu jako poslední schod nemůže dobře fungovat, protože je schod příliš křehký. Navíc nelze rozumně zakončit podkladní polystyren. A tady to nevyšlo ani výškově. Takže špatně navržený detail. Vyplatí se to plánovat ještě před tvarováním nosné konstrukce schodiště. Když je to tvarově dané a špatně spočítané výškově, tak se s tím už nedá nic dělat

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]