Nejste přihlášen/a.
Světla s kabelem a zástrčkou klidně ano. Pokud se ale jedná o světla na zdi nebo stropu zapokené kabelem pod omítkou a napojené do krabice zásuvkového okruhu nebo přímo na zásuvku tak to tak bude bez problémů fungovat, ale asi to nebude v souladu se současnými normami a předpisy a při kolaudaci nového domu nebo nějaké revizi by to tak asi neprošlo. Ve starých domech se starými rozvody elektřiny nebo tam kde to dělal nějaký amatér a udělak to tak jak to pro něho byxlo jednodušší to tak běžně bývá. Nebál bych se to tak udělat, pokud to dobře zapojíš. Pokud to ale chceš mít podle současných předpisů tak by to tak být nemělo.
No- problém je m.j. v tom, čím budeš ta světla spínat. Běžné spínače mají max. jmen. proud 10A. Zásuvkové obvody jsou jištěny (mohou být) až 16A!
Sašo ty jsi chyběl při fyzice? Připojím světla a zásuvky, tak tak mohu učinit slabším průřezem, kludně i 0,5 a i slabším spínačem, schválně, jestli přijdeš na to, proč.
A jestli tady někdo argumentuje předpisy, tak by měl uvést, jaké nové předpisy by bránily kolaudaci
sasa: To nám tu chceš tvrdit, že když spínač (vypínač) který je na max. 10 A u např. 5 W led světla tak tím vypínačem stejně bude protékat 16 A pokud to budé zapojené na zásuvkový okruh jištěný na 16 A?
expert: Ty sis asi vevšimnul, že jsem použil slovo asi což neznamená určitě. Já nevím jestli by to tak prošlo při kolaudaci, ale domnívám se, že asi ne. Pokud chceš vědět jaké předpisy to jsou tak si je najdi. Mne se to nechce hledat, protože mi na tom až tolik nezáleží.
Hele podle mě to žádnýmu bezpečnostnímu předpisu neodporuje
takže když kážeš předpisy, měl by si je znát.
Pak tady jsou experti co si myslí, že fáze musí jít v zásuvce vlevo. Žádný takový předpis neexistuje. Kolaudaci projde klidně když bude vpravo ) To se s tebou klidně vsadím
Samozřejmě otázka je nekonkrétní, neurčitá, a je nutné posouzení na místě, nevíme o jaké lustry se mu vůbec jedna, třeba tam chce mít 3700 W Halogeny
@expert: A ty jsi při fyzice dával pozor?
@2222: Když na 16A jistič připojíš tenkým drátkem 10A vypínač a čínské 5W LED, tak dokud půjde všechno dobře, tak tím poteče něco jako 5W / 240V ~ 21mA (asi tak, záleží jak moc číňan kecá o spotřebě a účinnosti ).
Jenže ne vždy jde všechno dobře, takže klidně ty LED zahoří a jejich zdroj se částečně (ale nikoli naprosto zcela) šlusne a najednou to klidně z 21mA vyskočí na například 15A. Což o to, pojistky to vydrží, žádný problém, to jen ten 10A vypínač tak trochu zahoří a tenký drátek vesele chytne plamenem.
A pojišťovna, poté, co prokáže, že za 16A jističem bylo poddimenzované vedení a jen 10A vypínač a tím ten požár začal od toho dá radostně ruce pryč a celý ten dům a všechny další okolní škody půjdou za tebou.
Teda, taky je možné, že všechno půjde vždycky dobře, ale to tam pak nepotřebuješ ani tu pojistku, že?
Když už kážu ty předpisy- co ti říká čsn 332130 ed.2,3 třeba čl. 5.3.3.? Cituji: Zásuvky musí mít ochranný kolík připojený na ochranný vodič.Jednofázové zásuvky se doporučuje připojit tak, aby ochranný kolík byl nahoře a nulový(střední )vodič
,aby byl připojen na p r a v ou d u t i n k u při pohledu zpředu. Viz. též čsn 332180. Konec citátu!
Co teď tomu říkáš? Asi budeš muset na přezkoušení! To očem ty tak kážeš si pleteš s pohyblivými přívody!
Doporučuji nastudovat! Ta norma se jmenuje Vnitřní elektrické rozvody.
expert: A co ty, ty ty předpisy perfektně znáš když tvrdíš, že podle tebe to žádnýmu bezpečnostnímu předpisu neodporuje a nebo ti jde popuze o pohádání se semnou a nějaké předpisy ti jsou fuk?
To, že fáze v zásuvce nemusí být pouze vlevo a kromě kolílu může být i vpravo to vím. Vím ale také, že kdysi před asi více jak 30 léty byl předpis, že fáze měla být v zásuvce vlevo když kolik byl nahoře a někteří to tak dělají dodnes i když už dávno nemusí. Prosím nechtěj po mne abych ti ten starý už neplatný předpis hledal.
