Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vnitřní zateplení zdi sousedící s nevytápěnou půdou

Od: dilek odpovědí: 30 změna:

Dobrý den, prosím o radu. Lze rozumně zateplit štítovou zeď z vnitřní strany, za kterou je nevytápěná půda? Navíc v budoucí místnosti zhruba metr nad podlahou je ve štítové zdi schod zhruba 30cm, který bych chtěl vyplnit zateplením a tím srovnat zeď. Z druhé strany zhruba 30cm nad schod je zateplená podlaha. Viz náčrtek.


Vnitřní zateplení zdi sousedící s nevytápěnou půdou

 

 

30 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

5x
Skuste sa dohodnut s majitelom susedneho priestoru a zateplite to odtial.

 

hodnocení

3x

Dobrý den. To je dotaz na inženýra nebo technika zabývajícího se tepelnou technikou. Je dobré si připravit tloušťky konstrukcí , materiály - jestli jde o plnou cihlu, děrovanou a podobně. Výpočtem se ověří, že nedojde ke kondenzaci vlhkosti v průřezu přidané tepelné izolace. Pokud k tomu dojde, musí se vlhkost během letního období odpařit, neboť by zakrátko došlo k havárii tepelné izolace. To se ověří také výpočtem. Výsledkem je pak konstatování jakou tloušťku a jaký typ izolace zvolit aby její použití bylo bezpečné a návrh konstrukčního provedení

Konstatování typu "Já bych tam dal..." a podobně , bez znalostí a zkušeností, co to může udělat , jsou minimálně mírně řečeno odvážné.

Ještě připomínám, že pokud je štítová stěna souseda, je potřeba s ním učinit dohodu, jakým způsobem bude zateplení provedeno, protože i on se může v budoucnu rozhodnout, že svoji stěnu z opuky zbourá a provede zděnou např. z tvárnic.. I on si může zhotovit podkroví. Je jasné, že pak nemůžete do jeho stěny nic kotvit. V těchto případech se jen dává separační lepenka .

 

hodnocení

1x
avatar milancukrar

Náčrtek hezký, pak se lépe radí.

Lze rozumně zateplit štítovou zeď z vnitřní strany****lze, ale já bych to zateplit ze studené strany, vyhnul se riziku s rosným bodem ve zdi, pod polyšem. Ten odskok využít na cokoliv. Třeba police na cokoliv a podobně. Zkrátka nezměnšovat místnost.
Přeji krásný začátek roku, hodně zdraví a úspěchů.

dilek
hodnocení

Děkuji za odpověď. No jde o to, že ze strany nezateplené půdy zateplení nemohu udělat. Není to v mém vlastnictví.A o velikost místnosti mi nejde, má okolo 40m2, takže nepotřebuji honit každý centimetr a raději bych měl zeď rovnou...Lze to nějak rozumně vyřešit s rosným bodem?

Taky bych dal 25-28cm silný polyš (lze koupit) nechat mezi polyšem a zdi mezeru, aby případný kondenzát se mohl vypařit nahoru. ono taky záleží, jaká je zima tam vedle...

 

hodnocení

0x

Já myslím, že proveditelné to je. Důležité je, aby do míst, kde je teplota stejná či nižší než je teplota rosného bodu vzduchu v místnosti, ten vzduch neměl přístup (PS a zeď za PS). EPS desky jsou sice nasákavé jen velmi málo, uvádí se do 3%, nicméně nejsou zcela odolné proti prostupu vody, čili bude nutno použít parotěsnou fólii na teplé straně ve skladbě stěny.

Dobrá úvaha. Potom by bylo dobré zvolené materiály uvést do souladu se zbytkem prostoru. Pokud je to podkroví s dřevěnými konstrukcemi, tak například sdk konstukce na ocelových nebo dřevěných profilech, parotěsná zábrana, tužší typ skelné nebo kamenné vaty, vzduchová mezera a minimalizovat prostupy parotěsnou zábranou nebo zvolit složitější konstrukci opláštění, kdy k perforaci nedojde. Na závěr opět nechat ověřit tepelnětechnickým výpočtem s bilancí zkondenzované a odpařené vodní páry.

Další elegantní návrh vidím v kombinaci přizdívky a menší tloušťky tepelné izolace. Zde opět stejný výpočet na ověření

jendad

Pokuď je tam zeď 60cm , tak předpokládejme plné cihly . Nejschudnější asi bude dát polystyrén a zazdít ho cihlou . Tepelný odpor zdi pak bude násobný oproti současnosti a mužete do zdi spokojeně vrtat a věšet obrazy :)

Kdyby ta zeď byla cihla, která má výbornou difuzní propustnost pro vodní páru, tak by možná parotěs ani nebyl nutný, to málo co prodifunduje přes PS desky nejspíš absorbuje cihla a na druhé straně se odvětrá do půdního prostoru. Kdyby se použily XPS desky, tak tohle může pustit z hlavy, u nich se uvádí, že jsou nenasákavé a pro vodní páru nepropustné (téměř).

dilek
hodnocení

Zeď je z opuky, takže pokud se nepletu, tak ta má dobrou schopnost vlhkost nasáknout, ale i vyschnout... Tak by to snad nemusel být problém?

 

hodnocení

0x
avatar vladimirsvorba

Ano, lze.
Platí pravidlo, že difuzní odpor materiálů směrem ven musí klesat.
V ČR se téměř všechny novostavby zateplují zvenku, ale například ve Francii se přes 99 % novostaveb zatepluje zevnitř.
Nebojte se toho.

