Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, u nás v panelovém domě - stáŕí 52 let - přišli s nápadem zřídit fotovoltaiku. Máte zde někdo zkušenost? Firma, která na schůzi SVJ prezentovala tlačila přirozeně úspory. Prezentace působila jednostranně, technická stránka, vůbec provedení a otázka bezpečnosti upozaděna. Poradíte prosím, kdo máte nějaké zkušenosti, jaká mohou být rizika (požár), dává to vůbec smysl u takto starých domů? Moc děkuji.
Nejde o stáří domu, ale o využitelné metry čtverečné, na kterých by panely byly a rozpočítat to na jednotlivé byty, jaká by to byla cenová výhoda? Sotva na společné osvětlení domu (a stejně v noci sluníčko není a byly by potřebné záložní baterie, a k tomu celá elektronika, ,měniče, jističe, atd).
Zkuste uvažovat zhruba 1 kW na jeden metr čtverečný v ideálním případě že panel je kolmo ke sluníčku a sluníčko svítí naplno.
Kdybyste chtěli využít sluníčko na pohon výtahu, tak v noci budete chodit pěšky . Pochopili jste, že jsem pesimista.
Pokud chcete ušetřit, dejte úsporné žárovky na chodby a pohybová čidla na rozsvěcení jen tam, kde je pohyb.
Základním problémem celé FVE na bytových domech kde je SVJ je to, že z pohledu administativy a legalizace s tím spojené je to Utopické řešení. Ono totiž ani ty firmy, které tu FVE instalují nemají ani pojem o tom co to všechno obnáší za kolotoč úkolů a schvalování uvnitř domu. Oni to jen umí nainstalovat podle manuálu. Bohužel 10/10 SVJ si myslí, že celej proces je jen o tom, že na schůzi zvedne většina ruku a přehlasuje menšinu. Jako když se třeba REKONSTRUUJE fasáda, okna nebo výtah Tak to však není.
Finta celého problému s FVE je v tom, že FVE je technické zařízení budovy, které stávající budova nemá. A protože ho nemá, není tohle zařízení obsaženo v "Prohlášení vlastníka" , tudíž ho SVJ nevlastní. A co SVJ nevlastní, o tom nemůže nijak rozhodovat a nikdo nemá vůči této věci jakékoliv závazky. Viz. obecné stanovy každého SVJ, kde je tato informace uvedena. Na tento problém pak navazuje další s tím spojený a to ten, že 10/10 SVJ chce FVE jako zdroj energie hlavně do bytů. Což s ohledem na předešlou větu ve stanovách je další problém. SVJ nemůže rozhodovat o tom jakého dodavatele energii si dotyčný majitel do bytu přivede. Stejně jako třeba internet, plyn a podobně. Může rozhodovat max o vodě a topení(pokud je z teplárny) a pokud těch dodavatelů je ve městě více jakože většinou není.
Takže základním předpokladem, aby bylo vůbec možné realizovat FVE v SVJ bytových domech je ten, že se musí shodnout přesně 100% majitelů, ne 75%, ne 50%, ne míň ani 99%, ale přesně 100%, že to chtějí. A proč 100%? Protože jakákoliv změna v "Prohlášení vlastníka" (zápis nové FVE jako součást budovy a rozpočítání poměrového vlastnictví) se může udát jen se souhlasem všech 100% majitelů. A protože se takto nikde nedohodnou, tak to nikde zatím není. Teda až na těch asi 12 domů v celé republice.
howg...
*zdroj portasvj.cz vlastní zkušenosti, internet, právnici
Prosím, přečtěte si:
Energetická společenství se blíží. Zákon má ale nedostatky (23. 08. 2023)
hypoindex.cz/...
Energetické společenství: Základ pro sdílení energie (nejen) v bytových domech (21. 11. 2022)
hypoindex.cz/...
