Nejste přihlášen/a.
Tu sa miesaju dve veci : pevna instalacia a spotrebice v zasuvke cez vlastny privod.
V pevnom rozvode nie je spravne odbocit zo 16A isteneho okruhu k zasuvkam vodicom 1.5, nik nemoze zarucit, ci tam niekto nestrci do dvojzasuvky varnu konvicu a elektricky radiator.
Uplne iny je pripad spotrebica, ktory ma privod napr 0.75 (stolna lampa) alebo 1 az 1,5 (varna konvica). Samotny spotrebic totiz definuje, aky je jeho max odber a neprekroci sa oteplenie vodica. Pri skrate vypne istic aj v pripade, ked tam bude kabel 0.5, vedenie sa totiz isti na skratovy prud (splnene) a pretazenie (splnene, lampicka si nevezme viac ako 40W).
Siva zona je ta pevna odbocka k svetlu prierezu 1.5, tam zrejme revizak ma pohlad, ze svietidlo bude mat maly odber.
Ele, nekaž bludy! Jak píše Peter, má to být dle ČSN tak, že ne co je do oruhu zapojeného, ale u pevného rozvodu musíš počítat se zkratovým proudem!
Ele, asi tě pozvu na přezkoušení, jestli nevíš, že nezáleží na tom co připojuješ, neboť třeba ČSN 332130 ed.3.čl.5.2.9
říká : Vedení světelného obvodu se jistí jističi, nebo pojistkami, nebo jiným jistícím prvkem se jmenovitým proudem max .
25A. Vedení musí mít takový průřez, aby bylo předřazeným jistícím prvkem jištěno proti přetížení i zkratu!
Ano opírá se o článek jmenované ČSN, Ale když napíše A musí napsat i B:
A: citace: Pro pevně připojené jednof spotřebiče o příkonu do 2000VA, nevyžadující jištění (např. ventilátory, el. pohon žaluzií),lze připojit na společný obvod s jiným zařízením.
Ale pak je tu B citace: Při dimenzování přívodů k motorům se vychází ze jmenovitých proudů jistících přístrojů (jističů, pojistek apod),a vedení se volí tak, aby předřazený přístroj jistil přívod! Přitom je nutno dbát podmínekj určujících průřezy vedení - viz ČSN 332000-5-523 v plat. znění!
Ten revizor je nějaký divný. On je placený za to, že prověří, zda instalace odpovídá platným normám a snese i maximální možné zatížení. Jakou použije zákazník žárovku mu přece musí být jedno, žádné předpoklady do revizní zprávy nepatří. A k meritu věci, už přece v zadání otázky si sám odpovídáš, přece není možné jistit 16A jističem obvod, který snese maximálně 10 amper. Ostatní diskuze mi přijde jen jako nepodstatná vata. Taky z praktického hlediska je důvod, proč to takhle nedělat. Bude-li někdo cokoliv spravovat, automaticky v rozvaděči vypne světla, rozšrubuje vypínač a bum. Proto takové úlitby už v dnešních normách nejsou.
Proč? Proč musíš každou diskuzi zaplavelit svou averzí k elektrikářům? Jsi tady "jen" moderátor, tak se chovej jako moderátor, bez toho věčného popichování. Děkuji
PS poznámku smaž, hlavně se zamysli
Daničku, Vy se mílíte, já vůbec nemám averzi k elektrikářům.
Jen sděluji, že i zdejší elektrikáři, i revizáci se často neshodnou. Jelikož pro mne pracovalo mnoho elektrikářů, vím o jejich vyjadřování k jiným elektrikářům. I Vám se zdá nějaký divný "Ten revizor je nějaký divný", ale který?
Nemáte Vy averzi na moje příspěvky?
Výměna rozdílných názorů je snad normální v každé společnosti, zvlášť u profesí, které nejsou vázány přesným postupem montáže, ale jen nějakými rámcovými postupy. I ti elektrikáři se přece můžou hádat o detailech, ale základní postupy jsou přece všem jasné. A k té averzi. Asi už trochu jo, protože svůj negativní postoj k elektrikářům ukazuješ vždy a všude, viz i tvůj příspěvek tady. Žádná rada, jen rýpnutí. Proto apeluji na profesionalitu vzhledem k tvé funkci tady; nezapojuj se do diskuzí, kterým nerozumíš.
Ale Vy jen špatně vykládáte můj názor.
Já vůdči elektrikářům fak tic nemám. Třeba si to plete s názorem, když se někdo zeptá, "jak vyměnit zásuvku" a někteří sdělí, "zavolat elektrikáře, páč elektrika zabíjí". To mi vadí. Buď poradím, nebo mlčím. Páč, že může elektrika zabít, to snad už ví i malé dítě.
Jasně, Vy máte pravdu.
žádná rada, ***v elektrice ale já nemůžu dávat velké rady, taky nedávam, jen se učím od odborníků..
jen elektrikáři nazvaní prasaty***čtěte lépe, takhle se vyjadřovali elektrikáři o elektrikářích, já to jen sdělil, že takto o sobě mluví. I na zdejší poradně na sebe občas útočí...
Ano nomy nejsou obecně závazné v ČR. Ale... když příjde na pr. ser, pak vám u soudu vrazí, že ač jsou nezávazné (myslí se tím, že můžete aplikovat pro bezpečnost další a další jiná opatření, než je v těchto normách napsáno! Protože se praví.. pokud bude postupováno alespoň dle té a té normy , bude zařízení bezpečné a spolehlivé.
