Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vysílače na střechách paneláků

Od: regina14 odpovědí: 43 změna:

Dobrý den, bydlím v paneláku pod střechou a na střeše jsou vyslílače. Mám obavy z dopadu na zdraví. Ví k tomu někdo něco blíž, popřípadě nějaký odborný článek? Moc děkuji.

 

 

43 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

111®
hodnocení

7x

u antém GSM není důvod aby zářily pod sebe, ale aby vysílaly horizontálně širokoúhle je žádoucí..

halamus

Kolem GSM antén byl minimální humbuk, významný humbuk byl době nástupu 5G sítí.

 

hodnocení

7x
avatar jenyk
No jo. Nejlépe, aby nikde nebyla žádná anténa, žádný vysílače a podobný věci. Ovšem rychlý internet s malou odezvou, to chci, to musím mít. Taktéž se potřebuji dovolat z každého místa kde se zrovna pohybuji.

 

hodnocení

6x
avatar pansvacinka

Veškeré elmg. vyzařování se na lidském organismu projevuje pouze tepelným účinkem.

Tzn. - pokud se nesmažíte jak v mikrovlnce, neřešil bych to.

 

mll
hodnocení

2x

Všichni chtějí telefonovat, ale BTS u sebe nikdo nechce. Já teda si myslím, že máme takové předpisy, že není čeho se bát. Navíc vyzařují do dálky do sektorů rozdělených po 120 stupních (princip celulární (buňkové) sítě). Víc bych se bál televizních převaděčů, ty mají větší výkon a nejsou tak směrové.

Odborných článků k tomu bude jistě spousta, svého času se to hodně řešilo, když jsem studoval, chodil jsem třeba kolem nástěnek katedry radiotechniky, kde se taky nějakými články chlubili. Spíš jde o to, jestli budou dostupné běznému člověku (organizace jako IEEE nemají úplně volný přístup), to že budou v angličtině je celkem jasné. Začal bych časopisem Antenas and Proppagation z vydavatelství IEEE protože kde jinde by o tom měli psát, ale možná to budou řešit i nějaké medicínské časopisy.

 

aaa
hodnocení

2x

Na něco se umřít musí. Nikdo není nesmrtelnej. Že si dáváš mobila až k hlavě, to Ti nevadí? Že máš doma třeba wifi, taky nevadí? Pak neumřeš. *pivo* Pozor na smrt ze strachu - bolí to prej.

 

smode2
hodnocení

1x
Pod svícnem je největší tma. Však hlavní studie na toto téma provádějí sami operátoři. Hádejte jak takové studie vždy dopadly: vše v normě. Že byla norma několikrát navyšována, o tom se moc nemluví. Nezávislé zdroje uvádějí že to máte podobně jako s vakcínami: semtam nějaká smrt nebo nádor, ale celkové benefity pro společnost významné.

Netvrdím, že mají operátoři vždycky pravdu, ale věřím fyzikálním zákonům. Podle nich je prokazatelně nebezpečnější anténa na protějším domě, než ta, co mám nad hlavou.

makak
Za to ale nemůžou fyzikální zákony, nýbrž vyzařovací charakteristika anten...

o tom se moc nemluví...

Ale "JÁ" to vím přesně...

smode2
Tak tak. Zato vy o tom nevíte evidentně nic.

Vy jste borec, Vy víte vše. I to co já nevím, taky víte.

herz
Že byla norma několikrát navyšována, o tom se moc nemlu
Která norma? :)

 

belus
hodnocení

1x

Len tak na okraj :

ked sa este chodilo na vojensku zakladnu sluzbu,bol som na letisku a vojaci ktori obsluhovali radary sa menili po mesiacoch,lebo to ziarenie malo vplyv na potenciu vojakov. Neviem ako je to dnes.

