Jak odstranit indukované napětí

Od: Datum: 16.11.12 15:14 odpovědí: 12 změna: 16.11.12 22:19

Dobrý den, po výměně plynového kotle jsem si chtěl k termostatu přidat kontrolku (doutnavku), která se rozsvítí když kotel topí. Při hledání příchozího drátu s fází od kotle - měřeno fázovou zkoušečkou s doutnavkou jsem zjistil, že svítí na obou drátech. Našel jsem tedy fázi s napětím 230V měřákem připojeným na nulák a kontrolní doutnavku zapojil. Jenže ta svítí jak má když kotel topí a když netopí, tak svítí také, ale méně. Vyčetl jsem, že je to celkem běžný jev - indukované napětí, ale chtěl bych jej odstranit tak, aby doutnavka po vypnutí kotle zhasla. Snad se to dá řešit kondenzátorem, ale nevím jak. Poraďte prosím konkrétní součástku a jak ji zapojit. Díky Zdeno

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.11.12 15:31

já mám roky a roky kontrolku připojenou na elektromotor ventilátoru odkouření turbo kotle... hořáky hoří jenom když běží ventilátor...

teda na ventilátor mám připojené trafo s usměrňovačem a tahám nahoru jenom malé napětí na LED. Dnes bych místo trafa dal asi nějakou nabíječku na mobil, doma jich leží plno různých...

doplněno 16.11.12 15:35:

jak odstranit ind. napětí? neuvádíte, odkud berete to síťové napětí, ani typ kotle, těžko posoudit, proč se tam objevuje a přes co to napětí, když kotel neběží... nemáte schému, kde je to připojené?

Od: knick
Datum: 16.11.12 15:51

To já mám taky léta - stejnou doutnavku, napojenou do rozvaděče, abych viděl, kdy jde nižší tarif. A svítí a zhasíná kdy má. Tato (na kterou se ptám) je napojena - jak je v dotazu zřejmé, do krabičky pokojového termostatu, tudíž na dráty vedoucí od kotle zn. Destila do pokoj. termostatu, který vypíná kotel.

Od: buss®
Datum: 16.11.12 19:01

Indukované napětí vzniká když jdou vodiče vedle sebe, kapacita. Odstranit kondenzátorem, nevím, chtělo by to vyzkoušet, kondenzáror střídavý proud pustí, použivá se to třeba na omezení produ. Na vf se dávají tlumivky, RC, LC členy. A co tak doutnavkou přemístit spínač? Bude svítit - vypnuto.

Datum: 16.11.12 19:40

Spíš připojit paralelně k doutnavce (tedy k přívodním vodičům) rezistor ("odpor") velikosti tak 470kΩ až 1MΩ, stačí běžné miniaturní provedení, které vydrží síťové napětí. Vliv indukce by se tak měl odstranit/omezit.

doplněno 16.11.12 19:42:

Nebo zapojit jinak, jak uvádí předchozí rady.

Datum: 16.11.12 20:14

Nebo použít LEDku (má větší proud a zlobit nebude). Schémátek na netu je dost, dá se koupit i "hotová". Stačí googlit - LED na 230V.

Datum: 16.11.12 21:02

Tak co jsem vygooglil, tak byly právě dotazy, že bliká LED žárovka kvůli indukovanému napětí při vypnutém vypinači. Stačí googlit. Proto se tu ptám na konkrétní radu někoho, kdo věci rozumí či má zkušenost. Rady typu Hejkal jsou nanic...

Datum: 16.11.12 22:03

Moje chyba, nemyslel jsem LED žárovku, tak jak se dnes vyrábí, ale LEDku s odporem a diodou v sérii. Prodávalo se to dřív jako hotová součástka, zatažené ve smršťovačce. Mělo to myslím i GM el.

Ohodnoceno: 2x

Od: hop®
Datum: 16.11.12 21:26

Asi bych doutnavku zapojil mezi přívodní a spínanou fází k termostatu, tedy paralelně se spínacím kontaktem relátka. Myslím, že bych si brzo zvykl, že buď doutnavka svítí NEBO kotel topí...

Datum: 16.11.12 22:00

Doutnavku mám napojenou za termostatem - na drát ke kotlu a druhý vývod doutnavky na nulák. A funguje to, jak jsem popsal. Hope, doutnavka by svítila méně což nevadí, ale jak by to fungovalo při navrhnutém zapojení = propojení paralelním? Znamená to jeden drát doutnavky před termostat a druhý drát doutnavky za termostat?

Od: hop®
Datum: 16.11.12 22:18

Při Vašem zapojení je při vypnutém kotli jeden konec termostatem spínaného drátu "ve vzduchu", tudíž je možnost, aby se objevilo zmiňované indukované napětí, které je schopné rozsvítit doutnavku. Pro většinu termostatů není nulák důležitý, z kotle je vedena fáze a pokud termostat zavelí "topit", sepne se relátko a druhým drátem se tato fáze vede zpět do kotle, kde přes relé nebo řídící desku zapne vytápění.

