Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Prohloubení, zvětšení, kopání sklepu - vlhkost

Od: strnad® odpovědí: 4 změna:
avatar strnad

Potřeboval bych v malém sklepě pod chatkou ze 70tých let o výměře 4x4m vyhloubeném v písčitém podloží snížit podlahu asi o 60cm. Nemusí to být nutně po celé ploše sklepa, ale i tak mám trochu obavu, aby si základy chatky (zdi sklepa) nespustily dolu. V současné době je to asi 150cm pod povrchem. Co je potřeba udělat aby se to nestalo? Sklep je trochu vlhký, tak bych ho při této přestavbě rád i trochu upravil, aby z něj trochu odešla i vlhkost. Co radite pro odvedení vlhkosti? Obvodová zeď-základ je z cihel na kant.

Diky za relevantní připomínky

 

 

4 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

3x
avatar diesel

Nesmí se jít pod základovou spáru! Tzn-sklep prohloubit maximálně do hloubky základů

 

asd1
hodnocení

3x

Nesmí se jít pod základ, pokud ano tak se musí prohloubit i základ což není sranda.

Docela funguje suchá studna - je v ní nejnižší teplota tak voda kondenzuje v ní a v prostoru nad studnou se tím vlhkost sníží.

 

hodnocení

0x
avatar milancukrar

Musíte udělat sondy, aby bylo vidět na spodek základů. Pak pozvat odborníka, který to odborným okem zkoukne, navrhne možná řešení. Klidně i více odborníků.

 

hodnocení

0x
avatar bohumil

Nepochopil jsem jak je proveden základ pod zdí. Jak z "cihel na khant"?

Mohu pouze popsat vlasní zkušenost. Něco podobného jsem realizoval před cca 36-ti lety, pod podlahou jednoho pokoje 5 x 4 m, normálního staršího RD z let 1924. Tedy ne pouze prohloubení, ale vybudování celé sklepní místnosti pod stavajícím objektem. Ručně vykopáno a vyvezeno cca 60 m3 hlíny a štěrku.Oobvodové zdi jsou síly 40 cm, z běžných cihel a základy jsou z kamene loženého na poměrně chudou maltu, šířka cca 50 cm a do hloubky cca 80 cm. Podloží je na štěrku až do hloubky víc jak 2m (původně řečiště). Vykopaný štěrk použit i na betonáž. Po vybrání hliněného podsypu podlahy pokoje (asi 50 cm) jsem pokračoval v tom štěrku, do hloubky 170 cm a kolem základů. Po důkladné přípravě jsem pak, za účasti více pracovníků, velice rychle, vždy podhrabal původní základ v délce cca 2 m do poloviny jeho šíře (hloubky), zatloukl do podloží svisle 1" trubky délky 2m a zachytil je nahoře do spáry původních základů a za ně postupně od spodu, zasouval vodorovně desky na khant jako šalung. Za ty jsem pak sypal betonovou směs a prokládal ji kameny. Je nutné provádět rychle, aby tlak zdí neměl tendenci tlačit a sedat. Takto jsem postupně podbetonoval, do poloviny jejich hloubky (cca 25 cm), původní základy. Poté jsem zhotovil základní podlahové betonové podloží. Pak jsem provedl kompletní vodotěsnou izolaci IPOu jak podlahy, tak i stěn betonových základů. Poté jsem obezdil zevnitř tuto izolaci stěn cihlou na khant a omítl a na podlahu provedl betonovou finální vrstvu. Sklep je absolutně suchý a nabyly žádné problémy. Pouze při povodních v roce 1997, kdy byla hladina vnější vody v úrovni terénu, byl celý (záměrně) zaplaven, aby vnější tlaky vody nezpůsobily vtlačení stěn dovnitř. Po povodni opět vysušeno a opět bez problémů. Dodatečné stropy popisovat nebudu, tyto neřešíte. Je to sice trochu "vodvaz", chce to dobře posoudit, promyslet a zorganizovat, ale jde to. Náš domek prošel dokonce náhodou i mírným zemetřesením, a to rovnou v době, kdy jsem tuto "akci" prováděl (r.1986) a stojí dodnes a ani žádné destruktivní vlivy a znaky (třeba praskliny ve zdech) se neprojevily. *palec*

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]