Este k tomu," telefonovanie ti nevadi? mas ziarenie pri hlave " ale kolko pretelefonujes denne? ale ten signal ide non stop 24 / 7 .

smode2

Přesně. Jak říkal náš profesor elektroniky v rámci příhod z vojny: "vy co děti nemáte, vypadněte. Vy co už je máte, na radar!" :)

 

hodnocení

0x
avatar milancukrar

Nevím, jak odborný článek by Vás uklidnil, že je vše v normě. Je jich plno po internetu. Vždy se najdou jednotlivci, kteří budou věřit nepodloženým informacím, v různém směru života.

Že je země placatá, že na měsíci nikdo nebyl, že Žižka byl hrdina, že tamto území osvobodil tamten a ne tamten...

to je daň za rychlé informace.

Neřekl bych, že je to daň za rychlé informace. Například dezinformace o Žižkovi už kolují pár století a postupem času se staly "pravdou". Jen čekám, kdy Žižku a spol nějaký fanatik prohlásí za gaunera a po vzoru Koněva se budou přejmenovávat všechny žižkovské ulice, včetně celé pražské čtvrti. *sok*

To přejmenování po Žižkovi tak lehce neprojde, ale že to byl gauner a vrah se již ví několik desetiletí.

Petr Čornej Český historik a mnoho jiných, kteří studováním husitsvím strávili většinu života

Kdo je hrdina a kdo není záleží na úhlu pohledu... To platí jak o Robin Hoodovi tak třeba i o Batmanovi... Pro jedny hrdina, pro druhé gauner... Nakonec to platí i v politice... Někdo je milý člověk a pro druhého krvavý řezník...

halamus

Historii píšou vítězové. Pravda vítězi.

Petr Čornej Český historik ale není vítězem něčeho, snad jen studiem historie po zemích Evropy.

 

jirib
hodnocení

0x
Pokuď nějaké problémy máte,můžete konsultovat se svým lékařem,ten by vám mohl vysvětlit,co je škodlivé a co ne.
Můžete samozřejmnē podat podnět na ČTÚ s doloženými problémy(né doměnkami) a oni přijedou,přeměří a vystaví fakturu,kterou zaplatí operátor,který by porušil výstupní výkon zařízení,na které má povolení a nebo VY,pokuď nic nezjistí...

 

herz
hodnocení

0x
Odborně vám řeknu: intenzitu signálu toho vysílače si můžete změřit na vlastním telefonu. Nejprve si zjistěte id BTS na gsmweb anebo tím, že jsi vysílač odchytíte někde zvenku. No a pak pozorujte, kde je nejsilnější signál, to určitě nebude kolmo pod anténou, i když nějaké laloky tam budou.
Každý mobil umožňuje přepnutí do měřícího režimu, kde přesně uvidíte intenzitu signálu.
Samozřejmě, zdraví žije bydlet v lese bez radiového smogu. Nikdo nechce je u baráku skládku jeden odpadu a málokdo chce poblíž sebe anténu, nicméně někam se to dát musí :) on to jinak jste si jistě rozhodovali v rámci shromáždění společenství vlastníků a berete za ně nemalý příjem.

A nejde místo antény použít hodně dlouhý hřebík?

:)

regina14
hodnocení

[ Obsah příspěvku byl skryt moderátorem @milancukrar z důvodu porušení pravidel poradny. ]

 

kmet
hodnocení

0x

O nic nejde, ale chápu, osobně bych pod tím taky nechtěl bydlet.

Pokud o nic nejde, proč byste to nechtěl na střeše? Nebo opravdu o něco jde?