---
V první řadě musíte založit právnickou osobu:
Energetickým společenstvím se podle návrhu zákona rozumí právnická osoba:
1) která je založena na dobrovolné a otevřené účasti a je účinně kontrolována členy nebo podílníky, kterými jsou fyzické osoby, malé podniky, územní samosprávné celky nebo právnické osoby zřizované nebo ovládané územními samosprávnými celky,
2) jejímž hlavním účelem není vytvářet zisk, ale poskytovat environmentální, hospodářské nebo sociální přínosy svým členům nebo územím, kde provozuje svou činnost
3) která elektřinu vyrábí, spotřebovává, sdílí, prodává nebo poskytuje svým členům další energetické služby.
Za druhé se dá důvodně předpokládat, že rozvodné společnosti zvýší poplatek za přenos, protože můžete sice energii sdílet a přeúčtovávat si ji virtuálně, ale ve skutečnosti se přenáší po drátech (plyn trubkami) a někdo musí hradit náklady na kapacitu rozvodné sítě. Rozšíření fyzické přenosové sítě není zadarmo.
A co okolní domy, ty to mají? Má to vůbec nějaké SVJ kolem vás?
My jsme celkem velké SVJ, v počtu vyšších stovek bytů, také fotovoltaiku nemáme, ani neuvažujeme, přitom peníze máme, zadlužovat bychom se určitě nemuseli... v ulici jsme 3 různá SVJ, nemá nikdo, ani nikdo na sídlišti.
Naši přátelé v cizině to mají, ale pokud vím, tak pouze na podzemní garáže, výtahy a společné prostory.
Pokud by se o tom u nás v SVJ vůbec uvažovalo, určitě bych jako vlastník chtěla reference od podobného SVJ, které to má instalované, jinak bych pro to ruku určitě nezvedla. To, co vám tlačí do hlavy firma za účelem vlastního profitu, není vůbec směrodatné..
Tady oze.tzb-info.cz/... ve videu vysvětluje odborník, jak se to dá zatím ošetřit...
-ohledně nových právních předpisů diskuze SVJ ještě zde portalsvj.cz/...
Pokud máte někoho v baráku, který se v tom orientuje a který by se tomu už od návrhu věnoval (a třeba za nějakou kačku dělal ve volném čase "energetika"), dělal v baráku pro ostatní osvětu, tak to může být i ekonomicky zajímavé.
Jinak máte další krám na baráku, který se bude chovat neznámým způsobem a externí firmy si nechají cokoliv pěkně zaplatit.
Musite si vyjasnit, co je cielom a aky to bude mat vykon a ci tam bude akumulacia energie do akumulatorov.
Dodavka energie do bytov? Pre vytah? Pre osvetlenie spolocnych priestorov? Pre ohrev teplej vody?
Bezpecnosti sa opravnene obavate, najma kvoli ochrane pred bleskom. Realizovat upravy bleskozvodu tak, aby pokryl strechu a chranil panely a bolo to podla novej normy, to nebude jednoduche ani lacne.
Ako to myslite s tym jednym odbernym miestom? Ak to ma byt vyuzitelne v kazdom byte, tak to musite pripojit na stupacky a ako chcete rozlisovat, kolko energie prichadzajucej do bytu zo stupacky cez fakturacny elektromer bytu je povodom zo solarov a kolko od distributora?
Skuste mi aj nakreslit jednoduchu schemu, ako by to bolo zapojene.
Ovečko, on má Štír, u všeho, co se týká fotovoltaiky a elektroaut růžové brýle a vše je zalité sluncem. V jeho podání problémy neexistují.
samozřejmě nemůžou zapnout všichni všechno najednou.Jednoduché je to u 7patrového domu - každé patro jeden den.Problém by mělo nejspíše 7. patro, o víkendu nejméně svítí slunce... Takže takhle fyzicky zpracovávat vyrobenou elektřinu přímo v domě je dost problém
V bode, ked ste spomenuli nahradu elektromeru v kazdom byte, ktory je fakturacny a patri distributorovi, za podruzny a plus k tomu jeden centralny, som definitvne dosiel k zaveru, ako je to cesta do pekla. Vid rozne garaze a chatove osady, kde sa ludia sudia, strihaju si kable a navzajom sa obvinuju, kto na koho doplaca. Nehovoriac o roznych pataliach so zakonmi, uctovanim a pod.
Jediny, kto na tom zarobi a vysmiaty zmizne prec a problemy vam necha, je instalacna firma.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.