Nejste přihlášen/a.
Syn se stěhuje do starého bytu, ale může si navýšit jednofázové jističe, teď jsou A16 v celém bytě, o kolik si má zažádat do kuchyně, která by měla mít myčku, mikrovlnku, sporák plynový s elektrickou troubou a varnou konvicí, je jasné, že vše najednou nebude pouštět. Stačí A20 nebo A 25? Nebo je to málo? Vaření na indukci by už nešlo, že ne? Děkuji moc
Pokud se nedostanete přes hodnotu zvanou "soudobost" a žádný prvek v rozvodu není přetěžován, pak super. Ale bohužel dnes je komfortní činitel tak dramaticky velký, že je legitimní očekávání uživatele mít indukci, k tomu zapnutou pračku, myčku a rychlovarku. Což vystřeluje okamžitý reálný příkon do nebes.
Děkuji za rady. Syn se stěhuje do bytu, v domě bude probíhat rekonstrukce elektřiny a každý si může zažádat o navýšení jističů, visí to na nástěnce i s cenou, rekonstrukci dělá nějaká firma od PRE, takže odborně to je zabezpečené, ale rozhodnutí je na nás... Je pravda, že tomu moc nerozumím, ale rozhodnout se musíme. Prosím tedy o odpověď...
děkuji moc
Kdysi pro dvougenereční byt byl jistič 25A. Při rekonstrukci vedení v obci jsem změnil, mám jen 20A. Užíváme dům 4 dospělí a 4 vnuci. Celkem dvě domácnosti a bez problémů-
Dejte 3x20A.
Děkuji za odpověď. Ten byt měl před 4 lety rekonstruovanou elektriku, barák ale ne, tak jim nepovolili víc než 16A, teď se situace s rekonstrukcí elektriky v domě mění a můžou si navýšit jističe. Syn by rád měl myčku, mikrovlnku, sporák s elektrickou troubou a elektrickou konvici. Co tam měli ty majitelé předtím nevíme, bylo to vyklizené.
Tak snad 20A bude stačit. děkuji moc
Vždy ale záleží na odborníkovi, který posoudí na místě stav elektriky, ČEZ distribuce zase přívod do baráku...
Pokud se před čtyřmi lety dělala nová EL v bytě, je reálný předpoklad, že rozměr rozvaděče, jeho výstroj a přívod od Elměru bude designován jako 1f. Takže je nutné udělat místní šetření a dle toho rozhodnout, jinak bude platit paušál za 3f, ale bez investice (nemalé, 3f jističochránič je za raketu plus případně nový RE) do vnitřní části ji nevyužije. Takže sebevědomě plácnout "dejte tam 3x20A" je nezodpovědné.
Dobrý den, našla jsem raději revizní zprávu po poslední rekonstrukci elektriky v bytě , píšou tam jistič 16A/1B - zás. 230V/16A kuchyň, to samé pračka, stejné lednice , to samé pokoje, to samé chodba a to samé trouba, poslední jistič 10A/1B - světla. a vždy je tam 3x - 50.
Děkuji moc.
Osobně bych dal 25Ampér(u jednofázové přípojky určitě), máte jistotu, že jistič přetížením/zapnutím více spotřebičů nespadne, nemusíte přemýšlet nad souběhem odběru spotřebičů, ale počátečí investice je vyšší. Málokdy se dává slabší, ten 20Ampér je spíš pro ty, kdo chtějí pár stovek měsíčně ušetřit "za jistič" , jsou více doma a pouští méně spotřebičů naráz.
Ještě je tady otázka dimenzování hlavního stoupacího vedení v domě / vchodě a kapacita přípojky ...
Děkuji, ale firma od PRE, která tu rekonstrukci v domě provádí nás právě vyzvala, že bude možné si ty jističe navýšit, tak doufám, že ví, co dělají.
No ono taky nezáleží na tom hlavním jističi, ale na kabelech doma. Hlavní jistič muže mít klidně 50A , ale průřez kabelu v kuchyni muže mít jištění 10A nebo max 16A a 16A v bytě mu už troubu a myčku současně neunese.
Napište kolik a jaké jističe má v bytě, ty jsou nadimenzinovane na stávající kabely. Pak se muzeme bavit o tom, jestli dává navýšení hlavního jističe smysl.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.