 

hodnocení

0x
Mohou tam vznikat místa s lokálně silným signálem. Ale jak moc to vadí, vám nikdo neřekne, protože to není jako chřipka, která se projeví za pár dní a jejíž virus můžete odhalit. Tepelné účinky jsou jasné, ale zda s vyšší pravděpodobností dojde i k poškození DNA, vám teď nikdo neřekne. Možná až za 20..30 let někdo zpracuje statistiku onemocnění, tak zjistí, že tu nějaká souvislost je.
doplněno 18.12.23 19:13: To herz:Ty studie bude muset provádět pravděpodobně AGI, která se dostane k potřebným datům (pokud dostane přístup k registru obyvatel a lékařským zprávám) a zpracuje je. Ona totiž asi těžko existuje databáze lidí bydlících "pod antènami", takže jak správně píšete, dnes to nejsme schopni odlišit třeba od vlivu telefonu, nebo něčeho jiného.
herz
Intenzita signálu, tedy vyzářené energie klesá minimálně kvadraticky. 30 let od spuštění GSM (2G) už bude, tak kde máte studie? to jako na bázi: bydlel pod anténou ano ne, rakovina slinivky má / nemá souvislost
Anebo jak si ty studie představujete?
Jak budeme vědět, že to není způsobené mobilem, který nosí na těle. A ten vysílá oto víc, tím dál má ten vysílač

 

hodnocení

0x

Tak,ono je to v mieste škodlivého žiarenia ,neprístupne a ďalej už neškodí, mobil má tiež svoje žiarenie a je pri uchu. Inak mať na paneláku anténu mobilného poskytovateľa je biznis pre majiteľa objektu. Raz som našiel na nete zmluvu od O2 s panelákom v Prahe spred asi 8 rokov a teraz sa podržte,ročný nájom za umiestnenie bol cca 470 000 Kč ročne.

makak
To bude nějaká výjimka. Tenhle nájem bude mít tak vysílač na vaclavaku...
Obvykle ceny jsou daleko daleko nižší.

Před cca 10 lety měla zájem o mou střechu pro anténu na Internet jakási firma (název už si nepamatuju). Nabízeli mi tenkrát řádově pár tisíc měsíčně. Nestálo to za řeč, tak jsem s dílky odmítl.

 

vernon
hodnocení

0x
Jedná se o silně směrový systém. Vysílací sajty pod sebe nezáří. Dokonce i mobilní signál je v takovém domě z jiných vysílačů.
regina14
hodnocení

Konečně pozitivní odpověď.A to si myslíte, nebo víte?

vernon
Vím to. Znám konstrukci těch antén.

 

smode2
hodnocení

0x

Paní tazatelko, máte-li obavy, existují i stínící nátěry. Např. zde: eshop.zdravevytapeni.cz/... Není to zrovna levné, ale možnost tu je. Aplikovat na strop určitě lze.

...aneb "Víra Tvá Tě uzdraví" *smich*.

smode2

Nevím. Mě ve škole učili že to funguje. Lhali? Nebo už je to jinak?

 

hodnocení

0x
Sice staršího data, ale asi Vás článek moc nepotěší:
vyvoj.hw.cz/...

 

Tam je něco o vysílačích na střeše a jejich vyzařování dolů?

To úplně ne. Ale jde o princip. Když je údajně problém u WiFi a mobilů, tak u řádově silnějších vysílačů to bude asi jak?

pepan321 - Ty vysílače jsou sice řádově silnější, ale také nesrovnatelně dál od mozku uživatele s mobilem na uchu (i když jsou na střeše domu), nebo vifi v obýváku.

 

hodnocení

0x

Na našem paneláku BTSku máme. Kdybychom ji vyhnali, přestěhovala by se na vedlejší barák a intenzita pole by byla vyšší. Ty antény pod sebe opravdu nevysílají skoro nic.

Problémy jsme před dvaceti lety měli. Na střeše byla "strojovna" jako tři velké skříně s mnoha ventilátory, muselo se předělat odpružení, aby hluk nešel do baráku. Dnes už stačí jedna krabice a problém není.

Taky ze začátku byl problém s techniky na střeše z asfaltové lepenky. Párkrát došlo k poškození. Ale dnes máme střechu ze svařované fólie a na ní pro techniku k tomu určené gumové chodníčky.

A zadarmo to na střeše není.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]