No a kdyby bylo bezpečné a spolehlivé, pak by na úraz (jiný prů.er) nemohlo vlastně vůbec dojít! A nestačíte se divit, že jsou normy nezávazné, další nař. vlády apod . o bezpečnosti, včetně zákoníku práce, že zaměstnavatel je povinen dodržovat zejména bezpečnost pro zaměstnance a td, atd. Nebojte, když bude pan soudce chtít, tak vás sejme ...
mně to objasňovat nemusíš...stačí se podívat na doporučení EU o USB-C. Kdo nebude dodržovat vypadne z trhu. Takže se vyplatí dodržovat doporučení potažmo Normu...
Asi už je diskuze rozlousknutá, ale udělal bych to přesně jako @berger.
Volil jistič dle nejslabšího článku v "pevné instalaci". Tedy pokud někdo na konci 2,5mm2 rozvodu připojil z nějaké zásuvky 1,5mm2 světlo na 10A vypínač, tak bych volil jištění B13 nebo B10.
...
Na stejném principu jako se tahají soupravy u aut. Pokud je auto Superb s maximálkou 190km/h a zapojím malej sportjacht voík s maximálkou 80km/h, tak taky pojedu podle nejpomalejšího, tedy maximálně do těch 80km/h.
Nejsem elektrikář, ale máme novostavbu, a máme v kuchyni zásuvky s vypínačem 10A, na 10A jistič. A revize ok.
Pane Bobane, jde Vám o teorii, či praxi?
Jak se to má, či jak se to dělá?
Mne se to nelibi, ja bych dal urcite 3×2.5mm***Proč?
Vidíte, místo odpovědi dostanete jen dotazy.
1,5 mm2 při 10 A už slušně hřeje (je na pošahání teplý, nic vážného to neni), já nemám moc rád, když mi něco hřeje. Jinak pokud to neni smotané do klubíčka, není to žádný problém, i smotané do klubíčka by to mohlo vydržet. Ale to teplo znamená ztráty a je otázkou, jestli se dá ekonomicky vyjádřit o kolik elektriky člověk přijde, a jestli to pokryje vícenáklady na větší průřez. Dneska se běžně dává na 10 A jednička a na 16 jedenapůlka, já bych taky dával o stupeň víc.
Vypínače bývaly klasicky na 6A (a světla se klasicky jistila 6A). Ani jsem to nikdy neřešil, ale mám pocit, že se dají koupit i vypínače na 16 A, ale to je asi zbytečné, běžně jsou většinou právě na 10 A. Takže pro klid duše by se to dalo řešit právě takto.
Já bych to nepitval, když to revizák schválí.
Jinak bych viděl jako logické, že by jistič, který chrání vedení, byl nejvýš takový, jaký je nejslabší článek. Na druhou stranu objímky na žárovky (E27) jsou dělané na 4 A a taky to nikomu nevadí.
Nejsem revizák, mám paragrafy 6 a 11, ta 11 je jenom formální (to je zvláštní paragraf pro práci v laboratoři a podobně pro lidi bez opravdové kvalifikace, ale protože prý nikde není psáno (byť je to logické (no ale pro právníky, co je psáno, to je dáno a co není psáno, to prostě neni)), že tu samou práci může vykonávat i šestka, tak nám ho na vysvědčení nějaká léta píšou).
Tak vaša logika je trochu pomýlená. Máte kombináciu, zásuvkového obvodu a svetla. Zásuvky sú istené na 16 A, znížením ističa budú zásuvky istené 10 A,čiže ak ich ich bude viac na obvode,budú na väčšie spotrebiče neupotrebiteľné. Ak ostane 16 A tak svetlo si cez vypínač určite nezoberie viac ako 10 A, aby ten vypínač bol v domácnosti namáhaný nadprúdom a vydrží. Ak by ste ho chcel vážne ochrániť, tak istič by musel byť menší ako 10 A,čiže 6 A a to už by boli zásuvky tam na dve veci. Takže ten revízak,mal svojíim spôsobom pravdu. A čo sa týka priemeru,tak zásuvky 2,5 mm a vývedený okruh na svetla postačuje 1,5 mmm, lebo na prechod prúdu je postačujúci a na skrat sa určíte neprepáli,poistky sú podstatne tenšie na 16 A.
Jen tak na okraj:
Je v té místnosti ještě další svítidlo? Jestli vám jde o další, dodatečné svítidlo k doplnění celkového osvětlení, pak není problém.
Ale pokud to bude jediné svítidlo v místnosti - není to praktické. Proto se dávají světla a zásuvky na zvláštní okruhy, aby bylo vidět i když vybaví jistič na zásuvce nebo naopak abyste si dal do zásuvky náhradní světlo, když zareaguje chránič na světle.
Nám vždy říkali, že zařízení musí být podle norem, nebo lepší, proto nezávazné. Pokud by se stalo neštěstí, úraz, oheň atd. přijde vyšetřovatel a začne klást otázky, Proč? Proč má instalace kladnou revizi i když zjevně neodpovídá? I ve staré normě byla, tuším, povolená jedna zásuvka na světelný okruh, ne naopak. No a po otázkách se budou hledat, a trestat, viníci. Tak jestli je i na tohle připravený.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.