Voda musí být hlavně čistá, bez obsahu rostlinných látek, oleje a tuků (tyto látky výrazně snižují požadovanou pevnost hmoty). Můžete použít vodu studniční, dešťovou či říční.
... deštova voda už není pitná? ... zbytek je jak říkají kolegové ... běžnou děštovou vodu ano. Po výbuchu Černobylu pitna nebyla, ale stavělo se taky z vesela. p.s. odkud myslíte , že je voda od vodáren? .. no přece z děště ... kdyby nebyla pitná lidstvo by nebylo ..
Naopak je dešťovka výhodnější,protože pokud je čerstvě napršená,obsahuje rozpuštěný CO2 a ten urychluje tvrdnutí malty.
Pokud se týká pití,je měkká voda nevhodná k pití,podobně jako destilovaná.Po desinfekci a filtraci přes aktivní uhlí je možno ji pít,ale přimíchat k ní minerálku.
No, možná je to někomu k smíchu ale na stavebních učilištích se v 70.a 80.-tých letech opravdu učilo, že dešťová voda není vhodná k přípravě malty.Nerad bych se někoho dotkl ale kolikpak z vás se vyučilo zedníkem? Zedníci se neučili jenom maltu míchat ale určitě měli i nauku o materiálech a další odborné předměty.
Dnes si každý hraje na zedníka, pokrývače,klepmíře,sádrokartonáře ale teorii znají pouze z doslechu ...
Já bych to pochopil,poznatky o chemismu zdění se neustále aktualizují.Myslím,že malta se nechávala "Uzrát" několik hodin,aby měla správnou vazkost pro práci na omítání.A asi se to od sebe lišilo,takže praktici pak použití měkké vody nedoporučovali.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.