Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
mám dotaz,v poslední době mi dost často praskají žárovky v koupelně a na wc.4ím to prosím může být,je to nekvalita žárovek?Proč to při spálení žárovky vyhodí nejenom světelný jistič,ale i hlavní?Bylo by řešení použití led žárovek?
Děkuji.
Mozno mate stare zasoby, ktore boli skor na nizsie napatie okolo 220V a mate tam skor vyssiu hodnotu, ale stale v norme, maximum je 230V + 10% = 253V. Pri prepaleni vlakna vznikne obluk a ide to cele do skratu, preto to vyhodi aj hlavny istic.
Ano, kvalitne ledky su riesenie, len pozor na typ svietidla, uzatvorene sklenene gule nerobia ledkam dobre, prehrieva sa to. Zvazte vymenu celeho svietidla za typ, ktory ma ledky aj zdroj vstavany.
Proč vám to dělá nevím, ale že vláknová žárovka často vyhodí jističe je běžný problém, děje se to proto, že přepálené vlákno v žárovce způsobí zkrat. LED žárovky tohle nedělají, ty chcípnou v poklidu.
Bylo, žárovky již praskat nebudou! Budou odcházet ledky..., teď vážně. Elektrikáře, revizáka, nechat změřit jak napětí, tak impedanci smyčky, zda není porucha na PEN (N) vodiči. Jinak mrkni na jaké jsou napětí. Dřívější žárovky byly vyráběny na 225V! Dnes většinou na Ujm 240V! Vlákna - kvalita je také jaká je.., a je jedno zda žárovky vyrábí Tungsram, Osram, nebo
... stejne vše je z PRC. Do vakua žárovky se přidává netečný plyn, takže když vlákno přehoří, vznikne dostatečně velký zkratový proud, který vyhodí i hlavní jistič. Aspoň víš, že vypínací smyčka je ucházející.
PETER bol rychlejší!
Kromě nekvalitních nebo nevhodných (na nižší napětí) žárovek (tam to ledky vyřeší, pozor na vhodnost svídidla - přehřívání elektroniky v ledce),
to může být špatný kontakt, buď přímo u patice žárovky enbo někde v krabici, vypínači, rozvaděči i na jiném okruhu/ fázi, zaměř se ne N a PE příp. PEN. Můžou vznikat napěťové špičky enbo se tam napětí dostane z jiné fáze přes vadný spotřebič/ PEN (napětí neni fáze - zem 240V ale fáze - fáze
Vyhození víc jističů není nic divného, při přepálení vlákna vznikne el. oblouk který má nižší odpor než vlákno = prakticky zkrat a pokud jsou jističe stejně rychlý tak vylítnou všechny.
To je vlastnost novějších žárovek, které mají kratší a tenčí vlákno a méně podpůrných drátků než mívaly dřívější. S elektroinstalací to nemá vůbec nic společného. LED žárovky jističe nevyhazují, jejich životnost ale není větší bez ohledu na cenu a výrobce.
V první řadě by jsi měl lépe specifikovat pojem "dost často" - každý týden, měsíc, rok? Pak by nebyly k zahození informace o jakou žárovku se vůbec jedná - klasickou, halogenovou, úspornou?
Dále bych pokračoval dalšími doplňujícími otázkami - kolik wattů má ta žárovka a v jakém svítidle je umístěna (otevřeném, malém uzavřeném...), jestli při svícení pozoruješ nějaké změny jasu (což by mohlo směřovat k té thézi o mizerném nuláku kdesi v rozvaděči), zda máš stejné (tj. stejně koupené) žárovky i jinde po bytě atd.
Bez těchto informací budou odpovědi vypadat tak jak vypadají...
U tchýně praskaly žárovky taky v koupelně pořád. Občas i blikaly. Utáhl jsem dráty v objímce a za pár dní se vše opakovalo. Tak jsem odstranil světlo a dal tam věneček do krabičky. Pak na ten věneček zapojil světlo. Již se nic nestalo - praskání ustalo i to blikání. Po utáhnutí drátů /hliník/ v objímce a vrácení objímky do světla, se dráty opět uvolnily a praskaly žárovky. Dej tam taky věneček a z něj dej měděnej kabel do světla a máš pokoj.
Vyskytuje se to snad jen u patic E27. U E15 jsem se s tím ještě nesetkal. Zrovna dnes jsem řešil světlo s E27 a ejhle, na objímce byl špatný kontakt. Světlo zlobilo už dříve. Pokud je nedokonalý kontakt, světlo může blikat nebo i přestat svítit. To vidím jako jednu z možností závad těchto svítidel s těmito paticemi
Ono v poslední době byly taky dost časté výpadky elektřiny (popadané stromy do vedení nebo problémy s rozvodonou síťí). Takže často při velmi krátkém výpadku elektřiny žárovka pohasla a zase se rozsvítila. To mohlo zkrátit životnost žárovky a možná proto teď žárovky praskají.
To nemyslíš snad vůbec vážně. Jak může pokles napětí způsobit (při krátkém výpadku) POHASNUTÍ a znovu rozsvícení
zkrácení doby života? Dolož. Totiž pokud vlákno nevystydne má daleko větší odpor, než když je chladné! A to až 10x.
Tznamená, že při vychladnutí (studenou žárovkou)protéká proud až 10x větší , než jmenovitý. Proto žárovka z 99%
praskne při rozsvěcení! I žárovky, které se zapínají přes stmívač mívají z tohoto důvodu až 10 násobnou životnost. Vlákno je rozsvěceno postupně... Vysvětli nám svů názor. Děkujeme... (Viz fyzikální zákony¨
S tím vyším napětím by to zase neměl být takový problém. Jedna perlička:Sám jsem omylem na montoval 120 voltovou žárovku do běžného svítidla,tedy tehdá ještě na 220 V.Ještě jsem se divil jak 60watová žárovka pěkně svítí. Vydržela to chudera cca půl hodiny než praskla. Přitom svítila cca čtyřnásobným výkonem. No zřejmě slušný výrobek.Kdyby se někdo divil kde jsem vzal 120V žárovku,tak u nás se v podniku používala jako náhrádní osvětlení a měla stejný závit i velikost.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.