Takže v ČR toto pravidlo neplatí, chcete říct *smich*. Tady je to tedy postavené na hlavu? Moc jste svojí radou tématu nepřidal,ba naopak

Platí, co se týká střešních konstrukcí. Tam téměř všichni dají za sádrokartón parozábranu.
U svislých konstrukcí to je v ČR jinak. Dlouhou dobu, začalo to v devadesátkách, tady bylo pravidlo, že 5 cm polystyrenu je ideální zateplení. Po cca 20 letech se to změnilo, že je to špatně, teď jede pravidlo, že kondenzační zóna má být v izolantu.

Blábolíte. Pravidla v tomto neexistují ale snahy se tomu přiblížit, ano. Určitě je dobré aby difuzní odpor směrem teplotního spádu klesal, ale reálně to bývá všelijak. A co se týká střech, je to obdobné. Kondenzační zóna by teoreticky měla být mimo izolaci, protože z měkkých izolací se kondenzát špatně odvětrává. Na to jsou výpočty, aby k tomu nedocházelo

A v čem blábolím?
Popsal jsem minulý stav, popsal jsem současný stav. To je prostě realita.
Stačí se podívat na podmínky NZÚ.

No právě. NZÚ, neboli nová zelená úsporám, což je dotační titul, jak získat peníze na opravy spojené se zateplením, s tím vůbec nesouvisí. Návrh musí být v souladu s ČSN , ne s podmínkami NZÚ. Pokud si někdo chce vyřídit i finance na zateplení, pak i s podmínkami NZÚ, které splnění ČSN vyžadují.

A kde jinde by mel byt rosny bod nez v izolaci u strachy? Jde o to, aby se do izolace dostalo pokud mozno co nejméně vlhkosti, ktera by tam zkondenzovala . Proto musi byt peclive udelana parozabrana. Zbytek je nutne odvetrat ven z izolace-budovy.. Podstatne je nematlat dokupy ruzne konstrukce, protoze u nekterych materialu kondenzace v dane mire je pripustna a u nekterych zcela nezadouci. Takze se musi jednotlive skladby zdi posuzovat individualne.
Jen tak cvičně jsem si zadal skladbu do programu a platí to , co napsal vladimir. Tzn. parozabrana-izolace-zdivo a pri venkovni uvazovane teplotě 0 stupnu vyhodnoceno bez kondenzace.
pane Mareši, je krásně, jak dokážete sám sebe popřít v jednom komentáři :)Cituji:"No právě. NZÚ, neboli nová zelená úsporám, což je dotační titul, jak získat peníze na opravy spojené se zateplením, s tím vůbec nesouvisí. Návrh musí být v souladu s ČSN , ne s podmínkami NZÚ. Pokud si někdo chce vyřídit i finance na zateplení, pak i s podmínkami NZÚ, které splnění ČSN vyžadují."Pokud podmínky NZÚ vyžadují splnění ČSN, tak to spolu souvisí :)

Opět blábolíte. Podmínky ČSN to musí splňovat všeobecně. Podminky NZÚ až v momentě, kdy si člověk chce vyřizovat dotace. Myslím, že je to srozumitelné

Honzas1: nepište taky bláboly. Když nemáte k dispozici všechny klimatické údaje, nemůžete tu operovat s nějakými výpočty. Platí to, co už jsem napsal do svého vlákna

 

 

tj
hodnocení

0x
Smazat příspěvek prosím.

 

slovan
hodnocení

0x
Pokud je z druhé strany nevytápěná půda, tak je půl problému vyřešeno. A zdejší strašení s "rosným bodem" vůbec neberte vážně.
Stačí na zeď v rozteči kolem 60 cm připevnit ( pomocí vrutů a hmoždinek ) buď duté profily z plechu nebo z odolného dřeva ( dub, akát, jasan ) o rozměru zhruba 4x4 cm. Vše svisle !
Na ně přilepit ( nebo taky přivrtat ) polystyren ( o tloušťce 10 až 15 cm ) a ten zaomítat štukem.
Mezi stropem a zakončením nové, předsunuté stěny bych nechal asi 3 cm mezeru se síťkou z perlinky, ať případná vlhkost z dutiny může větrat. Hotovo.
Ale pokud na té půdě v zimě neklesá teplota pod 8 stupňů ( což asi neklesá, ale chtělo by to změřit ) tak bych se vykašlal i na dutinu a plácl tu izolaci rovnou na zeď.

správně?!...

strašení s "rosným bodem".vůbec neberte vážně. ...nechal asi 3 cm mezeru se síťkou z perlinky, ať případná vlhkost z dutiny může větrat...

proč tu mezeru?

zam

Já se jen divím že ještě stojej všechny domy co nejsou zateplený.Vždyť mají rosný bod ve zdi.Někde je chyba.

a co se stane, když je rosný bod ve zdi?

Nic, vyschne, odpaří se, páč nic mu nebrání v ceste vysychání.

Ale to Vy přeci víte...

 

hodnocení

0x
Pokud mate obavy, tak existuji i materialy k tomu urcene, ale zpravidla to bývá dražší než obyč eps..pripadne by se to dalo spocitat, kde bude rosny bod. Nejvetsi havarka je, kdyz je ve spáře mezi eps a zdí.

Největší neplechu to nadělá, když se naakumulovaná vlhkost neodvětrá. To pak může při nesprávném návrhu a provedení začít vlhnout sousedův štít. Dobré je pak vědět, co v rekonstruovaných prostorách bude, jestli běžné bydlení nebo prostory na množení rybiček a podobně. Vlhkostní zátěž muže být různá a tím i problémy s tím spojené

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]