Zdar, měli jsme trochu spor... V jedné otázce napsal pan @111 tohle K tomu přizemnění: to přizemnění se dělá k vůli bezpečnosti. Přichází ti PEN tedy vpodstatě sloučený N+PE. Tak a nyní ji představ že někde tekou velké proudy vodičem N a vzniká na něm tím páedem napětí jako ztráta na vodiči řekněme 60V. Což může být součet z garáží před tebou.. Ty si to přitáhneš do garáže a už máš na PEN napětí větší jak bezpečné, protože podle normy je bezpečné do 50V. Ty se chytneš a dostaneš kopanec rovnou z PEN. Ale když ho přizemníš, stáhneš toto napětí k zemi a mezi přivedeným PAN tebou a zemí/myšleno podlahou/ bude napětí blzké 0V. Bere se v úvahu že jsi bos a máš mokré ruce. když to nepřizemníš zatáhneš si nedovolené napětí na PE přímo na kostry spotřebičů. Doporučuji to proto, že nikdo neví, kde to bylo naposled přizemněno. Zdroj: poradte.cz/... Moje otázka je, na jakém vodiči bude větší napětí, který vodič bude brnět nakreslenou postavu víc, jestli zelený nebo červený vodič Rezistory 1, 2, 3 mohou představovat třeba jednotlivé domy. Vlevo nahoře je cívka trafa. A proč by se vůbec proud obtěžoval jít přes postavičku, když může jít pohodlně po vodiči PEN přímo do země? Pro zjednodušení jsem to nakreslil jako jednorázovou soustavu
to záleží na odporu vedení mezi domy 3 a 1 u kterého se přizemnilo. Když se mezi 1 a 2 přeruší PEN, bude to u domu 3 zabíjet. Doplnil jsem správné zapojení trafa. Takže když se to přizemní u domu 2 a 3 tak je vše v klidu protže je každý dům připojen na zem a proud se vrací v případě poruchy samostatným přizemněním ke zdroji. Čiste toreticky kopat to bude více u 3 a 2 za předpokladu pvodního náčrtu
Proud se přes PEN vodič vrací do trafostanice, přes postavičku a zem teče při poruše. Na distribuční síti je vice bodů uzemnění. V každém objektu musí být hlavní ochranné pospojení, to zajistí že při poruše nevznikne mezi Pe a okolím nebezpečné dotykové napětí. Zemnič ze stavebního zákona musí být v každém objektu.
@ra20z Jenže kolega @111 zmiňuje zavlečení napětí na PEN při neporuchovém stavu, kdy jen vodiče PEN tečou velké proudy(velké JEDNOFAZOVE ZATÍŽENÍ, kdy se proud vrací jen vodiče PEN) @111 napsal: Tak a nyní ji představ že někde tekou velké proudy vodičem N a vzniká na něm tím páedem napětí jako ztráta na vodiči řekněme 60V. Což může být součet z garáží před tebou.. Ty si to přitáhneš do garáže a už máš na PEN napětí větší jak bezpečné, protože podle normy je bezpečné do 50V
U sítě TN je celkový odpor uzemnění vodiče PEN menší jak 2ohmy. Typická impedanční smyčka u koncových obvodů je 1ohmu. Za normálního stavu napětí na PEN vodiči vůči zemi řádově jednotky voltů maximálně,ale v každém objektu musí být ochranné pospojení proto napětí je prakticky téměř nula. Odpor lidského těla se udává jmenovitě 2000 ohmů, prakticky výsledný proud o hodně řadů menší než je prah citlivosti lidského těla.
Proto již několik desetiletí na konci připojky je PEN vodič rozdělen a to je siť TN-C-S. U nas na vysočině nikdy nebylo nulovano, ale byla siť TT, ta byla daleko bezpečnější.
@milancukrar Teď jsem koukal na francouzskou firmu Legrand, co prodává v Rusku veškerý sortiment elektromaterialu , zemnici kontakty vidím nahoře i dole e-legrand.ru/...
Čiste toreticky kopat to bude více u 3 a 2 za předpokladu pvodního náčrtu
Je to určitě tak, že by to postavičku nakopalo víc přes červený drát? Protože zase logickou úvahou v místě, kde je zelený drát teče více elektronů, než v místě červeného drátu, v místě ZELENÉHO DRÁTU se totiž vrací proud z rezistoru 1 a 2.
Na druhou stranu část proudu co proteče rezistorem 1 a 2 se uzemní i přes ten červený drát.
Tak tady se přiznám, že fakt nevím který drát bude kopat víc jestli zeelený nebo červený. On se ten proud dostane vždy všude, záleží jen na tom jak moc v jaký míře.
home
“On se ten proud dostane vždy všude” Nekope tě proud, ale napětí! Proud jde cestou nejmenšího odporu. Za normální situace červený ani zelený nemůže kopat! to by musel ten pen vlevo upadnout… nebo snad když si sáhneš na kolik v zásuvce, tak tě kopne?
@111 @111 Mistře,kdyz je ten obrázek špatný, mohl bych poprosit o váš obrázek, který by vystihnul situaci, kterou jste takto přesně popsal? K tomu přizemnění: to přizemnění se dělá k vůli bezpečnosti. Přichází ti PEN tedy vpodstatě sloučený N+PE. Tak a nyní ji představ že někde tekou velké proudy vodičem N a vzniká na něm tím páedem napětí jako ztráta na vodiči řekněme 60V. Což může být součet z garáží před tebou.. Ty si to přitáhneš do garáže a už máš na PEN napětí větší jak bezpečné, protože podle normy je bezpečné do 50V. Ty se chytneš a dostaneš kopanec rovnou z PEN.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.