Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Pomalé napouštění expanzní nádoby?

Od: giants® odpovědí: 10 změna:

Dobrý den vespolek, vodu čerpáme z vrtu ponorným čerpadlem, pro vyrovnání tlaku máme expanzní nádobu CIMM 50l, tlakový spínač se spínacím tlakem 0,2 MPa. Vše seřízeno, nádoba natlakována dvě desetinky méně než spínací tlak ventilu - problém: dříve napouštění trvalo v řádu 10-20 s, nyní najednou trvá natlakování expanzky cca 3 minuty, hlavně ke konci vše jede jen silou vůle. Expanzka se jeví jako OK, tlakový ventil také. Vody ve vrtu dost. Může to být načatým čerpadlem, které už nemůže, nebo vás napadá něco jiného? Děkuji J.

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

4x
avatar martincakl

Ono těch možností kde může být chyba zase tak moc není..

Porucha čerpadla je pravděpodobná.

 

asd1
hodnocení

2x

Jako první mě napadá ucpanej sací koš/ filtr... Jako druhý ulomená vrtule čerpadla, jako třetí zarostlá trubka... Všechno mezi vodou a expanzkou.

 

sasa*
hodnocení

0x

Odpvěď ano, nejpravděpodobnějí čerpadlo! Jaký typ?

 

hodnocení

Díky, typ bohužel neznám, koupili jsme dům před cca 7 lety a už tam čerpadlo bylo, typ nikde není poznamenán, leda bych ho vytáhl a zkontroloval... Ale vzhledem k vysokéku obsahu železa ve vodě tuším, že už může být načaté. :(

 

111®
hodnocení

0x

Natlakováno s vypuštěnou expanzkou a otevřeným ventilem? Když to jde na sílu viděl bych to na vak...

 

riva
hodnocení

0x

Máte spínací tlak a vypínací tlak. Já u přízemního domku spínám při 0,04 MPa a vypínám při 0,13 MPa do expanzky 100 l a pokud se naplní pod 20 s, vím, že je čas dotlakovat expanzku a pak se naplní za 60 s.

U vás to klidně může být i nastaveným vysokým vypínacím tlakem, kde to spolu s hloubkou vrtu může být na hranici výtlačné výšky čerpadla.

Nebo ve studni bývá přetlakový ventil pro ochranu čerpadla (třeba 0,5 MPa), neotevírá se náhodou?

hodnocení

Díky, to si nejsem jistý, že by tam přetlakový ventil byl, navíc to donedávna pracovalo OK. Vaše nastavení spínacího a vypínacího tlaku ( 0,4 - 1,3 baru ) mě udivuje, ale ne proto, že bych tomu nějak zvlášť rozuměl, ale proto, že jsem si myslel, že tlaky musejí být daleko vyšší...

 

hodnocení

0x
avatar bohumil

Za první, dobu od zapnutí do vypnutí tlakového spínače ovlivňuje hodně právě vak v expanzní nádobě. Pokud je děravý, nebo je málo, nebo není vůbec natlakován, tak tlakový spínač spíná a vypíná v krátkém časovém intervalu a opět v krátkém časovém intervalu znova spíná (rychlé změny tlaku). Pokud je vak v pořádku a správně natlakován (jak píšete by mělo být nyní OK), pak je doba mezi sepnutím a vypnutím tlakového spínače podstatně delší (delší doba čerpání). Ovšem je rovněž pak i delší interval mezi vypnutím a opětovém zapnutím tlakového spínače (pomalejší pokles tlaku).

Za druhé, jak píšete, je že spínací tlak máte 0,2 Mpa, tedy 2 bary (cca 2 atm po staru). Ale na to, kdy se čerpadlo vypne a kolik je schopno natlakovat, je důležitý hlavně tlak vypínací, který neuvádíte. A spínací tlak 2 bary je poměrně dost vysoký a mnou odhadnutý předpoklad vypínacího tlaku je pak někde kolem 4-4,5 baru (0,4-0,45 MPa), což je rovněž poměrně vysoký tlak, zejména s připočtením hloubky uložení čerpadla (10m = cca 1 bar). Je pak docela možné, že čerpadlo ztratilo výkon (vyběhané, poškozené korozí) a už není schopno dosáhnout nastaveného vypínacího tlaku tak snadno, jako dřív.

hodnocení

Přesně jak říkáte, když jsem měl poškozený vak, byla doba napouštění pár vteřin... Spínací tlak tlakového ventilu byl přednastavený z výroby na 2 bary a vzhledem k tomu, že i ten předchozí ventil byl stejně nastavený, bral jsem 2 bary za bernou minci ( i s ohledem na různé rady na internetu ). Vypínací tlak je nastavený na cca 4 bary. Je pravda, že vodu čerpám cca z 15 - 20 metrů, tudíž musím připočíst další 2 bary? Jak říkáte, myslím, že se potkaly souběžně min. dvě věci - vysoký spínací a vypínací tlak + načaté čerpadlo...

 

hodnocení

0x
Pokud se to horšilo postupně a čerpadlo nemůže ke konci, tak nejspíš opotřebované čerpadlo. Dočasně by se to dalo řešit snížením spínacího/vypínacího tlaku. Později oprava, nebo nové čerpadlo.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]