Zapojení světla (s čidlem) tři vodiče na dva

Od: Datum: 06.01.14 17:38 odpovědí: 5 změna: 07.01.14 11:54

Dobrý den,
pořídil jsem venkovní svítídlo s čidlem pohybu.
Mechanická instalace na zeď proběhla v pořádku.

Ale před zapojením jsem zjistil, že ze zdi vede kabel jen se dvěma dráty. Barvy černá a žlutozelená.
Avšak světlo má tři dráty. Barvy černá(C), modrá(A), žlutozelená(B). Viz přiložené schéma od výrobce.

Dům je 20 let starý. Světlo má kostru z nějaké slitiny, na vodivý kov to moc nevypadá.

Prosím o radu, jaké dráty spolu propojit.
Předem děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: prcek47
Datum: 06.01.14 18:07

Dobrý den,myslím že se zapojí tak že černý kabel fáze se propoj ís černym,a zelenožlutý se propojí s e zelenožlutým a pak ze zelonožlutého se to spojí s modrým.protože dříve se používal zelenožlutý jako ochranný a zároven pracovní vodič

Ohodnoceno: 0x

Od: fribble*
Datum: 06.01.14 18:15

Na starém rozvodu nezbývá, než u světla zkroutit modrý a žlutozelený do jedné svorky a připojit na žlutozelený ze zdi, černý propojit s černým ze zdi. Je to bezpečné a bude to fungovat - ruku na to.

Tak, a zas jsem si řekl o kritiku...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 06.01.14 18:39

Ahoj. Podobně jsem v paneláku pověsil na dvoudrát kovový lustr s třídrátem. Musel jsem do malých čokolád nanutit dvě klemy, aby to fungovalo. Ale, šlo to. Svítí a neprobíjí.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 06.01.14 21:03

Zdravím

Zhruba správně, jenom doplním. Jedná se skoro určitě o ochranu nulováním (pokud někde ve zdi není ukroucená nula). Tyto rozvody se dříve běžně používaly. Žlutozelený vodič je současně pracovní i ochranný (PEN). Zásada u nulování je, že se žlutozelený vodič propojí nejprve na svorku zem světla (žlutozelená - PE) a z něho propojkou na svorku nula (modrá - N). Je to z důvodu, aby zařízení nefungovalo při odpadnutí země. Černá fáze se připojí na svorku s černým vodičem. Jestli máte fázovku, tak si pro jistotu zkontrolujte, že je fáze fakt na černé. Před měsícem jsem zažil, že to měli v jednom domku obráceně. Žlutozelená u starších rozvodů většinou taky trošku na fázovce prosvěcuje (indukce a izolace). Většinou to nevadí.

Ohodnoceno: 4x

Od: raistooza
Datum: 07.01.14 11:54

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.