Nejste přihlášen/a.
Hurdisky nejsou pochozí, nad ním musí být vždy roznášecí deska z betonu s kari sítěmi. Pět cm je málo, páč kari musí mít nad sebou a pod sebou minimálně 3cm betonu. Dost záleží, jak hodně se má zatěžovat strop.
1. Nad íčka eps 40 + 5 60mm betonu. Armovat kari 6x150x150
2. Eps 100mm + osb 2x18mm perodrážka, kladené křížem jako plovoucí podlaha, pokud bude prostor vytápěn, jinak bez OSB desek.
Ne není to nosné p.Milan Vám to jasně napsal nad nosníky s hurdami patří ještě cca10cm vyztuženého betonu, aby byla podlaha únosná.
ale pan Diesel má pravdu, rady jste dostal, je jen na Vás, jak to doma uděláte.
Zdali nějak, nebo jak to má být správně. Kouknul jste se po internetu na skladbu stropu, třeba u hurdisek, či Miako vložek?
nutno použít separační vrstvu (jakou?)***Ne, není třeba.
Strop se nějak pokládal? ***Jakýkoliv strop, který se betonuje se musí pokládat stojinami. Jinak se vahou betonu prohne.
Ta váha betonu musela být limitní, když hurdy nejsou nosné.***proto se podkládají a tvoří jen jakési bednění...
Dál mě zajímalo jak se zakládaly příčky, protože nosné vrstvy podlah musely být až potom.***Nikoliv, udělalal se betonová deska a na ní pak příčky. Přeci je nepostavíte na hurdisky..
U nás se skladba hurdis dodržena správně, ***Tak to je tedy v pořádku, když to máte správně.
Záleží na okolnostech. Hurdiskové stropy padali protože nebylo dydrženy normy-uložení patek a hurdisek do maltového lože, nebyla použita separační vrstva hurdiska- asfatlový pás-kročejová izolace beton, nebyla dodržena max výška ocelového nosníku do 200mm , při montáži se chodilo po uložených hurdiskách (vložkách miako..)nebylo podepřeny, beton nezrál bez zatížení minimálně 14dnů... Pokud toto bylo splněno pak je strop vhodný pro lehké zatížení (běžné obytné prostory. Pokud ne pak je vhodné vyarmovat (karisítí) a zabetonovat+ kročejová izolace.
Ještě mne napadlo -pokud je vše OK, pak jít cestou suché "výstavby"(osobně nemám zkušenosti, nestudoval jsem podmínky, nemám s tím praxi.V podstatě jen povrchní všeobecné vedomí o tomto)-na výšku Liapor + OSB 2x.Jednoduché rychlé,za chvíli hotové a na rozdílk od betonu ihned pochozí a jde pokládat finální vrstva-lino, plovoucí či jen zbrousit OSB a...(odkaz : liapor.cz/... )
Současně by odpadla kročejová izolace (minerální čedičová vata nebo zvukově neizolační EPS)
Prestudujte si navod vyrobcu k hurdiskam. Ten beton tam nie pre zabavu kralikov, ale roznasa zatazenie. Liapor tuto funkciu nema. Da sa najst aj clanok "havarijne zlyhania hurdisiek", kde je plno peknych obrazkov so spadnutymi stropmi. Vyrobca zakazuje aj zataz chodzou pracovnika pocas montaze, je nutna dodatocna lavka, po ktorej sa pracovnici pohybuju.
Honzo, dříve, pro minimálně pochúzné podlahy, kde se moc nechodilo, to bylo vyhovující, ale pevnost nic moc. Taky se šetřilo, jak se dalo, páč třeba jít koupit normálně cement, to nešlo, bylo to složitější. Když se dělalo "patro", vždy musela být na hurdiskách vrstva betonu, vcelku i nad nosníky, stejně, jako se to dělá i dnes.
Rovněž i dneska, když se dělá Miako strop, nesmí se jezdit s kolečkem s betonem po tvarovkách, stejně ale zedníci jezdí...
Peter -asi jste nepřečetl celé vlákno. O tom jak to má být jsem spsal výš, tazatel popsal jak to má takže vy jste si přečel o liaporu a že jsm psal případné použití lehčeného betonu ale víc ne. Doporučím vraťte se a přečtěte si celé vlákno a pak zjistíte, že Váš příspěvek je jen výkřik do tmy a opakujete co jsem s p.Milane psali výše!
Už Vám to asi nepomůže, ale někomu jinému třeba jo. Řešil něco podobného.a strávil jsem nad tím dost času...
1) Malta se používala na zalití hurdis aby se zpevnily / spojily. Kdyby se tam nalil přímo beton, tak může Hurdus potrhat (já ji tam neměl).
2) Škváro beton - dle mého super volba Vašich předků. Já měl zasypáno pouze škvárou mezi a nad íčka
3) Nad škvárou jsem měl cca 6-7 cm roznášecí vrstvu betonu bez armatury
Rekonstruoval jsem následně:
1) beton vyrubal a všechnu škváru vybral
2) Na hurdisky nalil slabou vrstvu řídké malty (dneska už bych to nedělat) a na ni položil geotextilii (jako separační vrstvu)
3) Následně mezy traverzy dal 3-4 cm polystyrenu a zalil Baumit PorBetonem (obdoba Liapor betonu). To strop zpevnilo dost na to, aby se po něm dalo chodit (tahat omítky, rozvody, zavatovat stropy, ...). Jestli tomu dobře rozumím, tak vy to máte to samé, akorát místo moderních Liapor kuliček máte v betonu škváru (aby nebyl tak těžký).
4) Na íčka a nový lehčený beton jsem položil 3 cm kročejové vaty, 2 cm polystyrenu (místo systémové desky), natáhl podlahové topení a přelil litým betonem (nechtěl jsem anhydrit, ale také by fungoval).
Celé dohromady to byla celkem drahá sranda, hlavně ten PorBeton stál ranec, ale slouží to skvěle. Co se týká přenosu "hluku" z 1.NP do přízemí, tak super vyřešeno.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.