Můj návrh zpočívá v tom, že pokud je termostat vypnutý, je relé v termostatu rozpojené. Přívodní fáze je jasná a na tom druhém drátu (myslím teď fázi do kotle spínanou termostatem, o nuláku se bavit nebudu) je přes kotel nulové nebo minimální napětí, rozdíl těchto napětí rozsvítí doutnavku. Pokud termostat vydá povel k topení, tedy sepne relátko, tyto dva dráty se v termostatu zkratují a doutnavka zhasne.

doplněno 16.11.12 22:20:

Hejkálku, tazatel má pravděpodobně tři dráty, ostrou fázi, spínanou fázi a nulu, bylo to běžné zapojení třeba pro REGO a dodnes se používá i pro nové termostaty, které potřebují napájení třeba kvůli udržení paměti a programování...

Datum: 16.11.12 21:55

tvůj dotaz není zrovna přesný, je rozdíl k termostatu a do termostatu... neuvedl jsi, jak a kam jsi tu doutnavku zapojil, ani typ kotle, ani typ termostatu a pod. detaily
nejde mi do hlavy, že ta svítí jak má když kotel topí... protože spínač v termostatu je sepnutý a pokud je doutnavka připojena na ty dva dráty, tak je spínačem termostatu zkratovaná a svítit by neměla... svítit by měla jen v případě, když kotel netopí, ( o tom píše i buss i hop, teda další dva tady na poradně, kteří o elektrice oproti tobě laikovi něco vědí) teda spínač termostatu je rozepnutý a na jednom drátu je fáze a na druhém je ( samozřejmě přes nějaký spínací prvek nebo přímo cívku relé) nulák... když spinač termostatu sepne, tak je na obou drátech fáze...
nejde mi to do hlavy, protože si myslím, že silnoproudu rozumím už desítky let a mám i zkušenosti... myslím, že trochu více, jako ty... asi si budu muset gůglovat...
P.S. promiň, že jsem na tvůj dotaz reagoval... už příště zřejmě nebudu...

doplněno 16.11.12 22:14: Máš tam více jak dva dráty?
Přečti si pozorně, co ti buss, hop i já píšeme, najdeš u každého odpověď na tvoji poslední otázku!
doplněno 16.11.12 22:39: Hope, my dva si rozumíme, popisujeme oba to samé, i když jinými slovy. I na existenci více jak dvou drátů jsme mysleli oba.
Jen informace tazatele jsou skoupé a ne zcela jasné, proto problém řešíme tak dlouho, na základě našich vědomostí a zkušeností předpokládáme, kde je pes zakopaný...
doplněno 17.11.12 06:05:
Rady typu Hejkal jsou nanic... píše tazatel. Nenapsal sice, proč jsou na nic, ale to je jeho právo... nebo neschopnost . Já mohu mít k jeho systému bez urážek také přípomínky:
Na co mi bude doutnavka, u které musím spekulovat, zda svítí více , nebo méně!? Zblízka to poznám, co z větší dálky? Poznají to i jiní uživatelé bytu? I tak to není černé a bílé, nebo ANO - NE, teda jednoznačné...
Ani tu popisovaná varianta s tím topí = nesvítí, nebo netopí = svítí, teda paralelně doutnavka ke spínači v termostatu, není zrovna nejvhodnější! Když vypadne síť, nebo pojistka u napájení kotle, doutnavka nebude svítit a tazatel přes to bude dostávat informaci, že kotel topí!
Ten samý problém bude, když např. elektrika nevypadne, termostat sice sepne a doutnavka zhasne, ale z jiného důvodu kotel přesto nepoběží... nebude plyn, ztráta tlaku v systému a pod...bude to jenom informace, že nesvítí doutnavka, teda že je sepnutý termostat. Ale to, že kotel nejde, to se dozví tazatel až poklesem teploty v bytě...
Mnou používaný systém využívá napětí na ventilátoru, který musí běžet, aby kotel hořel... teda moje LED svítí, když kotel správně funguje. Jakákoliv porucha, teda pokles tlaku vody v systému, výpadek elektřiny, výpadek plynu a další nedovolí rozsvícení LED a jsem hned při manuálním zapnutí kotle informován, že něco není v pořádku.
Proto jsem tu popsal můj způsob kontroly , protože mám určité vědomosti, o věci přemýšlím, snažím se jí porozumět, vyzkoušet nejvhodnější variantu a mám s ní zkušenost.
Tazatel přes upozornění nedoplnil konkrétní potřebné údaje, a nechápe, co se mu rádci, kteří o tom vědí něco více, snaží vysvětlit...
Na konec jednu připomínku: Nechal bych to na osobu znalou, s kvalifikací... teda elektrikáře. Fušování laiků, amatérů přináší často škodu!

Datum: 16.11.12 22:19

Já jsem špatně pochopil "přemístit spinač". Bude svítit - vypnuto. Zřejmě to takto bude fungovat, jen to bude naopak, než jsem chtěl. Bude-li kotel topit, kontrolka zhasne. Dá se zvyknout, nejde-li jinak. Už jsem to sice napsal, ale zopakuji, kotel Destila, doutnavka napojena na drát jdoucí z termostatu do kotle a na nulák. Funguje jak má, to je svítí při topícím kotli, při netopícím kotli svítí méně. Chtěl jsem a má to tak být, aby nesvítila vůbec když kotel topí.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.