Vnímáš rozdíl mezi musí a se doporučuje? Asi ne, co?
ostatní nesmysly no comment.
Řeč byla o lustrech, takže výstup na E14 nebo E27, nic jiného.
No chtěl bych tě uvítat u zkoušek, nejlépe na TIČRU ! Ano , pak můžeš argumentovat s tím, že 99% našich noren je nezávazných! Ale pak se dočteš , že pokud bude el. zařízení provedeno a l e s p o ň dle této čsn, bude zařízení
bezpečné a spolehlivé. Základní předpísek- třeba zákoník práce říká: Zaměstnavatel m.j. musí dbát o bezpečnost...
...svých zaměstnanců apod. Nemá cenu tady diskutovat. My říkáme jak to má být a ne jak ty to máš doma !
Jezdíš po silnici vlevo? Asi těžko, také to není zákon , ale jen vyhláška tak vo co go? Čus u přezkoušení!
Ve fyzice je potřeba dávat pozor, protože šlusem teče proud zdroje co umožní jističe včetně doby zpoždění, protože nevyskočí hned a v závidlosti odporu vedení, což u nějaké tenké licny ve zdrojích LED z číny má za následek to, že 16A jistič bude vesele držet a vodiče hořet a dělat spotřebič.
Zachrání to jen AFDD
sasa - Poněkud jste zaspal . Už léta se nejezdí podle "vyhlášky", ale podle
Zákona o provozu na pozemních komunikacích, zákon č. 361/2000 Sb.
(1) Na pozemní komunikaci se jezdí vpravo, a pokud tomu nebrání zvláštní okolnosti, při pravém okraji vozovky, pokud není stanoveno jinak.
Ale to jsme lehce mimo téma otázky.
Omlouvám se , není to omyl a vím, že to sem nepatří, ale nemohl jsem nereagovat na poslední věty příspěvku od "sasa" (které sem ovšem také nepatří).
kdosi: Takže podle tebe do zásuvky by se nemělo zapojovat ani např. led stolní lampu, nabíječku mobilu atp. protože při odběru v řádu mA a pokud ne vždy jde všechno dobře a něco zahoří a šlusne tak 16 A jištění zásuvek to vydrží a člověku tak určitě vyhoří dům a pojišťovna od toho dá radostně ruce pryč? To podle tebe by lidí měli mít doma několik zásuvkových okruhu s různým jištěním od někiolika mA až po několik A podle toho jak výkonné spotřebiče do které zásuvky chtěji zapojovat? A co spotřebiče u kterých se výkon při jejích práci mění např. automatická pračka?
expert: A kde tu tazatel píše, že mu jde o lustry? Píše o dvou světlech což nemusí být nutně lustry.
magdon:
milanculrar: Jaký omyl by to měl být? Spíše ten omyl vidím u tebe. Magdom reaguje na předposlední větu od sasa z 18:45.
@2222: Když budeš do zásuvky strkat jen certifikované spotřebiče (a pojistka bude na menší proud než zásuvka-vypínač-dráty a i ostatní věci budou dle předpisů), tak se pojišťovna nebude moct vymlouvat na porušení předpisů z tvé strany.
Spotřebiče jsou většinou certifikované na nějaké napětí, takže do 240V zásuvky strkej spotřebiče na 240V a do 12V zásuvky spotřebiče na 12V (obráceně to většinou nedělá dobrotu) a ohlídej si celkový výkon ve větvi, aby ti to ty pojistky zbytečně nevyhazovalo
(OK, jističe, nevystavovalo a tak podobně, podle norem ... )
Když už se tu tak hezky hádáte, je nutné uvést, že při každé změně průřezu ja třeba vedení jistit. Takže není jen tak možné přecházet z jenoho průřezu na druhý.
kdosi: A jak ta pojišťovna zjistí, že do zásuvky byly strkané certifikované nebo necertifikované spotřebiče? Jak je známo tak pojišťovny obvykle hledají různé kličky jak škodu neuznat a nic neplatit a je především na pojištěným jak se dokáže bránit.
Nevím jak ty ale já nejsem tak hloupý abych do 240V zásuvky strkal 12V spotřebiče a opačně. Ty už to máš vyzkoušené, že tak dobře víš, že to nedělá dobrotu?
Ano, můžete.
ČSN 33 21 30: Zásukový obvod je převážně určen pro připojování spotřebičů do zásuvek. Na tento obvod lze pevně připojit také spotřebiče do celkového max. příkonu 1,2 kVA ( např. svítidla, ventilátory, infrazářiče a pod.).
Můžeš dát prosím odkaz na článek normy? Že by to snížili? Já mám asi starou normu .V ní mám: čl.5.3.1.
Zás. obvody se zřizují pro připojení spotřebičů vidlicí do zásuvky Na zás. obvody lze podle potřeby pevně připojit
j e d n o ú č e l o v é spotřebiče pro krátkodobé použití do celkového výkonu 2000 VA.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.