Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Hydraulické šoupátko

Od: honzas1® odpovědí: 12 změna:
Zdravím. Nevyzná se tady někdo v hydraulice? Zajímá mě, jak funguje hydraulický válec ve druhé poloze šoupátka. Dekuji.
Hydraulické šoupátko

 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x
avatar amper

P je napojeno na přívod

T je zpátečka

A a B jsou vstupy do válce

Pokud běží čerpadlo připojené na T, jde olej plným průřezem zpátky do nádrže hydraulického agregátu. Co je ve válci a v jeho přívodních hadicích, to tam zůstane. Válec je tedy zablokován v poloze, kde skončil.

Oprava: ...pokud běží čerpadlo připojené na P...

(jde o popis požadované střední polohy rozvaděče)

hodnocení

Děkuji za odpověď. To je mi vše jasné. Jsou zde tři polohy. 0 uprostřed-to je obtok, kdy jde olej z cerpadla zpet do prepadu. 1 poloha olej jde do A vstupu valce a B jde zpatky z valce do prepadu. Ale u te druhe polohy, pokud to dobře chápu, tak tlak jde na a i b hydraulickeho valce současně... To se nějak přetlačují?

Tlak současně na A i B nejde u druhé, ale u třetí polohy (tedy té nejvíc vpravo). Koukal jsem na to, tohle zapojení jsem nikdy neviděl v praxi. Pokud jde tlak oběma směry, za předpokladu shodných průžezů (pástní tyč z obou stran) by měl být válec bez pohybu. Při jednostranném zatížení (třeba hmotnost závaží) se pak dá do pohybu. Pokud mám pravdu,trochu nechápu praktické využití, protože stejného výsledku by se v takovém případě dalo dosáhnout i jednočinným válcem.

Omlouvám se za zmatení s číslováním poloh, je to nepodstatné, nějak jsem to označení 0, 1, 2 na první dobrou nepobral, ale oba víme, o které poloze je řeč.

Ta poloha na pravé straně obrazce se využívá pro rychloposuv.

Hydraulický válec má pístní tyč pouze na jedné straně, takže když přivedeš olej na obě strany, tak se pístní tyč pohybuje zrychleným pohybem ale má výrazně menší sílu. A toto se dá použít pouze pro pohyb pístní tyče směrem ven z tělesa válce.

@colombo: Tomu nerozumím. OK, mám dvoučinný válec s jednou pístní tyčí. Přivedu olej pod píst (tedy tam, co není tyč) a zároveň nad píst. Tím dosáhnu menší síly, ta pak odpovídá pouze průřezu pístní tyče. Kde poberu větší rychlost?

Přesně jak píšeš. Síla je malá protože tlačí pouze na plochu pístní tyče. A rychlost je vysoká, protože olej který přitéká taky tlačí "pouze na plochu pístní tyče". Přitom se zbývající olej ve válci přelévá (přepouští / přetlačuje) z prostoru s pístnicí do prostoru bez pístnice.

hodnocení

Děkuji. Tak nejak jsem to postupne vydedukoval. Plati tedy ze vysledna sila valce bude v obou smerech stejná? Tzn ze se ty sily pokrati? ( Plocha vnitrku valce minus plocha mezikruží u pistni tyce)? Podle me hlavni ucel byl ten, aby rychlost posuvu byla v obou smerech stejna.

@colombo: Asi jo. Ten objem oleje se ze systému ztratit nemůže. K čemu se ten rozvaděč v praxi používá?

Levá poloha - pohyb. Neutrální střední - aretace v poloze. Pravá - rychloposuv. A zpětný posuv musím řešit mimo rozvaděč?

@honzas1

Platí pouze to, co vypočítáš nebo ověříš u konkrétního hydraulického válce. Když budeš mít plochu pístní tyče stejnou jako plochu mezikruží, tak bude stejná síla při pohybu v obou směrech. Ale rozhodně to není pevná podmínka. To zapojení můžš použít pro jakékoliv rozměry hydraulického válce.

@amper

Zrovna takový rozvaděč (pouze s ručním ovládáním) mám na doma postavené štípačce na dřevo. Hydraulický válec jede rychloposuvem směrem od dřeva (pístní tyč vyjíždí z válce) a při štípání probíhá pracovní / pomalejší posuv (pístní tyč zajíždí do válce).

Ve střední poloze je tlak (P) propojen do odpadu (T) a čerpadlo tak pracuje s minimální zátěží a olej pouze cirkuluje. Nemaří se energie tak, jako když čerpadlo ve středové poloze musí protlačit olej přes přepouštěcí tlakový ventil.

hodnocení

Konkretne to funguje s valcem 80/56 300mm a tlak je 200 bar. Pokud hadice prekrizim, tak to nejede. Takze asi tak jak jsi psal, pouze pro vysuv pistu. ano, pokud je plocha mezikruží poloviční oproti plochy válce, tak by mely byt sily na obě strany stejne. Pokud se pomer ploch změní, tak i síly.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]