Dobrý den, uvažuji o zapojení bojleru bez zpětného ventilu, navíc bych tím ušetřil i ventil přepouštěcí, protože celá soustava by si s nárůstem objemu nějak poradila? Co myslíte?
V souvislosti s ohřívačem vody mluvme o pojistném ventilu. Ten, stejně jako ventil zpětný osaďte přesně dle požadavků ČSN. Výbuch ohřívače vody dokáže klidně rozbořit celý dům a to asi nechcete riskovat (tedy myslím si). O kolik se zvětší objem vody v ohřívači si za daných podmínek jistě dokážete spočítat. A kam tu vodu chcete dát, to vážně netuším.
Přibližně jak by si soustava poradila s nárustem objemu vody?
rbshpr
V zemi jsou stovky metrů hadic o velkém objemu, které se mohou mírně deformovat a na tento nepatrný nárůst objemu to stačí. Další věc je, že pojistné ventily mají všichni a mohl by se otevřít někomu jinému...K tomu by ale pravděpodobně nedošlo právě kvůli pružnosti systému.
Jo udělejte to. Perfektně si s tím systém poradí, začne vám to valit přes přírubu bojleru a můžete jet druhý den pro nový bojler. Hrozně ušetříte. Asi tak - 11 000 Kč nebo kolik vás stál bojler
To je to první, co u boileru dělám - zablokuji v otevřené poloze jeho zpětnou klapku. Zpětný ventil tam nechávám, je tam už z výroby, má tam být dle předpisu, tak proč si přidělávat práci s jeho demontáží.
Ale mám vlastní studnu a stejný tlak studená/teplá, takže si nemůžu studenou vyhánět teplou vodu třeba k sousedovi.
doplněno 06.08.23 20:18:
Pardon, má být samozřejmě "Přetlakový ventil tam nechávám".
Někteří instalatéři na boku sedla zpětného ventilku vybrousí drážku aby netěsnil a bojler tím pádem při nahřívání neodkapává. U mne doma se zpětná klapka začala zasekávat tak jsem ji vyhodil, funguje to ale může nastat situace že bez tlaku v soustavě může téct místo studené teplá, až bude více času budu muset ventil vyměnit nebo před něj přidat zpětnou klapku co na naši studniční vodě více vydrží.
Já jsem Inženýr a mám poměrně slušný rozhled v oblasti hydra a terma, myslel jsem, že tady narázim na někoho, kdo toto má zanalizovane a zná přesne poměry...Zapojit to jako všichni mohu taky...
A víte, co se může stát, když zavřete přívod vody do bytu, bojler bude nahřívat a nebude tam zpětný/pojistný ventil? doplněno 06.08.23 20:28: Jinak to bude mít dvě vlastnosti, při ohřevu bude teplá voda trochu couvat do vstupní trubky, a dále při zavření přívodu vody do bytu a otevření teplého i studeného kohoutku se bude vyprazdňovat bojler.
Jednosmerny ventil zabranuje vyteceniu bojlera pri poruche alebo odstavke. Situacia : ste v praci, hlavny privod otvoreny, vodarne maju poruchu, tlak klesne na nulu a vas boljer funguje ako nadrz, ktora pomaly vyteka do privodu. Potom po obnoveni dodavky zaplatite jeho nove naplnenie.
Pretlakovy ventil (vo vasom inzinierskom chapani prepustaci) je dolezity bezpecnostny prvok, jeho vynechanim si privodite unik vody na nejakom spoji, prasknutie potrubia, baterie a pod Je nutny, ale stratam sa da zabranit tlakovou nadobou so vzduchom, ktory sa stlaca pri ohreve.
Pokud si to dobře pamatuju, tak minimálně u dvou 10L a myslim i jednoho 30L bojleru Ariston jsem měl v balení pojišťovák bez zpětný klapky, přitom až právě na ten uvnitř chybějící čudl s perkem z zvenku vypadal stejně, jako provedení včetně funkce zpětný klapky. Tak nevím, jestli to byla náhoda, nebo jestli povinnost klapky není třeba až od nějakýho objemu?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.